Examenvrees Een derde van de Zeeuwen voelt zich ongezond Lidl-personeel krijgt klappen bij overval Toerversie prof koers Tacx Pro Classic 2 MAAN LEO Column Deze week zijn de eindexa mens begonnen, en om de belangrijkste boodschap van deze column maar alvast te hebben geuit: succes allemaal! Eerlijk gezegd volg ik nu, dertien jaar na mijn eigen eindexamen, het examennieuws amper. Niet omdat het me niet interesseert. Nee, zelfs bij het lezen erover slaat de angst me weer om het hart. Ik kan met recht zeggen dat dit de vreselijkste tijd van mijn leven was. U denkt nu vast: daar heb je Maan weer met haar hyperbolen. Maar anders dan bij nagenoeg al mijn columns overdrijf ik ditmaal niet. Eigenlijk kon er met mijn exa mens niks fout gaan; zelfs als ik voor elk vak een drie haalde, zou ik alsnog mijn diploma krijgen. Maar die wetenschap vermocht mijn ze nuwen niet te kalmeren: ik was ten prooi aan totale ontreddering. Die twee weken zijn in een waas van blinde paniek voorbijgegaan. Ik heb amper gegeten of geslapen. De kledingstukken die ik tijdens de examens droeg heb ik later weggegeven; ik kon ze niet meer aan zonder opnieuw die stress te voelen. Als ik terugdenk aan die periode word ik met terugwerkende kracht boos op het Nederlandse onderwijssysteem. Er moet toch een betere manier zijn om de vooruitgang van jongeren te testen dan ze allemaal in een stinkende gymzaal te proppen en ze voor de rest van hun leven te traumatise ren? Grappig genoeg heb ik wél goede herinneringen aan de voor bereidingen op de examens. Kij kend naar het werk dat ik nu doe, zijn het juist de vaardigheden die ik in de weken voorafgaand aan het eindexamen ontwikkelde, die maken dat ik succesvol ben: een goede concentratie, het plannen van taken, de discipline om grote hoeveelheden werk aan te pakken, creatieve manieren bedenken om informatie te verwerken. Het is al leen zo jammer dat we het succes van al die vaardigheden moeten afmeten aan dat geestdodende eindexamen. Die twee weken zijn in een waas van blinde paniek voorbijgegaan DESTELLING Vandaag: Alle vrouwen moeten iets van auto's weten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters fcWANSSTOORNIS VERHULT VAAK ANbER PROBLEEM AAN MIJN LESE CHIPZAKJESVERZAMEUN6 VOES IK 1E&ERE bA<3 PRECIES ZAKJES TOE Nederland krijgt steun pulsvisserij Erestoetvoor Sabine Wortelboer Drie nominaties vitaalste bedrijf YERSEKE Subsdie voor oesterkwekers Ruim een derde van de Zeeuwen wordt beperkt door fysieke proble men. Tegelijkertijd is het aantal chronische aandoeningen relatief laag in een vergrijsde provincie als Zeeland. Conclusie: Zeeuwen voe len zich ongezonder dan ze mis schien in werkelijkheid zijn. Uit het onderzoek dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek giste ren publiceerde, komt naar voren dat Zeeuwen zich bovengemiddeld on gezond voelen: 34,6 procent. In Friesland, Utrecht en delen van de regio Amsterdam ligt dat rond de 30 procent. De bevolkingsopbouw heeft invloed op de score. In het ver grijzende Zeeland wonen bovenge middeld veel ouderen. Bijna de helft daarvan geeft aan dat ze worden be perkt door gezondheidsproblemen. In de groep 19 tot en met 65 jaar is dat 29 procent. Gaan nu alle alarmbellen af? Niet noodzakelijk, want Zeeland scoort juist weer beter als het gaat om één of meer langdurige aandoeningen. In het gezondheidsonderzoek geeft 32,8 procent met een chronische be perking of ziekte te kampen. Daar mee staat Zeeland van de 25 GGD- regio's op plek 9. Kortom, Zeeuwen voelen zich volgens dit onderzoek ongezonder dan ze in werkelijkheid zijn. Ter vergelijking: in koploper Zuid-Limburg ligt het aantal lang durige aandoeningen op 38,7 pro cent. Het onderzoek stoelt op een brede gezondheidsenquête onder Neder- ln het vergrijzende Zeeland wonen bovengemiddeld veel ouderen landers van 19 jaar en ouder. Bijna een half miljoen mensen is be vraagd. Dat de regionale verschillen in hoe mensen hun gezondheid er varen soms ver uiteenlopen, hangt samen met onder meer de bevol kingssamenstelling, opleidingsni veau, leefstijl en de mate waarin ge bruik wordt gemaakt van zorgvoor zieningen. SAS VAN GENT De vestiging van de Lidl aan de Tramstraat in Sas van Gent is gisterochtend gewelddadig overvallen. Twee mannen verrasten even voor 08.00 uur een chauffeur die de winkel aan het bevoorraden was. Ze waren gewapend, vermoe delijk met een vuurwapen, en dwongen de man de winkel in te gaan waar ook het andere personeel was. Zowel het personeel als de chauffeur werd door één van de overvallers geslagen. Ze raakten daarbij licht gewond. In de winkel werden alle medewerkers vastge bonden en bedreigd. Nadat de man nen de kluis hadden leeggehaald gingen ze ervandoor. Ze vluchtten via een brandgang achter de Lidl en stapten via het Schulpenpad ver moedelijk in een vluchtauto die daar klaarstond. Sindsdien is het tweetal niet meer gezien. De politie zette de omgeving af en ging - onder meer met een politie hond en helikopter - op zoek naar een donkergekleurde auto. Omdat de overvallers met een Belgisch ac cent spraken, heeft de politie contact gezocht met haar Belgische collega's en bij grensovergangen zijn contro les uitgevoerd. Hoeveel geld de over vallers hebben buitgemaakt is niet bekend. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 30,75 en 126 km. Start en finish van de toertocht zijn op Neeltje Jans. Volgens de organisato ren is met name de 30 kilometer route zeer geschikt om met het hele gezin deel te nemen. Inschrijven voor de Tacx Classic Zeeland kan op tacxclassiczeeland.nl. Na het afleggen van hun route kunnen de deelnemers aan de prof wedstrijd volgen. De profwielren ners starten in Middelburg en rij den via Zuid-Beveland, de Zeeland- brug en Schouwen-Duiveland en een eerste doorkomst op Neeltje Jans, naar Noord-Beveland. Daarna keren ze terug naar Neeltje Jans. Tacx Classic is onderdeel van We Are Cycling, dat elk jaar zeker vijftig fietsevenementen in België, Neder land, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Oostenrijk organiseert. vrijdag 12 mei 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een pilletje in de examentijd moet kunnen 1052 reacties BRUSSEL Nederland kreeg gisteren in Brussel steun van Duits land en België voor het toelaten van elektrisch vis sen of pulsvisserij. De Eu ropese verordening die be perking van de pulsvisserij mogelijk maakt, is wel goedgekeurd door de vis serijministers. Nederland stemde tegen, Duitsland onthield zich. Het Euro pees parlement moet nog beslissen. De 84 pulsont heffingen gelden tot eind 2019. HULST Een erestoet van motorrij ders rijdt vandaag van Hulst naar Den Haag, ter nagedachtenis aan de maandag overleden Sa bine Wortelboer (15). De motoren vertrekken van het ouderlijk huis aan de Dullaertstraat naar het crematorium in Den Haag. De tocht is georga niseerd door Dewy Strengs, ze roept op Face- book zoveel mogelijk mo torrijders op aan te sluiten bij de Westerscheldetun- nel bij Terneuzen, om 14.30 uur. VLISSINGEN Jachtenbouwer Amels in Vlissingen, sportcentrum Bodyline Terneuzen en webwinkel YourSurprise in Zierikzee zijn in de race voor de titel Het Vitaalste Bedrijf van Zeeland. De verkiezing van MKB-Ne- derland en ONVZ Verzeke ringen draait om duurzaam werkgeverschap. Olym pisch zwemkampioen Pie- ter van den Hoogenband maakt dinsdag 16 mei be kend wie van de drie de titel krijgt. Vijf projecten om af te re kenen met de oesterboor- der krijgen elk 20.000 euro van de provincie. In vier ge vallen (De Oesterij, De Oes tervisser, Oesterkweekbe- drijf H. Nelis en Visserijbe drijf D.J. Nelis - alle uit Yer- seke) gaat het om innova tieve vormen van oester- kweek. Het vijfde bedrag is voor Nibo Onderhoud uit Yerseke voor een methode voor bestrijding van het oesterboordervirus. Een derde van de Zeeuwen voelt zich ongezond, blijkt uit de Ge zondheidsmonitor 2016 van alle GGD's in Nederland. Frank Balkenende Goes Voorafgaand aan de wedstrijd voor de profs, de Tacx Pro Clas sic, kunnen toerfietsers op za terdag 14 oktober de Tacx Clas sic Zeeland rijden. Theo Giele Neeltje Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2