een kerel geworden en met hem is het elftal gerijpt 23 Op een meeslepende voetbalavond schreef Ajax geschiedenis aan de Rhone, zich plaatsend voor zijn eerste Europese finale sinds 1996. De Amsterdamse ploeg maakte het zichzelf nog onnodig moeilijk, maar dik verdiend is de finaleplek op 24 mei in Stockholm, tegen Manchester United. Na stormachtig begin trok Ajax het spel voor rust naar zich toe oogde Olympique Lyon. Tot de wonderlijke slotminuut van de eer ste helft. Plots, als bij heldere he mel, kantelde de boel in een flits. Eerst maakte Matthijs de Ligt een onhandige overtreding op Alexan dre Lacazette, goed voor een mak kelijk gegeven strafschop. Lacazette scoorde, en amper een halve minuut later stond het prompt 2-1. Nadat Nick Viergever een bal slecht wegschoot, kon op nieuw Lacazette van dichtbij sco ren. Volkomen onnodig liep Ajax verbouwereerd naar de kleedka mer, terwijl het publiek in Lyon zichzelf nog wat moed in schreeuwde. De thuisploeg trachtte opnieuw een storm te creëren in de tweede helft, terwijl Ajax steeds moeilijker onder de druk uit kwam. Tot grote Franse kansen leidde dat niet di rect, maar dreiging was er voortdu rend, en Ajax zocht vechtend naar nieuwe grip. Joel Veltman ont snapte aan een tweede gele kaart, Davinson Sanchez gooide er nog wat vliegende tackles uit, en Hakim Ziyech liep zich haast ongans op het middenveld. Nabil Fekir miste nog een grote kans na 65 minuten, en invaller Ra- chid Ghezzal voerde de spanning tot ongekende hoogte op: 3-1. Maar de beloning volgde iets later, toen de Ajax-spelers dol van vreugde een feestje mochten gaan vieren in de hoek van het veld, kapot maar dolgelukkig. De finale in Solna wacht op 24 mei, nu al een prestatie voor de eeuwigheid. Terwijl trainer Peter Bosz een vreugdedans maakte aan de zijlijn, vlogen de spelers van Ajax alle kanten op, als een stel dolle sprinkhanen, jui chend op het veld van het Stade Olympique Lyonnais. De Amsterdamse club schreef donderdagavond geschiedenis in het zuidelijke midden van Frank rijk, zich plaatsend voor zijn eerste Europese finale in meer dan twin tig jaar. Dat ging soms op het tand vlees tegen Olympique Lyon, maar dik verdiend was het, na twee zin derende wedstrijden tegen de Franse topclub: 3-1 in Lyon, 4-1 in Amsterdam. En dus liggen de historische dwarsverbanden voor het oprapen, dankzij een elftal dat het Ne derlandse voetbal voor even verlost uit een diepgewortelde voet balcrisis. Het jonge team van Bosz roept in die zin vergelijkingen op met het Ajax-team uit 1987, dat de Europa Cup 2 won, als eerste licht punt in de zo donkere jaren tachtig. De internationale pers kwam su perlatieven tekort de laatste weken, over het zo jonge en avontuurlijke elftal, voor een aanzienlijk deel zelf opgeleid. Opnieuw was het duel re clame voor het voetbal, gespeeld in een heerlijk tempo, met twee teams die opnieuw vol op de aanval durf den te spelen. Zo absurd en zinsbe- goochelend als vorige week in Am sterdam was het niet, maar ook in Lyon voltrok zich een boeiend duel, gespeeld onder hoogspanning. Maar het kwam goed, maar van zelf ging het niet. Na een stormach tig begin trok Ajax het spel voor rust volledig naar zich toe, rustig voetballend tegen een hopeloos on georganiseerde tegenstander. De Amsterdammers zochten volop de aanval, met lef spelend, slim profi terend van de ruimtes. Al na een klein kwartier kreeg Dolberg een goede kans na een prachtige aanval, en meteen daarna het initiatief volledig in handen. Eerst lobte Younes de bal over, daarna opende Dolberg alsnog de score op weergaloze wijze, de bal tergend langzaam over keeper An thony Lopes heen stiftend, als een kunstzinnig soort trekstoot. Het uitvak van Ajax ontplofte, het vertrouwen groeide zichtbaar op het veld, en steeds hulpelozer minuten gespeeld, toen Klaassen gisteren alweer een eerste keer diep ging zonder bal vanaf het midden veld. Meteen werd hij aangespeeld en als Kesper Dolberg iets scherper was geweest, had het toen al 0-1 voor Ajax gestaan. Het was de vraag of Klaassen Ajax opnieuw als team bij elkaar zou kunnen houden, zoals dat in de heenwedstrijd zo geweldig was ge lukt. Nee, dat lukte nu niet. Na hun twee goals van de hoop vlak voor rust hielden de Fransen niet meer op met stormen. De boel bij elkaar houden, het ging nu met piepen en kraken. Er kwamen kansen en goals. En Klaas sen pakte in die fase ook een gele kaart voor het meenemen van de bal terwijl er al was gefloten. Net toen keeper Onana na 75 minuten een schot van de vrijstaande inval ler Rybus pakte en Donny van de Beek in de tegenaanval op de lat schoot, leek het ergste voorbij. Maar toen kwamen de Fransen alsnog. En zo werd de weg naar de finale lang en zenuwslopend, bijna zes jaar nadat Klaassen in Lyon ook al zijn debuut in Ajax 1 had ge maakt. Dat was destijds nog in het oude Stade Gerland in november 2011. Met rugnummer 39 viel hij die avond in de Champions League voor Lorenzo Ebecilio. Het blonde jochie van toen is nu een kerel met - en dat zegt veel - nog steeds het zelfde lage ego. Maar dat kan straks wel enorm worden gestreeld. Als captain van Ajax in de finale in Solna. vrijdag 12 mei 2017 GO Op tandvlees naar nieuwe mijlpaal Olympique Lyonnais |Q Ajax Sjoerd Mossou Lyon De 0-1 van Kasper Dolberg na e 1 prachtige stift, foto pro shots MDavy Klaassen controleert de bal stijlvol. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24