Plein opknappen? Er is geld zat! Uitkomst onderzoek RIVM bevestigt vrees over gezondheid Klassiekers met klasse in de keuken Omwonenden van de Dupont-fabriek in Dordrecht liepen jarenlang gezond heidsrisico's door de uitstoot van de stof C8. Dat heeft het RIVM bevestigd. Binnen Buiten Uit onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mileu (RIVM) onder 380 omwo nenden blijkt dat de gemiddelde omwonende van de fabriek in het verleden een bloedconcentratie van C8 had tussen de 90 en 130 nanogram per milliliter. Volgens het RIVM loopt iedereen met een waarde boven de 89 verhoogd ri sico op een reeks ernstige aan doeningen, andere onderzoekers denken dat veel lagere waardes al riskant zijn. Van alle omwonen den heeft 5 procent zelfs nu nog meer C8 in her bloed dan was verwacht, terwijl de stof al jaren niet meer wordt uitgestoten. De waarden zijn onacceptabel, erkent staatssecretaris Sharon Dijksma. „Ik constateer dat met de kennis van nu de blootstelling in het verleden te hoog is ge weest. Mensen kunnen daar ne gatieve effecten van hebben on dervonden. Zelfs nu, vijf jaar na het stopzetten van de emissie, zien we bij een deel van de direct omwonenden nog concentraties waarbij nadelige effecten, hoe klein wellicht ook, niet uit te slui ten zijn." Dijksma gaat samen met de lo kale overheden informatiebijeen komsten beleggen om de vragen van omwonenden te beantwoor den. „Ik wil de nog resterende vragen zoveel als mogelijk weg nemen." Daarnaast worden alle omwonenden die nu nog steeds een verhoogde bloedwaarde heb ben, uitgenodigd voor nader on derzoek. „Met deze bevindingen kun je er niet meer omheen: een deel van de bevolking heeft zonder twijfel risico's gelopen door de Hel is niet uitte leggen dat mensen jarenlang naast zo'n giftige fabriek hebben kunnen wonen uitstoot van Dupont", zegt Mar tin van den Berg, hoogleraar toxi cologie aan de Universiteit Utrecht. In de Tweede Kamer wordt geschokt gereageerd. „Het is niet uit te leggen dat mensen jarenlang naast zo'n giftige fa briek hebben kunnen wonen", zegt D66-Kamerlid Jessica van Eijs. „Hoe het heeft kunnen ge beuren dat mensen jarenlang zijn blootgesteld aan giftige stoffen? Je zal er maar gewoond hebben." Chemours, het bedrijf waar de fabriek nu onder valt, zegt blij te zijn met de brief van Dijksma. „Omdat de brief duidelijkheid en transparantie biedt waar wij als bedrijf ook naar zoeken", zegt woordvoerder Jeroen Bruning. Maar het bedrijf stelt dat de hoge C8-waardes ook andere oorzaken kunnen hebben, zoals de leefstijl van omwonenden. P4 Nieuwsmedia Het Oranje Fonds krabt zich achter de oren. Het heeft miljoenen beschikbaar, maar de Zeeuwen laten ze liggen Gerard Mangnus (I) niet. De stichting waar hij voorzitter van is, knapt met steun van het Oranje Fonds het ver lopen dorpspleintje van Ossenisse op.ZEELAND 2 Buurt Dupont liep risico's Ingrid de Groot Peter Groenendijk Dordrecht -Jessica van Eijs, Kamerlid D66 Veel bewolking en buien 19°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1