r Honderden boeren naar de rechter om slacht te stoppen ij MIE 17 eerste bedrijfje wordt slechts zelden een succes w Voor de buitenwereld lijken start-ups één groot succesverhaal. Maar 90 procent van de nieuwe bedrijfjes faalt, ver voordat er ook maar één euro is verdiend. Met zijn vijfde start-up hoopt Tim van den Heuvel eindelijk te scoren. WL.. I. Zwolle I en uitgewassen polo shirt, afgetrapte sport schoenen, baardje, en een voorkeur voor cap- Ipuccino: op het eerste gezicht voldoet Van den Heuvel aan het stereotiepe beeld van de jonge en hippe start-uponderne- mer. „Dat lifestyle-imago van de hippe ondernemer klinkt mooi, maar de realiteit is dat de start-up- wereld een waar slagveld is", zegt de 29-jarige Zwollenaar. Zelf denkt hij eindelijk het ei van Columbus gevonden te hebben: SuperBuddy. Via deze online boodschappen dienst kan de consument bood schappen bestellen en laten bezor gen wanneer hij maar wil. Na een vliegende start in Zwolle is het platform sinds kort actiefin Utrecht en het belooft snel in an dere steden op te duiken. Hoewel de concurrentie groot is - met een nieuwkomer als online super markt Picnic en eigen initiatieven van grote supermarkten - klinkt het als één rechte weg omhoog. De werkelijkheid is dat zijn pad tot nu toe vrij grillig is geweest. Sinds zijn studie marketing aan de Hanzehogeschool in Groningen heeft Van den Heuvel het ene na het andere bedrijfje uit de grond gestampt. Vijf bedrijven in zeven jaar tijd. Vier zijn er mislukt, met name omdat samenwerking met zaken partners of studiegenoten niet van de grond kwam. Zoals het be drijfje dat andere ondernemingen adviseerde in online marketing. Uiteindelijk haakte de ene na de andere medestudent af. Soms ging het ook mis omdat zijn ideeën kansloos waren of omdat er geen markt voor was. Zoals het ver koopplatform waar consumenten online orchideeën konden bestel len. Verser, goedkoper, én ze kre gen het thuisbezorgd. Leuk, maar er bleek geen markt voor. Van den Heuvel verkocht het uiteindelijk voor een appel en een ei aan een kweker. Hoeveel geld hij in al die jaren heeft 'verloren', weet hij niet. „Ik heb dat niet bijgehouden." Als je denkt dat het een vetpot is, moetje niet aan een start-up beginnen Tijdens zijn studie hield hij drie be drijfjes in de lucht en was hij ook nog aan het afstuderen. Zijn lichaam begon te haperen. „Het ontbrak mij aan een natuurlijke be grenzer, ik dacht echt dat ik de hele wereld aankon. Ik kreeg last van duizelingen. Mijn lichaam gaf het signaal dat ik het anders moest aan pakken of anders een burn-out zou krijgen." Van den Heuvel belandde op z'n 25ste bij een coach die hem be wuster maakte van zijn gedrag. „Ik leerde dat ik een harde werker ben, altijd maar vooruit wil. Ik leerde ook waar mijn valkuil ligt en waar ik op moet letten: goed luisteren naar signalen in mijn lijf." Zijn drang om altijd maar door te gaan hangt misschien samen met de ziekte van zijn moeder: zij is hartpatiënt. Voor de Zwollenaar be tekent dat een confrontatie met de kwetsbaarheid van het leven. Hij wil alles uit het leven halen, is ge wend voor anderen te zorgen, én blijft knokken. Vallen en opstaan Het zijn eigenschappen die opval lend vaak terug te zien zijn bij jonge ondernemers, zegt Van den Heuvel. „De meesten leren snel, willen vooruitkomen, falen vaak, leren daar weer van en beginnen iets nieuws. Vallen en weer opstaan. Als je denkt dat het een vetpot is en dat het je komt aanwaaien, dan moet je hier niet aan beginnen." Opgeven is geen optie geweest voor Van den Heuvel. Ook niet toen hij na die mentale tegenslag een financiële tegenvaller voor zijn kiezen kreeg. Met zijn vorige bedrijfje Smappit, gespecialiseerd in elektronische kassabonnen, ging hij bijna failliet. Met geld schieters en zijn technische part ner had hij een intentieovereen komst getekend. Alles leek goed geregeld, tot zijn partner failliet ging en de bank een claim neer legde bij Van den Heuvel. Hij schrok zich kapot. „Ik had het gevoel dat ik als broekie tegen over die mensen stond. Ik werd daarna ook nog voor de keuze ge- steld om een ander contract te te kenen, waarbij ik de touwtjes zo goed als uit handen gaf. Ik wist meteen: dat ga ik dus nooit doen. Ik denk dat dit een van mijn be langrijkste boodschappen is aan andere jonge ondernemers: luister naar je gevoel. Als het niet goed voelt, doe het dan niet." Avontuur Ook bij zijn huidige bedrijf Super- Buddy dreigde het bijna mis te gaan. Samen met twee partners deed hij mee met Startupbootcamp - een fenomeen in start-upland waar jonge bedrijfjes kritisch wor den doorgelicht en tien winnaars mogen rekenen op een aardige investering en verdere begeleiding. „We zaten bij de laatste twintig van 400 kandidaten. Maar op de dag dat we de laatste ronde ingingen, haakte de iet-man af. Hij durfde niet omdat hij zijn vaste baan zou moeten opzeggen en zou moeten verhuizen." Het avontuur bij Startupboot camp eindigde dus voortijdig, maar Van den Heuvel liet zich niet uit het veld slaan, trok de stoute schoenen aan en belde met een van de mentoren op het lijstje van Startupbootcamp: Laurens van Geffen. Inmiddels zijn zakenpart ner. En aan die niet zo succesvolle deelname aan Startupbootcamp heeft hij nog wat overgehouden: erkenning van investeerders én goed contact met een aantal an dere mentoren. Dat het ook met SuperBuddy mis kan gaan, daar staat Van den Heuvel niet bij stil. Dit wordt het grootste retailplatform van Eu ropa, is zijn overtuiging. „Als je bij elke stap die je zet denkt over een mogelijke mislukking, dan weet je wel zeker dat het gaat mislukken. Dat is geen optie!" feenstra rijn lijn DEN HAAG Honderden boeren overwegen naar de rechter te stap pen om te voorkomen dat ze hun melkkoeien naar de slacht moeten brengen. Dat schrijft vakblad De Boerderij op basis van aanmeldin gen bij advocaten, rechtsbijstands verzekeraars en adviseurs. De rechtbank in Den Haag be paalde vorige week dat zo'n zestig melkveehouders geen koeien hoe ven af te staan om het mestover schot terug te dringen. De groep boeren had een kort geding aange spannen om te worden vrijgesteld van het zogeheten fosfaatreductie plan van staatssecretaris Martijn van Dam (Landbouw). De rechter concludeerde dat zij inderdaad onredelijk hard zijn ge troffen. De boeren hadden al geld in uitbreiding van hun bedrijf ge stoken voordat Van Dam de melk veesector verplichtte de veestapel in te krimpen. Het gaat om boeren die de mest van hun koeien kwijt kunnen op hun eigen grond. Ook een aantal biologische boeren is in het gelijk gesteld, omdat zij vol gens de rechter niet hebben bijge dragen aan het mestoverschot. Als de melkveehouders massaal gaan procederen, is het de vraag of het mestoverschot dit jaar kan worden beperkt. Dat is nodig van wege Europese milieuregels. Van Dam maakt vandaag be kend of hij tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in hoger be roep gaat. Dat ligt voor de hand, liet hij al weten aan de Tweede Ka mer. a 1 jj vrijdag 12 mei 2017 Het slagveld van de start-up Natasja de Groot —Tim van den Heuvel Brancheorganisatie Startup- Delta heeft de volgende cijfers over start-ups in Nederland. start-ups telt Nederland. miljard was de totale omzet over 2016. In 2016 zijn nieuwe start-ups gestart. Daarvan heeft 10 procent het gehaald. miljoen euro heeft de overheid ko mende jaren uitge trokken voor fiscale voordelen voor start-ups. Start-up Picnic haalde in 2017 investeringen op voor Gegarandeerd vertrek 25 mei.fi in Het schip brengt u naar prachtige plaatsen langs de Rijn en Moezel, zoals Koblenz, Bernkastel en Cochem. Proef de sfeer of breng een bezoek aan één van de imposante burchten. Ontspanning gegarandeerd! Meer info: tel. (026) 445 28 05 www.feenstrarijnlijn.nl F»»» Ik >w..: -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17