et Waddenaebied verzuio 9 FUNEST VOOR WADDEN 2 millimeter gestegen. Dat zou aan het einde van deze eeuw kun nen oplopen tot 50 millimeter per jaar. „We spreken per eeuw niet meer van centimeters, maar maximaal drie meter", zegt Rolf Schuttenhelm, opsteller van het rapport. Die stijging is funest voor de Wadden. Daarom roept Arjan Berkhuy- sen, directeur van de Waddenver eniging, de overheid en het be drijfsleven op om klimaatveran dering met man en macht tegen te gaan. Om te beginnen: de doel stellingen van het klimaatak koord van Parijs naleven. „Er moet ook worden gestopt met gas- en zoutwinning", vindt Berkhuysen. „De bodemdaling die daardoor ontstaat, versnelt het proces alleen maar." Boswachter Braat maakt zich vooral zorgen om de duizenden vogels die de vruchtbare bodem van de Wadden nodig hebben voor hun voedsel. „Veel vogels die broeden in Siberië en in de win ter naar Afrika reizen, stoppen onderweg bij de Wadden voor voedsel. Als alle slikplaten, waar ze hun voedsel zoeken, onder wa ter komen te liggen, zullen veel vogels de reis niet overleven." Ook het toerisme op de Wadden eilanden kan een flinke knauw krijgen. „Alles wat hier op Schier monnikoog aan bedrijvigheid zit, heeft met toerisme te maken", weet Braat. Hij staat op een duin en heeft inmiddels zijn collega's weer in het zicht. Nog even geniet hij van het uitzicht. „Het hele landschap om mij heen is door zichzelf gevormd. Als dat ver dwijnt - en dat hadden we prima kunnen voorkomen - dan zijn we echt heel erg dom bezig geweest." FEITEN Toch is er ook reden om hoop te hebben, meent Pier Vellinga, hoogleraar klimaatverandering en maatschappelijk implicaties aan de Vrije Universiteit. „Inhou delijk klopt het rapport van de Waddenvereniging, maar de toon is wel erg alarmistisch. Toen ik het las, sloeg de schrik me om het hart. Maar als we voldoen aan de doelstellingen van Parijs, wordt het probleem in ieder geval uitge steld", zegt hij. Op uitstel volgt echter geen afstel. „Met de hui dige technieken en inzichten lijkt het proces onomkeerbaar. We zijn simpelweg te laat begonnen met vermindering van de CO2- uitstoot." Mochten de Wadden verdrin ken, dan zijn de gevolgen van de klimaatverandering internatio naal ook al lang zichtbaar. „New York en Bangladesh staan dan ook al gedeeltelijk blank. Ongeveer 500 miljoen mensen wereldwijd moeten verhuizen of de kust ver sterken. In het slechtste geval wordt heel Nederland een grote Waddenzee", zegt Vellinga. La chend concludeert hij: „Ik denk dat de Waddenvereniging daar dan weer blij mee kan zijn." Nederlandse Waddenzee donderdag 11 mei 2017 Nederland kent vijf bewoonde Waddeneilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog (bekend van het ezelsbruggetje 'tv-tas'). Het grootste eiland is Texel, Vlieland is het kleinste. De totale oppervlakte van de eilanden bedraagt ruim 400 km2. De Waddeneilanden tellen onge veer 24.000 inwoners. In 2015 trokken de Wadden bijna 1,3 miljoen toeristen. 80 procent daarvan kwam uit eigen land. De Nederlandse toerist bleef 3,8 nachten en gaf 273 euro uit tijdens de vakantie, blijkt uit cijfers van het CBS. Ook Duitsland en Denemarken hebben Waddeneilanden. Duits land kent veertien bewoonde ei landen, Denemarken maar drie. De Duitse eilanden zijn per stuk wel een stuk kleiner, de totale oppervlakte is maar iets groter (450 km2) dan die van de Neder landse eilanden. Ameland Schiermonnikoog Terschelling Vlieland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9