7 Bedrijven druk met achterstallig onderhoud na crisis Geld nodig voor schone lucht EXORCISME Autobedrijven hebben het razend druk met wegwerken van achterstallig onderhoud. Vorig jaar nam het aantal onderhoudsbeurten met 11 procent toe en de drukte is nog steeds niet voorbij. Wie een afspraak maakt voor een onderhoudsbeurt moet soms wel drie tot vier weken wachten voor dat er plaats is. „Een paar jaar gele den vroegen we: Kunt u vandaag misschien?" zegt Bert de Kroon van de Vallei Auto Groep in Veenen daal. Hij nam drie extra monteurs in dienst om aan de onverwachte vraag te voldoen. RAI Vereniging en Bovag zeggen dat er vorig jaar 1,5 miljoen meer onderhoudsbeurten werden uitge voerd dan een jaar eerder. 90 pro cent van het Nederlandse wagen park kreeg vorig jaar onderhoud. Op het dieptepunt van de crisis was dat nog geen 80 procent. De Kroon: „Mensen bleven langer doorrijden. Een onderhoudsbeurt is in tijden van crisis snel bespaard. Maar of het verstandig is? Vergelijk het met de tandarts, fe kunt wel een paar jaar niet gaan, maar dan kan het toch heel vervelend worden." De men sen die wél trouw voor de onder houdsbeurten kwamen, beknib belden vaak op bijvoorbeeld interi eurfilters en reiniging van de airco. Autobezitters gaven vorig jaar ge middeld 529 euro uit aan onder houd, volgens de autobranche. Een voor de hand liggende besparing in slechte tijden. Afkeuren „Ik heb hier een Seat Ibiza zien wegrijden, een tweede auto, met twee kinderzitjes én grote droogte- scheuren in de achterbanden. Pas als het canvas bijna te zien is, kan ik de band afkeuren. Met remmen is het hetzelfde: met nog maar een tiende millimeter voering op de remblokken zijn ze goed voor de apk. Een week later is dat echt niet meer zo. Apk is minimaal", zegt chef werkplaats Wouter de Rijk bij de Seat-garage van de Vallei Auto- groep. Hij hield zijn hart weieens vast. „Dan adviseer je om iets te Pas als het canvas bijna te zien is, kan ik een band afkeuren doen aan de banden en remmen, maar de klant bepaalt." Auto-onderhoud is ook van le vensbelang voor de autobedrijven zelf. Zij halen 60 tot 70 procent van hun winst uit het onderhoud. Vorig jaar steeg de omzet met 9 procent naar 3,8 miljard euro. Bertho Eckhardt, algemeen voor zitter van de Bovag: Automobilis ten blijken nu een stuk minder te beknibbelen op onderhoud. Die in haalslag was in meerdere opzichten echt wel nodig; dat aan ruim een op de vijf auto's op de weg in 2011 geen onderhoud werd gepleegd, is geen prettig idee." Steven van Eijck, voorzitter van RAI Vereniging, wijst op nog een reden voor goed onderhoud: „Het is essentieel om ervoor te zorgen dat de auto aan de milieueisen blijft voldoen." Dat is geen verkoop praatje, zegt automonteur De Rijk. „Auto's zijn goed en kunnen wel een onderhoudsbeurt overslaan, maar dat heeft wel een prijs. Slechte filters en oude olie kunnen black sludge veroorzaken. De smeerka- naaltjes in de motor gaan dan dichtzitten met zwarte drab die hard wordt. De motor gaat veel har der slijten, meer verbruiken en de uitstoot is schadelijker voor het mi lieu." 'Russen niet extra bekijken' Laurens wil premier worden ONDER MOEDERS PARAPLU NOORS FEEST donderdag 11 mei 2017 AMSTERDAM Milieudefen sie wil via crowdfunding geld ophalen om de over heid te dwingen overal in Nederland voor schone lucht te zorgen. Dat brengt de milieuorganisatie van daag naar buiten. Begin mei vorig jaar kondigde Mi lieudefensie aan om, samen met actieve bewo ners, een rechtszaak tegen de Nederlandse staat aan te spannen. De zaak is nog niet geagendeerd door de rechtbank. Daarom wil Mi lieudefensie een spoedpro cedure, een voorloper van een echte rechtszaak. Om die te bekostigen is 9.500 euro nodig. Koning Willem-Alexander, koningin Maxima, prinses Beatrix en prinses Mabel staan samen met koning Filip en koningin Mathilde van België in de regen klaar om aan boord te gaan van het ko ningsschip Norge voor een korte cruise in de Oslofjord. Bijna alle Europese koningshuizen zijn deze week van de partij in Noorwe gen voor twee dagen vol feestelijkheden. Koning Harald vierde in februari zijn 80ste verjaardag al in familiekring, koningin Sonja hoopt in juli dit kroonjaar te bereiken, foto getty images Weken wachten op afspraak voor auto Ton Voermans Veenendaal FOTO SHODY CAREMAN —Wouter de Rijk, chef werkplaats Een rechtbank in Nica ragua heeft een pastoor en vier aanhangers tot 30 jaar cel opgelegd. Een vrouw stierf bij een mis lukte duiveluitdrijving. WASHINGTON De leider van de Amerikaanse Repu blikeinen in de Senaat, Mitch McConnell, ziet niets in het voorstel van de De mocraten om aanvullend onderzoek te beginnen naar de mogelijke inmen ging van Rusland tijdens de presidentsverkiezingen. McConnell zei dat als zo'n stap wordt gezet, een lo pend onderzoek naar de kwestie in het geding komt. DEN HAAG Jong geleerd, oud gedaan. Laurens (6) kwam gisteren met zijn moeder een kijkje nemen op het Binnenhof, waar hij later hoopt te lopen als mi- nister-president. Volgens zijn moeder is Laurens groot fan van Alexander Pechtold (D66), die hij de hand schudde. Met premier Rutte ging hij op de foto. Laurens draagt het liefst elke dag een colbert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7