OZCAN AKYOL Horror-appje: stuur door anders sterft je moeder Naar rechter om lozingen GenX DE MOOISTE FIETSREIZEN effeweg.nl 6 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! A ElBBli' Column Veel juffen en meesters zijn het zat: de werkdruk op basisscholen moet omlaag en de salarissen van de docenten omhoog. Als er niet snel verbetering komt, zullen ze gaan staken, want op deze ma nier gaat het onderwijs aan kwaliteit inboeten. In het manifest 'PO (primair onderwijs) in actie' valt te lezen dat het 5 voor 12 is. Enkele voor beelden: Het lerarentekort en het ziekteverzuim groeien aan zienlijk, terwijl de aanmeldin gen bij de pabo's juist afnemen. Het vak van leraar wordt kortom steeds minder interessant, met name door de arbeidsomstan digheden. om een lieve herinnering op te halen aan een docent die hun le ven heeft veranderd - in posi tieve zin. Een goed initiatief, dat hopelijk de ogen van onze va derlandse politici zal openen. Zij kunnen nu tijdens het formatie proces averij uit het verleden herstellen. Maar laat mij de gelegenheid te baat nemen om uit te leggen wat een slechte of murw gesla gen onderwijzer voor invloed kan hebben op een kind. Toen ik twintig jaar geleden op een basisschool zat, samen met andere kinderen uit de on derbouw, was ons lot min of meer bezegeld: we waren druk, kwamen uit een weinig ontwik keld nest en moesten daarom al lemaal naar een (i)vbo. Een jongen uit Spanje kon hele schilderijen van Salvador Dali natekenen, maar dat talent werd niet herkend - hij moest iets technisch doen. Van hem weet ik dat-ie recent veroordeeld is voor drugshandel en tegen woordig aan het slampampen is. Ik zal ook nooit vergeten dat ik op een dag een gevoelige tekst had geschreven en die na lang aarzelen aan de meester over handigde, in de hoop dat hij er feedback op zou geven. Er kwam een maand lang geen antwoord. Toen ik na die periode infor meerde, vertelde hij licht gepi keerd dat-ie gewoon heel druk was. Een week later kreeg ik wel antwoord: ik kon maar beter een vak leren, net als de rest van de klas. In mijn geval was het ongeloof van de docent een be langrijke drijfveer om het tegen deel te bewijzen. Maar het zou natuurlijk veel mooier zijn als leerkrachten zoveel mogelijk tijd en energie in de kinderen kon den steken. En daarom moeten wij onze onderwijzers koeste ren. Ik kon maar beter een vak leren, net als de rest van de klas Hij is van alle tijden: de kettingbrief die je wel móet doorsturen, anders volgt onheil. In Spijkenisse dook een moderne variant op: een horrortekst via WhatsApp. Ouders hebben alarm geslagen bij de politie over een gruwelijk WhatsAppberichtje dat hun kin deren op hun mobieltje hebben ontvangen. In de berichtjes wor den de ontvangers gewaarschuwd dat er verschrikkelijke dingen met hen gebeuren als ze de app niet doorsturen aan vijftien leeftijds genoten. De politie staat machte loos. Deskundigen adviseren ou ders de kalmte te bewaren. Peggy van den Berg uit Spijke nisse kreeg vorige week van haar zoontje van 12 en dochter van ro te zien wat voor appje ze op hun mo biele telefoon hadden ontvangen. Een jongetje zegt daarin op een verschrikkelijke manier te zijn doodgegaan en zijn pijn te willen laten voelen aan anderen als ze het bericht niet doorsturen. Negeren ze het bericht, dan vinden ze het hoofd van hun moeder op de was machine of overkomt henzelf iets vreselijks. Luisteren naar de bood schap wordt beloond: ze vinden bijvoorbeeld 1.000 euro. „Voor kinderen is dit echt hor ror", zegt Van den Berg. „Het wordt als kettingbrief in groeps- apps doorgestuurd. Ik heb m'n kinderen direct gezegd: dit is niet waar. En stuur het niet door. Ik hoorde van een buurvrouw dat haar zoontje er niet van kon sla pen." De politie zegt dat aangifte doen geen zin heeft, omdat er geen be dreiging in zit. „Maar ik zou de school erin betrekken. Ouders en scholen moeten hierover met de kinderen praten." Kettingbrieven (of-mails, of -appberichten) hebben vaker met geld dan horror te maken. Wie de brief doorstuurt, zal rijk worden, aldus de afzender. Ook wordt er soms gevraagd om geld te done ren, wat je dan op den duur in veelvoud terug zal krijgen. Soms levert dat iets positiefs op. Een kettingbrief uit 1888 in Lon den bracht veel geld op voor een beschermhuis voor prostituees, de slachtoffers van seriemoordenaar Jack the Ripper. Het bedrijf wil dat Chemours veel minder van de omstreden stof GenX gaat lozen in de rivier de Merwede in Dordrecht. „Deze stof is een wezenlijke dreiging voor het drinkwater", stelt Oasen. Volgens Oasen, dat 750.000 in woners in Zuid-Holland voorziet van drinkwater, moet Chemours de lozingen radicaal aan banden leggen of voor vele miljoenen een installatie bouwen die de GenX volledig uit het afvalwater haalt. De zaak is primair gericht tegen de provincie Zuid-Holland, die vol gens Oasen hardere eisen aan het bedrijf moet stellen. De provincie kondigde onlangs aan de vergunning voor Chemours aan te scherpen, omdat er zorgen zijn over de kwaliteit van het drinkwater. Maar Oasen vindt die Oasen wil dat Chemours veel minder GenX loost in de Merwede aanscherping 'absoluut onvol doende'. Chemours zegt kennis te hebben genomen van de stap van Oasen, en het eerdere besluit van de provincie nog te bestuderen. De chemische stof, die volgens toxicologen gevaarlijk kan zijn voor de volksgezondheid, is sinds en kele jaren de vervanger van de stof C8 bij de productie van teflon. Die stof bleek ernstige aandoeningen te kunnen veroorzaken. Maar pro minente toxicologen vrezen dat ook GenX schadelijk kan zijn en vinden dat de stof niet in het drinkwater terecht mag komen. Het blijkt echter al op diverse plaatsen in Zuid-Holland te zijn aangetroffen in het leidingwater. va. €459,- va. €519 Fietsreis Altmühltal Fietsreis Romantische Strasse Fietsreis Toscane Fietsreis Bodensee Fietsreis Dresden, Spreewald en Tsjechië va. €319 Fietsreis Rijn en Moezel (Ja/) donderdag 11 mei 2017 @ÖzcanAkyol Invloed Veel Bekende Nederlanders zijn momenteel opgetrommeld Theo Teitsma Spijkenisse 5 MEI 2017 Voor berichten die u naar deze chat verzendt en de oproepen die u maakt, wordt vanaf nu gebruik gemaakt van end-to-end encryptie. Tik hier voor meer informatie. Lees dit verhaal en NIET bang worden ik ben Jordan, 8 jaar oud. Ik heb mijn arm eraf gezaagd en mijn ogen uit mijn kassen gestoken. Mijn gezicht kleding zit onder het bloed. Ik ben dood. Maar ik moet en zal anderen mijn pijn laten voelen. Als je dit niet naar 15 personen doorstuurt zie je mij om presies 12 uur voor je slaapkamerraam en zal je iets vreselijks overkomen. Geloof je me soms niet? Ir.peen bericht Q Drinkwaterbedrijf Oasen sleept de provincie Zuid-Holland voor de rechter om lozingen door chemisch bedrijf Chemours. Peter Groenendijk Ingrid de Groot Dordrecht VERTREKGARANTIE 8 daagse busreis Vertrek: 26 mei, 21 jut, U aug 5 daagse busreis Vertrek: 31 jul 10 daagse busreis Vertrek: 5, 19 jun, 11 sep 8 daagse busreis Vertrek: 2, 30 jun, 21 jut, 11,18 aug 8 daagse busreis Vertrek o.a.: 26 mei, 30 jun, 1Z jul VERTREKGARANTIE 5 daagse busreis Vertrek: 29 mei, 17 jut, A sep Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserverinqskosten en Calamiteitenfonds. £i&y&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6