7 jaar cel dreigt voor ex-showmaster Erven Everink willen nu de héle gokschuld terug ■ÜM de formatie Oud-informateur en CDA-prominent Herman Wijffels baalt van zijn partijleider Sybrand Buma. „Ik hoor dat Buma dwars blijft liggen op klimaatpolitiek aan de onderhandelings tafel. Als dat zo blijft, moet het CDA de oppositie maar in." De kabinetsformatie lijkt in een impasse te zitten. Een van de oorzaken is de onbeweeglijkheid van het CDA over klimaatpolitiek aan de onderhandelingstafel van de kabinetsformatie, zegt Herman Wijffels. Dit beeld wordt bevestigd door bronnen uit partijen die deelnemen aan de kabinetsformatie. Wijffels: „Buma wil geen maat regelen aan burgers opleggen en geen actieve rol voor de overheid. Buma vindt dat de markt het kli maatprobleem moet oplossen. Dan legt een aantal goedwillende mensen zonnepanelen op het dak en verder gebeurt er niets om het Klimaatakkoord van Parijs uit te voeren." „Dat was de positie van Buma in de verkiezings campagne. Daar houdt hij aan vast. Desnoods moeten WD, D66 en GroenLinks maar doorgaan zonder het CDA en een minder heidskabinet vormen. Buma heeft geen zicht op en geen idee over wat er allemaal moet gebeuren. Het kan niet zonder de overheid. „De kern van het duurzaam- heidsvraagstuk is dat we een gat hebben: de vervuiling van de at mosfeer en het leegroven van de aarde, dat wordt niet afgerekend. Daar geldt geen prijs voor. De nieuwe Franse president Emma- Het is een lange, lange lijst met verdachten: een Albanees, Portu gezen, Belgen, Noord-Afrikanen. En een ex-showmaster uit Ne derland. Tien verdachten zijn naar de rechtbank in Antwerpen. Frank Masmeijer (55), voormalig presentator van Dinges en De Ho- lidayshow, is er niet. Zijn Belgi sche advocaat Kris Vincke ver klaart tegen de rechter: „Frank is weggebleven uit schaamte. Hij vraagt zich af: hoe is deze man, die zo veel hoogtepunten kende in zijn leven, hierin beland?" Na zijn tv-carrière ging hij de horeca in, maakte schulden en vond hij zichzelf in oktober 2014 terug in het ziekenhuis: in elkaar geslagen door de 'waakhonden' van een organisatie die handelt in drugs. Die bende wachtte op een zen ding van 476 kilo cocaïne die ver stopt zat tussen een lading bana nen op een schip uit Zuid-Ame- rika. Masmeijer had contacten met een fruitbedrijf dat betrok ken was bij de handel én contac ten in de haven van Antwerpen. De voormalige tv-ster was be trokken bij de zogenoemde uit- haalploeg, die ervoor moet zor gen dat de coke weer tussen de bananen vandaan komt. Wat alle betrokkenen toen nog niet wis ten, was dat de coke al was ge vonden door de politie. Die tra ceerde de telefoontjes terug naar het mobieltje van Masmeijer. Advocaat Vincke acht een straf van zeven jaar, zoals vorige maand tegen Masmeijer werd geeïst, te hoog. „Hij heeft al een flinke prijs betaald. Hij hoopte terug te keren in de media, dat zit er nu niet meer in." De recht bank doet uitspraak in juni. Tijdens de gestaakte rechtszaak van dinsdag kwam nieuw bewijs boven water dat hij het hele be drag er zelf gokkend doorheen heeft gejaagd.Vrienden van Eve rink die de erfenis regelen, eisten tijdens een kort geding in novem ber vorig jaar 70.000 euro van De J., bijna het totaalbedrag dat hij had geleend van Everink om te kunnen gokken. Volgens Mark de J. heeft Everink online echter een deel van dat geld zelf vergokt, op het account van De J. Op die manier zou een deel van de schuld al 'verrekend' zijn. De J. hoefde daarom 'slechts' de 23.000 euro terug te betalen waarvan hij wel erkent dat hij ze heeft vergokt. Maar dinsdag tijdens de rechts zaak over de moord bleek dat De J. zo goed als zeker toch alles zelf heeft vergokt. De J. kwam name lijk met verklaringen wanneer Everink en De J. samen gegokt zouden hebben, maar uit onder meer telefoongegevens bleek dat beide mannen op die momenten nooit op dezelfde plek kunnen zijn geweest. Bovendien werd uit verklaringen van De J. duidelijk dat De J. minstens 33.000 euro zelf vergokte van de ruim 40.000 euro die hij van de rechter niet hoefde terug te betalen. In juli dient een bodemproce dure bij over de terugbetaling. De J. heeft overigens ook van die 23.000 euro die hij al wel moest te ruggeven, nog niets terugbetaald. IIICU WW w donderdag 11 mei 2017 B 'Buma is net Trump: het klimaat zegt hem niets!' Jan Hoedeman Den Haag CDA-kopstuk Herman Wijffels. FOTO MARCEL OTTERSPEER Maar Buma heeft toch altijd gezegd dat hij daartegen is? Komende jaren blijven fossiele brandstoffen nodig Markt moet investe ren in groene initia tieven Lagere energiereke ning voor omwonen den windmolens Voormalig showmaster Frank Masmeijer dreigt zeven jaar de cel in te moeten voor zijn be trokkenheid bij een groot coke-transport naar Antwer pen. Cyril Rosman Antwerpen Frank Masmeijer. FOTO SANDER KONING/ANP Mark de J., verdacht van de moord op Koen Everink, moet 70.000 euro van de schuld die hij had bij Everink waarschijn lijk alsnog terugbetalen aan de nabestaanden. Victor Schildkamp Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4