Zoals op tv, maar dan anders IS? 4 Torgeir Waldemar De Noorse rockmuzikant Torgeir Waldemar maakt deze maand voor het eerst kennis met het Nederlandse publiek. Hij geeft hier vier concerten, waarvan één in 't Beest in Goes. Hoogtepunten en bloopers uit Bureau Sport Eenakterfestival in De Stenge In een houten kerkje net buiten Oslo nam Torgeir Waldemar ruim drie jaar geleden op veer tigjarige leeftijd zijn (titelloze) debuutalbum op. „Toen ik be naderd werd door de bekende Noorse producer Erik Jansen van Jansen Plateproduksjon, koos ik er bewust voor om de muziek niet in zijn studio op te nemen. Dat was na melijk geen neutraal terrein. Ik wilde het album graag opnemen op een sfeervolle plek, waar ik me thuis voelde. Bovendien vind ik studio's over het algemeen niet erg inspire rend. De setting - de omgeving, sfeer en inrichting - is erg belangrijk om een goed album te maken." Verbaasd In Noorwegen sloeg zijn eerste al bum goed aan. Toen Nederland wat later voor het eerst kennismaakte met zijn muziek, waren de reacties vooral verbaasd: hoe kan het dat we nu pas van deze man horen? „Ik vond het lastig om mensen te vinden die om me heen pasten, die me aanvoel den", verklaart Waldemar. „Ik heb een unieke manier van werken. Ik vind emotie belangrijker dan ritme. Ik wilde dat mijn album gemaakt werd op mijn manier. Het moest ge woon kloppen met het beeld dat ik in Ik wilde het album graag opnemen op een sfeervolle plek, waar ik me thuis voelde mijn hoofd had. Om mensen te vin den die daar begrip voor hadden, was erg lastig." Toch hield de Noor zich al langere tijd bezig met muziek. Toen hij zes jaar oud was, begon hij gitaar te spe len. Rond zijn drieëntwintigste werd hij voor het eerst bandlid en sinds dien heeft hij in diverse samenstel lingen gespeeld. „Van sommige bandjes is niets terechtgekomen, maar met andere speel ik nog steeds, zoals The Devil and the Almighty Blues." Deze bands spelen vooral rock. Waar hij binnen de bands be gon als gitarist, groeide hij al snel uit tot tekstschrijver. „Niet alle teksten die ik schreef, waren geschikt voor de bands. Met de nummers die afvielen, ben ik zelf aan de slag gegaan." In middels heeft Waldemar een tweede album opgenomen, No offending bor ders. „Mijn eerste album was een erg donkere en introverte plaat die vooral over de dood en verbroken liefdes ging. Mijn tweede album is in verge lijking met de eerste veel meer up beat en extravert. Zo gaan deze tek sten bijvoorbeeld over de politiek.'" Inspiratie voor zijn nummers haalt de muzikant onder andere uit zijn werk met drugsverslaafden. In plaats van de Noorse dienstplicht te vervul len, koos hij er namelijk voor om zich in te zetten op het gebied van sociale dienstverlening. Zo kwam hij in con tact met drugsverslaafden in Oslo. „Ik realiseer me heel goed dat ik een van hen had kunnen zijn. Mensen hebben zoveel vooroordelen over deze groep en over de redenen achter hun drugsgebruik. Dit terwijl som migen het spul gebruiken als zelfme dicatie. Ik vind het erg leerzaam om met deze groep te werken. Zij hebben mij doen inzien dat het belangrijk is om eerlijk, oprecht en uitgesproken te zijn. Muziek is een wereldtaal en 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Satire H Toneel donderdag 11 mei 2017 PZ Emotie is belangrijker dan ritme' Janneke Koster Torgeir Waldemar Frank Evenblij en Erik Dijkstra presenteren vrijdag Bureau Sport. Niet op tv, maar in het theater. Vijftien groepen spelen toneelstukjes van één acte over uiteenlopende onderwerpen. En Fred Eaglesmith zingt anekdotes over het alledaagse leven op het platteland. Een open deur waarschijnlijk om te zeggen dat Bureau Sport een populair tv-pro- gramma is. Over sport, maar dan anders. Vol satire, op zoek naar demystificatie en ont krachting van de clichés. Maar televisie is een medium dat on danks de schijnbare openheid toch niet alles laat zien. De mannen van Bureau Sport noe men dat niet vertoonde materi aal 'de achterkant van de tele visie' en willen dat per se laten zien. In Bureau Sport in het theater krijg je de grappigste bloopers wél te zien. Verder worden hoogtepunten uit het •r verleden nog eens opgediept en komen er interessante sportgasten langs. Onder hen altijd minstens één held uit de (hier dus Zeeuwse) regio, dus elke voorstelling is anders en vol verrassing. De legendari sche sportquiz is er natuurlijk ook. Net als de rubrieken die het op tv heel goed doen: zoals meedoen met en de verhoorwa- gen en de soms hilarische sport karaoke. Wie fan is van de presentatoren Frank Even- blij en Erik Dijkstra, krijgt de kans van zijn leven. Vrijdag 12 mei, CCXL Vlissin- gen, 20.15 uur Het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater houdt vrijdag en zaterdag het Eenakterfestival in De Stenge in Heinkenszand. Vijftien groepen brengen toneelstukjes over onder meer eenzaamheid, gezins conflicten, liefde in oorlogstijd, een datingafspraak en de strijd om suc ces in het leven. Vri 12 en zat 13 mei, De Stenge, Heinkenszand. Programma: zeeuws- amateurtheater.nl Torgeir Walde mar: „Mijn eerste album was een erg donkere en intro verte plaat." foto JULIA MARIE NAGLESTAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43