1 aisjui uj,s 1uMuauiju Puntje erbij met een pilletje Liever geen sloot koffie bij die Ritalin II 10 ZE Delta berekent hogere gasprijzen door aan klanten Hogere gasprijzen dwingen Delta tot verhoging van de energieprijzen voor klanten met een contract met variabele prijs. medicinal chemistry Marc*, een 20-jarige student procestechniek uit Zeeland, is een paar weken geleden glansrijk geslaagd voor zijn examen. „Foutloos. Ik had één pil op van 200 mg Modafinil", zegt de mboér. Klanten van Delta met een varia bele energieprijs zijn vanaf t juli meer kwijt aan energiekosten. Bij een gemiddeld verbruik (3.000 kWh elektriciteit en 1.450 kubieke meter gas) is de prijsstijging 67 euro per jaar. Er verandert uiteraard niets voor Delta-klanten met een contract met een vaste prijs dat nog min stens een half jaar tot maximaal tweeënhalf jaar doorloopt. De verhoging van de prijzen van de variabele contracten wordt vrij wel volledig veroorzaakt door ho gere gasprijzen. Het gastarief gaat voor een contract met een variabele prijs omhoog van 61,9 cent per ku bieke meter naar 65,4 cent. De elek triciteitsprijs stijgt met 0,4 cent per kWh. Opvallend is dat de gasprijs voor nieuwe contracten met een vaste prijs vanaf 1 juli lager is dan de va riabele. Voorheen was het juist om gekeerd. In vergelijking met de nieuwe variabele prijs is een klant met een nieuw contract met een vaste prijs gemiddeld 40 euro per jaar goedkoper uit, heeft Delta be rekend. Delta wijst op de sterke wisselin gen van prijzen in de energiemarkt en dan vooral de prijs van gas. Vorig jaar waren de klanten die voor een variabel tarief hadden gekozen nog spekkoper. Het tarief daalde op 1 juli 2016 met liefst 117 euro, vol gens Delta het laagste prijsniveau in twaalf jaar. Nadien zijn de prijzen gestegen. Op 1 januari ging de vari- Vorig jaar waren klanten die kozen voor een variabel tarief nog spekkoper abele energieprijs omhoog met 15 euro voor een huishouden met een gemiddeld energieverbruik. Delta is traditiegetrouw de eerste leverancier die zijn nieuwe varia bele prijzen publiceert. Hoewel die vaak een goede indicatie vormen voor wat de overige bedrijven doen, is dat niet altijd zo. Afgelopen ja nuari verhoogde Delta de tarieven, maar volgde lang niet elke leveran cier de lijn van Delta. Bij Eneco steeg de prijs 66 euro, bij Essent daalde die juist 35 euro. Ook bij Nuon ging het tarief omlaag. Wat de andere energieleveranciers gaan doen, is nog niet bekend. De ver wachting is dat zij komende maand met hun nieuwe tarieven komen. Voor deze zomer gaat de vergelij kingssite Gaslicht.com uit van een stijging van het gastarief bij alle le veranciers. „Dat baseren we op de ontwikkelingen in Groningen en het verder dichtdraaien van de gas kraan daar", zegt Anniek Has-van der Wolk. „Hierdoor worden we af hankelijker van andere gasleveran ciers, eventueel Rusland. Delta ging bij haar berekening tot voor kort uit van een gemiddeld gas- Het gemiddelde gasverbruik is met 350 kuub gedaald door betere isolatie en efficiëntere cv- ketels verbruik van 1.800 kubieke meter per jaar. Dat getal geeft inmiddels geen goed beeld meer. Dankzij bij voorbeeld betere isolatie en meer ef ficiënte cv-ketels is het verbruik in de loop der jaren zo sterk gedaald dat Delta vanaf nu een gasverbruik van 1.450 kubieke meter per huishouden hanteert bij de berekeningen. pil kan niet alles goedmaken. Je moet er wel echt voor gaan zitten en leren." Een andere gebruiker schat dat het misschien één punt scheelt. Van bijwerkingen heeft Mare met Modafinil geen last. „Eerder heb ik Ritalin gehad. Daar kreeg ik hartkloppingen van, ik kon niet goed slapen, ik had geen honger meer. Die bijwerkingen gaven me het idee dat het erg slecht is voor je gezondheid." Of iemand bijwerkingen er vaart, verschilt nogal per per soon. Mare probeerde het eerst met Ritalin, maar switchte naar Modafinil vanwege hartkloppin gen, gebrek aan eetlust en moeite om in te slapen. Een 18-jarige student marketing en communi catie reageert weer heel anders: „Je gaat echt als een trein met Ri talin." Gisteren heeft hij er ook een geslikt. „Bij leerwerk doe ik het minder vaak. Maar een ver slag typen, opdrachten maken, daarbij ga ik met een pil op super effectief te werk. Je wilt die shit gewoon afkrijgen." Een jaar of twee geleden slikte hij voor het eerst een pil om beter te leren. „In het begin gemiddeld één a twee keer per maand", schat hij. Thuis ligt er een voor raadje. Voor het geval hij - zoals wel vaker gebeurt - te laat begon nen is met leren. „Modafinil ver- Ik kan helderder denken. Ideaal. 'Wow, keurige focus vandaag', denk ik dan groot mijn leervermogen, maar ik heb nooit het gevoel gehad dat ik minder zou bereiken zonder. Het helpt me gewoon om te doen wat ik moet doen. Vaak als ik ein delijk mijn boeken open doe, ben ik snel afgeleid. Dit werkt tegen uitstelgedrag en ik kan helderder denken. Ideaal. 'Wow, keurige fo cus vandaag', denk ik dan. Maar je moet wel realistisch zijn. Zo'n Preventiemedewerker Leo de Pan van Indigo Zeeland is verbaasd. „Zoveel?" Hij ziet een verband met de prestatiemaatschappij. „Triest dat ze naar deze middelen moeten grijpen." In het 'drugskoffertje' dat hij naar scholen meeneemt om voorlichting te geven, zit ook Rita lin. Het bekendste medicijn tegen adhd. Ik leg uit dat artsen het voorschrijven omdat het adhd'ers rustiger en georganiseerder maakt. Maar het vergt veel van je hart en bloedvaten en het kan angsten en depressies versterken. Daarom worden zulke middelen door een arts voorgeschreven." Lavinia Stegemann is verbonden aan de website Changingperspec- tive.info, die voorlichting geeft over drugs. Als BSc. farmacoloog kijkt Stegemann naar de werking van medicijnen in het menselijk li chaam. „De werkzame stof in Rita lin en Concerta is methylfenidaat, dat als cocaïne werkt", legt zij uit. „Dexamfetamine - merknaam Am- fexa - werkt als amfetamine. Speed dus. Betrekkelijk nieuw is dat ook Modafinil soms tegen adhd wordt voorgeschreven. Het is ontwikkeld tegen narcolepsie of slaapziekte. Ritalin vergt veel van je hart en bloedvaten en kan angsten en depressies versterken Hoe Modafil precies werkt, is ei genlijk niet goed bekend." Naar adhd-medicijnen is veel - maar nog veel te weinig - onder zoek gedaan. Stegemann: „In de me dische databank Pubmeb krijg ik al op de combinatie methylfenidaat studeren zo'n 1.000 hits. Maar zijn die onderzoeken goed uitgevoerd, kun je er harde conclusies aan ver binden? Het zegt alleen iets over de aandacht voor dit onderwerp." Stegemann ziet geen grote geva ren bij incidenteel gebruik, maar wijst erop dat er een alternatiefis: betere begeleiding bij het inplan nen van studie-activiteiten. „Wees je in ieder geval bewust van de risi co's. Lees de bijsluiter. En pas op. Ga je denken dat je zonder niet meer goed kunt presteren? Dan loop je ri sico op geestelijke afhankelijkheid. Drink je er heel veel koffie bij, of energiedrankjes? Dan gaat je hart slag nóg meer omhoog. En mis schien leer je wel makkelijker, maar slaap je slechter. Tijdens je slaap verankeren je hersens nieuwe in formatie. Dat proces wordt ver stoord." donderdag 11 mei 2017 WA Meer betalen voor energie Theo Giele en David Bremmer Middelburg OXFORD Ondine van der Vleuten - Mare *Om redenen van privacy is de naam Mare gefingeerd. Het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik (IVM) luidt de noodklok. Eén op de vier stu denten zou adhd-medicijnen gebruiken om beter te leren. Het IVM wijst op de gevaren: bij werkingen en mogelijk versla ving. f - Leo de Pan, Indigo Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37