Medewerkster ging zeer geraffineerd te werk Weer eis negentien jaar voor eerwraak 3 AMBTENAAR Een ambtenaar die mensen die diep in de schulden zaten moest helpen, verrijkte zichzelf tussen 2010 en 2015 over hun ruggen. De vrouw verduisterde in totaal een bedrag van 261.821 euro. De schade voor de gemeente Goes loopt op tot vier ton. schrijnend dat ook misbruik is gemaakt van de kwetsbaarheid, afhankelijkheid en vaak ook onwetendheid van schuldenaren." De frauderende ambtenaar liep in novem ber 2015 tegen de lamp toen ze enkele dui zenden euro's overmaakte van haar ene naar Een vrouw die als senior medewerker bij de afdeling schuldhulpverlening werkte, heeft een kwart miljoen euro verduisterd. Zij werkte eerst voor de gemeente Goes en vanaf 2015 voor afdeling Werk, Inkomen en Zorg van Gemeenschappelijke Regeling de Bevelanden. Volgens Goes stond ze bekend als een 'er varen en betrokken' medewerker. „Ik schaam me er echt voor dat dit is gebeurd", zegt bur gemeester René Verhulst, tevens voorzitter van GR De Bevelanden.Volgens hem heeft de fraude lang onopgemerkt kunnen blij ven omdat de vrouw telkens kleine bedragen naar haar eigen privéreke ning sluisde. „Al met al gaat het om duizenden en duizenden transac ties", zegt Verhulst. Uit onderzoek blijkt dat het meeste geld rechtstreeks afkomstig is van de gemeente Goes: 136.776 euro. Ook van zestien mensen die in de schuldhulpverlening zaten heeft de vrouw in bij elkaar 14.718 euro verduis terd. Van diverse schuldeisers wist de fraude rende ambtenaar in totaal 110.325 euro achter- Volgens Goes stond ze bekend als een 'ervaren en betrokken' medewerker over te drukken. GR de Bevelanden heeft alle financieel benadeelden gisteren en dinsdag op de hoogte gebracht van de fraude. Ieder een wordt schadeloos gesteld. De gemeente Goes en GR De Bevelanden zeggen de zaak 'enorm te betreuren. „Het is GOES De ambtenaar die in vijf jaar tijd voor een kwart miljoen euro heeft gefraudeerd bij de ge meente Goes, ging zeer geraffineerd te werk. Dat blijkt uit het onderzoek na de ontdekking van frau duleuze praktijken op de afdeling schuldhulpverle ning. „Drie cent van Sabewa, 15 cent van Delta, een fac tuur van Wehkamp van 11,86 euro, een rekening van Zuidwest-Lease van 86,31 en zo kan ik nog wel even doorgaan", zegt bur gemeester René Verhulst, bladerend door het dos sier. „Het gaat echt om duizenden en duizenden postjes." De 261.000 euro die de ambtenaar tussen 2010 en 2015 verduisterde, sluisde ze op verschillende ma nier en met kleine bedra gen tegelijk naar haar ei gen rekening of naar haar eigen schuldeisers. „Zo bracht ze bijvoorbeeld ac ceptgiro's van spullen die zelf had besteld in bij dos siers van cliënten in de schuldhulpverlening", legt Verhulst uit. Volgens hem waren er wel zestig tot zeventig manieren waarop de amb tenaar geld verduisterde. „Als iemand een beroep deed op de bijzondere bij stand voor bijvoorbeeld de aanschaf van een koelkast, ging dat geld naar haar ei gen rekening. En van de rekening van de gemeente Goes werd de koelkast be taald, zodat cliënten zelf geen onraad roken." Ook paste ze andere trucjes uit. Zo bemiddelde ze tussen schuldenaren en schuldeisers over gedeel telijke kwijtschelding van bepaalde schulden. Verder richtte de vrouw nepbedrijfjes op, die ze als schuldeisers opvoerde in de dossiers van haar cliën ten. Daarvoor opende ze aparte rekeningen en postbussen in omringde gemeentes. Een andere manier om geld achter over de drukken was doorgaan met betalingen, terwijl de schuld al was af gelost. De schade die Goes lijdt, is een stuk hoger dan de 261.000 euro die de vrouw in totaal in haar zak stak. „De schuldeisers betalen wij alsnog, dat bedrag telt dus dubbel voor ons." De gemeente heeft vier ton uitgetrokken om de zaak af te wikkelen. Verhulst acht de kans klein dat er nog geld terugkomt. „Van het geld zijn geen villa's in Brazilië of Ferrari's ge kocht. Dat is op." De vrouw, die overigens niet in Goes woont, werkte sinds 2003 bij de gemeente. „In december 2015 heeft ze na een eerste onderzoek door Hoff mann bedrijfsrecherche bekend." Volgens Verhulst kwam ze met 'warrig, per soonlijk verhaal' om haar daden te verklaren. haar andere privérekening. De ING rook on raad omdat grote openstaande schulden zel den opeens door mensen zelf worden be taald. Na de melding is een onderzoek inge steld. Na het frauderapport is de medewerk ster meteen op non-actief gesteld. Dat werd destijds ook naar buiten gebracht. Kort Volgens Verhulst ging de vrouw alleen te werk en zijn er geen andere verdachten Zelfs de strafeis was hetzelfde als die van zijn collega anderhalfjaar geleden bij de rechtbank in Middel burg: 19 jaar brommen, zowel vader als zoon. Volgens het Openbaar Mi nisterie is er sprake van moord en zijn beide verdachten even verant woordelijk voor de dood van de on gewenste aanstaande van hun dochter en zus. Alle betrokkenen komen uit Dordrecht. Muzekka moest volgens justitie dood, omdat hij verliefd was ge worden op de dochter en zus van de twee verdachten, Gtines. De twee jonge mensen wilden trouwen en zouden zelfs al een huis op oog hebben. Muzekka moest echter eerst nog scheiden van zijn vrouw en het grootste probleem: dochter Günes was al uitgehuwelijkt aan een neef. Over die relaties is heel veel te doen geweest in de maanden voor de moord. Günes verklaarde dat ze bedreigd werd door haar familie. Daarom is ze ook in blijf-van-mijn lijf-huizen geplaatst in onder meer Vlissingen en Den Helder. In de cember vertelde Günes echter nog Een intensieve samenwerking tussen vader en zoon bij het hof dat ze helemaal niet werd bedreigd. Ze pleitte daarmee haar vader vrij. De verklaring deed de wenkbrauwen fronsen. De moord gebeurde rond 09.00 uur op de bouwplaats bij wegwerkzaam heden op de N61 bij IJzendijke. Daar waren alle betrokkenen ook aan het werk. „Waarschijnlijk is hij eerst via zijn mond doodgeschoten en daarna met nog eens twee schoten in de zijkant van zijn hoofd afge maakt." Na die daad zou Hasan het wapen hebben afgegeven aan zijn vader. Hasan vluchtte daarop met de auto via een vliegveld in Duits land naar Turkije. Hamza belde de politie en nam de schuld op zich. De familie D. weerspreekt dat scenario. Die stelt dat Hasan ge woon op vakantie ging, zoals ge pland. En ze zeggen dat Hamza de schutter was. Maar alleen uit zelf verdediging, omdat Muzekka ruzie zocht met zijn collega Hamza. Die laatste zou niet eens weten van de relatie met z'n dochter. Advocaat Baris Kizilocan van Hasan pleitte voor vrijspraak voor zijn cliënt Ha- san. Wat wel lastig is voor Hasan, is dat hij op de luchtplaats in Toren- tijd tegen een gevangenbewaarder heeft gezegd dat hij de schutter was. En het pistool zat onder de dna-sporen van Hasan, met name de trekker en het magazijn. Volgens de advocaat-generaal is er nauw samengewerkt tussen Ha- san en Hamza. „Een intensieve sa menwerking." En daarom stelde hij allebei de mannen even verant woordelijk voor de moord en eiste hij dezelfde straf tegen beiden. De rechtbank in Middelburg woog echter mee dat Hasan schoot en gaf daarom Hamza vier jaar minder straf dan zijn zoon, 15 tegenover 19 jaar. Het hof besluit over twee we ken welke straffen het oplegt. daarna werd de vrouw strafontslag verleend. De recherche heeft het onderzoek overgedra gen aan het Openbaar Ministerie. Volgens Verhulst ging de vrouw alleen te werk en zijn er geen andere verdachten. „Zij had het werk dat zij deed voor haar cliënten helemaal afgeschermd. Dat werd uitgelegd als betrokkenheid, maar nu weten we wel an ders." Om zulke praktijken te voorkomen, kijken nu altijd 'vier ogen' naar dos siers, zegt Verhulst. Ook zijn interne procedures rond functiescheiding, autorisaties en de controles hierop verder aangescherpt. Verder heeft GR De Bevelanden het software programma voor schuldhulpver lening aangepast. Voor gedupeerde cliënten van schuldhulpverlening is een speciaal telefoonnum mer opengesteld: 06 - 45580607. Dit nummer is tot vrijdag 20.00 uur beschikbaar en zo nodig ook tijdens het week end. donderdag 11 mei 2017 Ambtenaar sluist kwart miljoen naar privérekening Joeri Wisse Goes Het is eerwraak door een tradi tioneel Turkse familie. Zoon Hasan D. schoot in IJzendijke zijn aanstaande zwager Mu- zekka Bozkurt (24) dood, waarna Hasans vader Hamza de schuld op zich nam. De aankla ger had weinig verrassende standpunten gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch in het hoger beroep in de zaak. Pieter van Klinken Den Bosch - Advocaat-generaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30