WELKOM in Zeeland Ook Zeeuwse studenten aan de pil Voordeel van mogelijk enkele tientjes per maand Jachthaven Cadzand-Bad al voor de opening publiekstrekker "fat Zeeuwse gemeenten zijn bijna verlost van een peperduur contract voor verbranding van afval. Nieuwe overeenkomst scheelt miljoenen per jaar. Mare neemt om beter te kunnen studeren Modafinil. Experts waarschuwen voor de gevolgen.zeeland 10 Gemeente Zeeuwse huishoudens kunnen vol gend jaar rekenen op een stevige verlaging van de afvalstoffenhef fing. Dat is te danken aan de kosten van de verwerking van het afval, die met zeker 30 procent gaan dalen. Het voordeel per gezin kan oplopen tot tientallen euro's. OLAZ is namens de Zeeuwse ge meenten verantwoordelijk voor de verwerking van het afval. De uit voering werd in 2002 overgedragen aan Delta Milieu, in 2013 omge doopt tot Indaver. De contracten met Indaver, die dateren van 2002, lopen eind dit jaar af. Op grond van de overeenkom sten moeten de Zeeuwse gemeen ten hun afval aanbieden aan Inda ver. Het bedrijf verbrandt restafval bij AZN in Moerdijk, waarvan het mede-eigenaar is, en verwerkt ook het gft- en groenafval. Door het langlopende contract betaalt Zeeland de laatste jaren noodgedwongen de hoofdprijs voor de verwerking van het afval. Nu het niet langer gebonden is aan Indaver, kan het profiteren van de veel gun stiger geworden markt. De verwerking van brandbaar af val is inmiddels aanbesteed. Dat heeft geleid tot een overeenkomst met de combinatie AVR/SUEZ in Rotterdam. Het prijsverschil is aan zienlijk: van bijna 143 euro naar 95 euro per ton. De totale kosten voor de Zeeuwse gemeenten daalt in één klap van 13,4 miljoen euro dit jaar naar 8,5 miljoen euro in 2018. De aanbesteding van gft-afval is vrijwel afgerond en zal naar ver wachting nog deze maand tot een overeenkomst leiden. OLAZ heeft in zijn begroting voorzichtig gere kend op een daling van 15 procent van de kosten. In totaal gaat de bij drage van de gemeenten aan OLAZ met zo'n 6 miljoen euro omlaag. Daar gaan Zeeuwse burgers van profiteren, zegt Evert Damen, voor zitter van OLAZ. „De afvalstoffen heffing wordt bepaald door de kos ten die worden gemaakt. Als die la- Destijds was het juist een heel lucratief contract, maar op dit moment niet meer ger zijn, kan ook de heffing om laag." Hoeveel dat zal, valt op voorhand niet te zeggen. „Er zijn ook allerlei andere factoren die de hoogte van de heffing bepalen. Elke gemeente zal afzonderlijk haar tarief vaststel len, maar de verwachting mag zijn dat men er op vooruit gaat" Damen is blij dat het huidige contract af loopt. „Maar we waren ook blij toen we het 15 jaar geleden sloten. Des tijds was het juist een heel lucratief contract, maar op dit moment niet meer. De laatste jaren hebben we naar verhouding te veel betaald. Dat is een keuze die je maakt op het moment dat je contract afsluit. Dan moet je ook niet achteraf huilen dat je het misschien beter voor een kor tere periode had moeten doen." Toch is het een goede les, zegt Damen. „We hebben er lering uit getrokken dat het niet meer ver standig is contracten voor een lange periode af te sluiten in een afvalwe- reld die zo aan verandering onder hevig is. Vandaar dat we nu kiezen voor contracten van vijf jaar. Dan kun je sneller schakelen met de ontwikkelingen op de markt." It donderdag 11 mei 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Afvalheffing kan fors omlaag Rolf Bosboom Kapelle - Evert Damen, voorzitter OLAZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28