Max start met nieuwe hoop in 'zijn' Barcelona HlP! 25 Uren reden ze vooruit. Televisiekij kers konden heel de middag stude ren op de uitspraak van de namen van de twee koplopers. Maar als Maciej Paterski en Evgeny Sjaloe- nov op zoek waren naar eeuwige roem, hadden ze beter op een an dere dag de aanval kunnen kiezen. Met een sprintetappe voor de boeg was de kans van slagen - de twee werden ingelopen op vijftien kilo meter voor de streep - niet bijster groot. Hun vlucht van 144 kilome ter was er sowieso één voor de ver getelheid, omdat de vijfde rit van de Giro al bij voorbaat een fietsend eerbetoon was aan Vincenzo Ni bali. Bij de start in Pedara hadden de toeschouwers slechts oog voor één renner. En ook in zijn geboortestad Messina - waar twee lokale ronden van zes kilometer waren uitgete kend - stonden de mensen rijendik langs de kant. Omdat ze houden van wielrenners, maar toch vooral om de verloren wielerzoon van Si cilië met eigen ogen was te zien. Op zijn zestiende verhuisde Ni bali naar Toscane om zijn droom, profwielrenner te worden, na te ja gen. Zijn rijk gevulde palmares is het bewijs dat die droom - Nibali woont inmiddels in het Zwitserse Lugano - waarheid is geworden. Laatste renner Of het terecht is dat Nibali in de 100ste Giro geëerd werd met een 'eigen' etappe? Natuurlijk. Hij is de laatste renner die alle drie de grote ronden won. Slechts vijf - Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil, Felice Gimondi en Al berto Contador - gingen hem voor. Nibali is een groot kampioen en in de ogen van Italiaanse wieier- supporters nog iets groter dan voor de rest van de wereld. Sinds 2010 - Nibali won een rit in de Giro, stond als nummer 3 op het eindpodium en pakte een paar maanden later de In Italië komt na Pantani Vincenzo en daartussen zit niemand eindzege in de Vuelta - voelt hij de druk van een natie op zijn schou ders. Of hij nou wil of niet, Nibali wordt aangewezen als troonopvol ger van Pantani, de laatste Italiaan die in 1998 de Tour won. Of zoals Valerio Agnoli, al tien jaar lang ploegmaat en vertrouweling van Nibali, het verwoordt: „In Italië komt na Pantani Vincenzo en daar tussen zit niemand." Zijn ouders runnen nog altijd een videotheek annex buurtwinkel in Messina. In de zaak hangt de gele tourtrui van 2014. Zijn moeder Gi- ovanna mag graag jammeren dat ze haar zoon Vincenzo te weinig ziet. Meestal komt hij twee keer per jaar terug naar Sicilië, vaak buiten het seizoen. En nu, gewoon terwijl de Giro in volle gang is, kon ze Enzo even zien en vasthouden. Twee jaar geleden was Nibali ook even bij zijn ouders thuis, midden in het seizoen. In het geweld van de Tour was hij kansloos ten onderge gaan en vierde geworden. In de Vu elta ging hij op zoek naar revanche, maar werd na de tweede etappe naar huis gestuurd omdat hij kilo meterslang aan een ploegleiders wagen had gehangen. Daarop belde Nibali zijn vader Salvatore en toog naar Sicilië om dagenlang achter de scooter te trainen, om vervolgens met winst in de Ronde van Lom- bardije zijn bevlekte blazoen op te poetsen. Het tekent zijn winnaars mentaliteit. 'Duroditesta' Voor de Giro gaf Nibali aan dat hij zichzelf weinig kansen toedicht om deze 100ste editie te winnen, maar hij beloofde te vechten. En zijn moeder Giavanna vertelde gisteren in haar winkeltje nog maar eens over de grootste kracht van haar zoon. „Duro di testa." Wat zoveel be tekent als 'een hard hoofd'. Ofwel: karakter. Bij Nibali moet alles wij ken voor winst. JUICHEN Na Melbourne, Sjanghai, Bahrein en Sotsji is het Formule i-circus neergestreken nabij Barcelona. Voor een volledig vernieuwde show die weieens verrassend zou kunnen verlopen, zo verwachten alle experts. De wagens, die na alle actie aan de andere kant van de we reld weer terug in de garages ge weest zijn, staan bol van de updates. Wat u sowieso mag verwachten? Een lichtere Mercedes. De Zilverpijl is de laatste weken op dieet ge weest, zo zou volgens Sky Sports een veel lichtere versnellingsbak één van de grotere updates zijn. Aan de Ferrari gaat u naar ver wachting niet al te veel aanpassin gen zien. Bij de dit seizoen impone rende rode wagen is thuis in Italië vooral naar meer aërodynamica ge zocht. Op basis van snelheid, stabi liteit en betrouwbaarheid heeft de Scuderia met twee zeges voor Se bastian Vettel op zak immers niet al te veel te klagen. Bij Verstappens Red Buil mag de grootste transformatie van alle top- teams worden verwacht. De renstal noteerde dit seizoen al drie uitval- beurten en haalde alleen in de Chi nese regen een podiumplaats met de vooralsnog weinig imponerende RB13. Designer Andrian Newey heeft 'dag en nacht' gewerkt aan een verbeterde auto voor de GP van Barcelona, om het gapende gat van zo'n 1,3 seconde met pole-position te verkleinen. Geboorte In de Britse pers wordt al dagen ge sproken over de geboorte van de 'RB14'. Zo rigoureus dat een naam swijziging gerechtvaardigd is, zal de update volgens het team niet zijn. Maar hoop is er zeker, omdat de Oostenrijkse renstal vaker be wees het doorontwikkelen prima in de vingers te hebben. Verstappen zelf moet het eerst nog zien. „Ik hoop vooral dat we dichter bij Mercedes en Ferrari ko men, dat zou al een mooie stap zijn." Winnen, zoals vorig jaar? „Daar maken we alleen kans op als er vier auto's uitvallen", vertelde Verstap pen gisteren in een interview op Radio538. Een aanpassing die in Spanje so wieso waarneembaar is op alle au to's? Beter zichtbare startnummers en coureursnamen. De Red Buil van Daniel Ricciardo hoeft u dus nooit meer te verwarren met die van Verstappen: VER 33. donderdag 11 mei 2017 Fietsend eerbetoon aan Nibali Fernando Gaviria won de rit. Maar de vijfde Giro-etappe was toch vooral een eerbetoon aan tweevoudig eindwinnaar Vin- cenzo Nibali. Daan Hakkenberg Messina Vincenzo Nibali draait al bij de start in het Siciliaanse Pedara overuren bij het zetten van handtekeningen. FOTO PHOTO NEWS Valerio Agnoli, Astana MESSINA Fernando Gaviria pakte gisteren in de sprint de zege van de vijfde etappe van de Giro. Zijn ou ders hadden besloten de Itali aanse vakantie nog een paar dagen te verlengen en dat bleek niet voor niks. Drie dagen na zijn ritzege in Cagli- ari won Gaviria ook in de stra ten van Messina, waar ploeg genoot Bob Jungels opnieuw het roze omgehangen kreeg. Eervolle vermelding was er voor Luka Pibernik van de Bahrein-ploeg van Vincenzo Nibali. Met nog ruim zes kilo meter te gaan, stak hij bij het passeren van de finish zijn armen juichend in lucht. Een probleem: er moest nóg een rondje worden gereden. Uitgerekend op het circuit waar hij vorig jaar die historische eer ste GP-zege pakte, start Max Verstappen morgen met nieuwe hoop aan het vijfde Formule 1- weekeinde van 2017. Zijn bolide, en die van zo'n beetje alle teams, zal op tal van fronten verbeterd zijn voor de eerste Europese race. Arjan Schouten Barcelona Verstappen als winnaar van de GP van Barcelona 2016. fotoanp Grand Prix van Barcelona. Zon dag: 14.00 uur. TV: Ziggo Sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25