IÉ Met een 'jihadpilletje' op de oorlog in 13 Ouders van autistische kinderen: willekeur bij toekennen extra kinderbijslag kosten naar zorgorganisaties. Bij de ene zoon (15) was de vergoe ding binnen een paar weken gere geld, bij de ander (17) waren eerst een hoorzitting, psychiatrische beoorde ling en foto's van kapotte deuren no dig. „Als mijn zonen overprikkeld zijn, kan het sloopgedrag nogal groot zijn. Ik heb al eens boksballen voor ze gekocht, maar dat werkte niet. Een kind met autisme moet direct zijn emotie kwijt." Uit solidariteit met haar zus opende Mar jon vorig jaar de Face- bookpagina 'klachten dubbele kin derbijslag', waar inmiddels 280 ou ders zich bij hebben aangesloten. „We voelen ons wanhopig. We heb ben het gevoel dat er sprake is van willekeur en dat is onverteerbaar." Hun strijd maakt veel los. Andere ouders stuurden uit wanhoop film pjes mee van hun autistische kind dat een woede-uitbarsting krijgt of gedachteloos alle deuren en tuinhek jes laat openstaan. „Het is toch van de gekke dat dit de bewijsvoering moet zijn? Volgens de huidige criteria wordt alleen gekeken of gedrag tot escalatie kan leiden. In de zin van: er moeten dingen gesloopt worden. Het telt niet wanneer je kind suïcidaal is Hoe kan het dat honderden ouders die vroeger wel onder de regeling vielen, nu buiten de boot vallen? of zich helemaal afsluit. We zijn 24 uur per dag met onze kinderen bezig en dat wordt niet erkend." Volgens het ministerie van Sociale Zaken vielen ruim 23.000 ouders on der de oude regeling, en is dit aantal ongeveer hetzelfde gebleven. Van de nieuwe aanvragen werd vorig jaar 30 procent afgewezen. Reden? Het kind was meerderjarig en had geen recht meer op kinderbijslag of had andere zorgbehoeften. Kamerlid Ca rola Schouten (Christenunie), die de zaak in de Kamer aan de orde stelde, twijfelt over het nieuwe beoorde lingssysteem. „Ik snap de verschillen niet. Hoe kan het dat honderden ou ders die vroeger onder de regeling vielen, nu buiten de boot vallen?" Sociale Zaken ziet geen reden om de regeling aan te passen. Wel blijkt dat bezwaar maken loont. Van de 530 bezwaren die vorig jaar werden inge diend, kreeg bijna de helft van de ou ders alsnog gelijk. Maar lang niet alle benadeelden hebben de fut voor zo'n procedure, weet Marjon. Ze hoopt dat haar zus de rechtszaak vandaag wint. „Een positieve uitspraak is niet alleen belangrijk voor haar, maar betekent een enorme steun voor al die ouders die nu vaak moegestreden zijn." Twee zussen en zes autistische kinderen. De één krijgt wel zorggeld, de ander niet. Samen stappen ze vandaag naar de rechtbank om het onrecht recht te zetten. voor gehandicapte kinderen die ten minste tien uur per week thuis wer den verzorgd. Omdat voor een nieuwe regeling, de zogeheten dub bele kinderbijslag, andere criteria worden gehanteerd, valt Annet plots buiten de boot. „Terwijl de zorg nog hetzelfde is. Begrijp jij het?" vraagt Ellen. Ze zit te midden van papieren van de Sociale Verzekeringsbank, die ook de aanvraag van haar autistische zoon Yoran (13) afwees. „Ik ben twee jaar bezig en helemaal op, maar ik vecht voor mijn kinderen." Haar zus Marjon Post uit Hooge- veen kreeg wél dubbele kinderbijslag (566 euro p.p.). Net als Ellen vroeg zij de regeling aan voor twee van haar drie kinderen die de meeste begelei ding en zorg nodig hebben. „En daar is het geldbedrag voor bedoeld." Mar jon gebruikt de extra bijdrage voor medicijnen die niet worden vergoed, aangepaste kleding - haar oudste zoon verdraagt geen ritsen - en reis- oms wenst Ellen de Vries uit Drachten dat haar 11-jarige dochter Annet in een rolstoel zou zit ten. Niet echt na tuurlijk, maar dan was de rechtszaak niet nodig ge weest, denkt ze. Nu moet ze de rech ter vandaag uitleggen dat de handi cap van haar dochter niet direct te zien is, maar wel een zware wissel trekt op haar en haar echtgenoot. An net heeft PDD-NOS, een aan autisme verwante stoornis. Het meisje is te ruggetrokken en maakt nauwelijks contact. „Eten, drinken, naar het toi let, haren wassen, tandenpoetsen; Annet doet niks uit zichzelf. Ze heeft constant begeleiding nodig." Tot december 2014 kreeg Annet geld uit een overheidspotje, bedoeld Captagon bestaat uit het middel fenethylline waaraan soms een snufje cafeïne is gevoegd. „Het is een echte oppepper", zegt drugs onderzoeker Daan van der Gouwe van het Trimbos-instituut. „Wie de pil slikt, functioneert normaal maar is veel geconcentreerder en heeft meer energie." In de jaren 60 en 70 werd het als medicijn voor geschreven tegen depressies en adhd. Ook onder studenten die nachtenlang blokten voor tenta mens was het enige tijd populair. In de jaren 80 werd het middel van de markt gehaald vanwege de zeer verslavende werking. Volgens Van der Gouwe zou het goed kunnen dat de Captagonpil len die vorige maand in Limburg zijn gevonden, stukken sterker zijn. „Voorheen waren het medi cijnen en wisten we precies wat erin zat. Nu weten we dat niet." Hoewel het in Nederland nau welijks wordt gebruikt, duikt de pil geregeld op in landen als Syrië, Jordanië en Saoedi-Arabië. In 2009 is daar meer dan 20.000 kilo aan pillen onderschept, schreef De Correspondent eerder. Amfetamine, het belangrijkste bestanddeel, wordt in Nederland, België, Polen en de Baltische staten geprodu ceerd en dan geëxporteerd. De pil is goedkoop: 10 euro per stuk. Het is bij onderzoekers bekend dat niet alleen feestgangers, maar ook jihadisten Captagon gebrui ken om scherp te blijven en langer door te kunnen gaan. Remmingen en angsten verdwijnen. Zo had de terrorist die in 2015 op het strand van het Tunesische Sousse 38 mensen vermoordde, een pil op. Ook de terreurverdachten die in 2015 door de politie werden ge dood danwel gearresteerd in Saint- Denis, waren onder de invloed van Captagon. Aan het gebruik van het middel kleven, zoals bij elke drug, grote risico's. „Door dagen en nachten lang niet te slapen en te eten, pleeg je roofbouw op je lichaam", aldus Van der Gouwe. „Het put je uit en dat kan onder meer voor ernstige hartklachten zorgen." Of de pillen uit de Limburgse schuur voor de heilige oorlog be stemd waren, wordt onderzocht. Er zijn twee verdachten aangehou den, een 40-jarige man en zijn 39- jarige vriendin uit Brunssum. Er wordt onderzoek gedaan naar een mogelijke lijn naar het Midden- Oosten. donderdag 11 mei 2017 Marjon Post (I) krijgt een toelage voor haar autistische kinderen, zus Ellen de Vries niet. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Carola Schouten, Kamerlid CU Hanneke van Houwelingen Leeuwarden In een schuur in Brunssum vond de politie grote hoeveelhe den Captagonpillen. Angst en honger verdwijnen en de gebruiker denkt alles aan te kunnen. In het Limburgse Brunssum zijn 300.000 Capta gonpillen ontdekt, meldde de politie gisteren. Mogelijk waren de peppillen - ook wel jihad meth genoemd - bestemd voor IS-strijders. Barbara de Jong Brunssum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13