4 10 EINDEXAMENS Taalfouten en onbegrijpelijke vragen. De klachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren draaide meteen na afloop van de eerste examendag volop. In het eerste uur kwamen al 2.000 klachten binnen. vandaag: Wat gebeurt er met de klachten die het LAKS krijgt? De speciale website examenklacht.nl kan de drukte niet aan en gaat een paar keer plat. Bijna alle klachten gaan over vwo Nederlands (taalfou ten), en ook een paar honderd over havo scheikunde (onduidelijke vra gen). Eén jongen zakte door zijn stoel. Eén klagende scholier gaat tot hilariteit van het belteam als een rap per te keer. 'Yo man, ik heb een pro bleem. Dit is echt niet chili!' „Hij doet het weer. De site is weer live", roept Sterre Teunissen uit Utrecht te midden van confetti, slin gers, ballonnen, potten snoep en taart op de zolderverdie ping aan de Westermarkt in Amsterdam. De 17- jarige vwo-scholiere leidt het belteam dat gisteren feeste lijk startte. „Ko mende weken zijn we hier iedere dag van 12.00 tot 19.00 uur. Zelfben ik niet op school. Dit is nu zo belangrijk. Dit gaat voor." Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren probeert al vanaf 1984 de rechtspositie van leerlingen te verbe teren. De organisatie krijgt subsidie van het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap en zit aan tafel bij de onderwijsinspectie, VO- raad, vakbonden en Kamerleden. Maar het LAKS is vooral bekend door de examenklachtenlijn, dat is de hoogmis van het LAKS - dit jaar al Zo'n aanpassing kan het verschil zijn tussen slagen of zakken voor de 30ste keer. Vorig jaar kreeg het LAKS ruim 200.000 klachten, een nieuw record. Leerlingen klagen om te klagen, zeggen de criticasters. Sterre: „Het is een illusie dat de cij fers omhooggaan als er maar genoeg wordt geklaagd. Te veel, te moeilijk, te weinig tijd zijn de standaardklach ten maar dat is soms ook zo. Daar vragen wij aandacht voor. Leerlingen weten ons steeds beter te vinden, daardoor stijgt het aantal klachten." Steekhoudende klachten worden bij het College voor Toetsen en Exa men overlegd. Ieder jaar zijn er wel een paar examenvakken, waarbij het algemene cijfer met een paar tienden van een punt wordt opgekrikt om dat een vraag onduidelijk was. „Zo'n kleine aan passing is belangrijk, want het kan het ver schil zijn tussen sla gen of zakken", zegt de scholiere. „LAKS wordt se rieus genomen. We hebben macht, ook al zijnde klach ten soms klein. Zoals drie jaar geleden. Er was een examenzaal in Hee renveen waar een mus binnen vloog. Docenten probeerden hem te vangen. Het beestje ging op leerlin gen zitten. Chaos. Toen hebben we de onderwijsinspectie gebeld en uit eindelijk mochten die leerlingen dat examen overdoen. Of vorig jaar wis kunde B voor het vwo. Dat was veel te lang en daar kregen we veel klach ten over. Dit jaar is wiskunde B door onze inspanningen korter." In eerste uur al meer dan 2.000 Helpen Sterre was 12 jaar toen ze op het Chris telijk Gymnasium Utrecht in de leer- lingenraad stapte. Ze is een gezellige betweter, zegt ze zelf. Als brugpieper stapte ze al naar de schoolleiding om het slechte functioneren van een do cent aan de kaak te stellen. Op haar 14de liep ze bij het LAKS rond, na een jaar werd ze bestuurslid. Ze is fanatiek, net als de rest van het belteam. De jongeren zitten liever achter de telefoon dan dat ze in de zon zitten. „Leerlingen hebben ge woon veel te weinig te zeggen over het onderwijs, terwijl zij het belang rijkst zijn. Daar willen we iets aan doen. Vorig jaar heb ik anderhalf uur bemiddeld tussen een leerling en een school omdat haar computer het niet deed op het examen en ze pas een half uur later kon beginnen. Ze mocht uiteindelijk het examen over doen. Zo helpen we mensen echt." donderdag 11 mei 2017 GO 'Yo man, ik heb een probleem, dit is echt niet chili' 1 Ton Voermans Amsterdam —Sterre Te midden van confetti, slingers, bal lonnen en taart ging op de zolderver dieping aan de Westermarkt in Amsterdam ging de klach tenlijn van het LAKS van start. Sterre Teunissen (inzet) leidt het belteam. FOTO'S P M RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10