Pizzabakker steelt hart van Macron 9 Emmanuel Macron, de aanstaande president van Frankrijk, kan zijn borst natmaken. Hem wachten onzekere tijden. En Marine Le Pen ligt als een horzel op de loer. Protocol, protocol en nog eens pro tocol. Deze week is alles tot in de puntjes en tot op de vierkante mil limeter georganiseerd voor Fran cois Hollande en Emmanuel Ma cron. De huidige en de aanstaande president: hun bewegingen zijn letterlijk geregisseerd, hun beslis singsvrijheid is nihil. Na zondag hervindt Hollande een deel van zijn vrijheid en zit Macron defini tiefin het keurslijf. Gisterochtend waren de twee bij een ceremonie aan de voet van de Are de Triomphe. In Frankrijk wordt op 8 mei het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Bij het graf van de onbekende sol daat legden Hollande en Macron gezamenlijk een krans. Zondag, een week na zijn ver kiezing, wordt Macron (39) offici eel geïnstalleerd als president. Daarna wordt alles anders. Proto col maakt plaats voor chaos. „Het moeilijke werk begint nu pas", voorspelde oud-president Nicolas Sarkozy zondag. Krachtproef Macron zal een overgangsregering samenstellen, maar daarna volgt de ware krachtproef: de parle mentsverkiezingen. Die worden gehouden op 11 en 18 juni. Macron heeft nog geen partijleden in het parlement en zijn beweging En Marche! is pas een jaar oud. In het hele land moet hij betrouwbare en geschikte kandidaten vinden. Al leen met een werkbare meerder heid in het parlement kan de links-liberale president zijn plan nen doorvoeren. Na juni volgt de volgende uitdaging: het hervor men van de economie. Macron wil bedrijven lastenverlichting geven en minder regels opleggen. De vakbonden vrezen dat dit ten koste gaat van de rechten van de werknemers. Macron wil ook 120.000 banen van ambtenaren schrappen en 60 miljard euro bezuinigen, bijvoor beeld op werkloosheidsuitkerin gen en de gezondheidszorg. Dat gaat pijn doen in de Franse samen leving, die gehecht is aan haar so ciale stelsel. Nu al worden acties en stakingen voorspeld. Macron boekte afgelopen zon dag een klinkende overwinning. Hij kreeg 66 procent van de stem men, meer dan zijn twee voorgan gers Hollande en Sarkozy kregen. Maar dat is slechts de helft van het verhaal. Een kwart van de Fransen ging niet stemmen. En zo'n 3 mil joen kiezers (8,5 procent) heeft blanco gestemd: een protest om te laten zien dat ze tegen beide kan didaten zijn. Die historisch hoge aantallen werpen een schaduw over de verkiezingsuitslag. „Als je het bij elkaar optelt heeft een op de drie Fransen geen keuze willen maken tussen de twee kan didaten. Dat is een bijzonder hoog aantal", aldus politicologe Anne Jadot. Het is geen toeval dat Ma cron heeft gezegd dat hij 'de presi- PETTEMANS dent van alle Fransen' wil zijn. Dus ook voor de Le Pen-stemmers en de niet-stemmers. „Ik heb uw boosheid gehoord", zei Macron. „Ik zal er zijn voor de zwakkeren. Ik zal ervoor zorgen dat er over vijf jaar geen reden meer is om op ex tremisme te stemmen." Hoe hij dat wil doen, zei hij niet. Verliezer Marine Le Pen deed veel moeite toch als winnaar over te komen. Er verschenen nachte lijke beelden van haar, dansend met partijgenoten, en ze bedankte publiekelijk 'de 11 miljoen kiezers' die op haar hadden gestemd. In werkelijkheid waren het er 10,6 miljoen (33,9 procent van de stemmen), maar het is waar: nog nooit heeft het Front National zo'n goede score geboekt bij de verkie zingen. Oppositiepartij Ook Le Pen stort zich nu op de parlementsverkiezingen van vol gende maand. „We worden de grootste oppositiepartij", voor spelt ze. En ze wil de partij hervor men. Naaste medewerkers van haar hebben al een tipje van de sluier opgelicht: de naam Front National moet verdwijnen. De presidentskandidate weet dat haar verlies mede te wijten was aan dat radicale verleden van het Front National. Tijdens de verkie zingscampagne legde ze het partij voorzitterschap tijdelijk neer. Op verkiezingsbijeenkomsten was nergens de partijnaam te zien. Op videoschermen, op spandoeken en in folders stond maar één woord: Marine. NEDERLAND dinsdag 9 mei 2017 In een twaalf minuten du rende videoboodschap ver telt Frauke Petry dat ze geen leider meer wil zijn van de anti immigratiepartij Alternative für Deutschland (AfD). In aanloop naar de Bondsdagverkiezingen dreigt de partij ten onder te gaan in een interne strijd. De 41-jarige Petry beklaagt zich dat het ontbreekt aan een strategie. „De partijtop wordt steeds volledig overrompeld door standpunten en opmer kingen van een kleine groep partijleden." Petry was sinds 2015 politiek leider van de AfD. Al vanaf het begin lag ze bij de partijbe stuurders minder goed dan bij de aanhang van haar partij. De AfD groeide snel door de Januari 2016, Keulen. Aanhangers van anti-islam beweging Pegida zwaaien met de Rijksvlag, foto reuters bewolkt Kom er bij Geert Wilders niet mee aan dat de door hem aangekondigde patriottistische lente uitblijft. „We zijn de tweede partij van Nederland. Dat is een ongelofe lijk goed resultaat." Toch wist de PVV-leider zijn voorsprong in de peilingen niet te verzilveren bij de verkiezingen in maart. Lang leek zijn partij de grootste te worden, maar uitein delijk verloor de PVV van de VVD. Om toch invloed te kunnen uit oefenen, probeerde Wilders aan het begin van de formatie met de VVD en CDA over regerings deelname te praten. Rutte hield de boot resoluut af, precies zoals hij had gezegd te zullen doen. Opnieuw vier jaar oppositie voe- komst van grote aantallen vluchtelingen naar Duitsland en ft de problemen die dat veroor zaakte. Petry probeerde te voorkomen dat de rechtervleu gel van de partij te veel invloed kreeg. De strijd waarmee dat gepaard ging, stortte de AfD in chaos. Daarvoor betalen Petry en de partij nu een hoge prijs. De in terne strubbelingen hebben veel kiezers weggejaagd. In de peilingen zakt de AfD van 30 naar 14 procent. „Het grootste gevaar voor populistische par tijen zijn problemen binnen de partij zelf", schreef de Neder landse politicoloog Cas Mudde eerder. De steun voor AfD blijkt nog al tijd groot genoeg om zetels te winnen, bleek afgelopen zon dag bij de deelstaatverkiezin gen in Sleeswijk-Holstein. Al haalde de partij de kiesdrempel van vijf procent maar net. Een anti-islamprotest in Groningen, april 2017. fotohh ren is daarom onvermijdelijk, maar Wilders zegt daar 'heel veel zin in te hebben'. De PVV- voorman wil nu bij de gemeente raadsverkiezingen in grofweg 60 gemeenten meedoen. Het zou zijn partij in omvang in één klap gigantisch vergroten. Wilders hoopt via de gemeenten zijn verkiezingswinst bij de vol gende Kamerverkiezingen uit te bouwen. De PVV-voorman lijkt zeker van zijn zaak. De Limburger twit- terde gisteren in reactie op de Franse verkiezingen dat men van de populistische partijen nog niet af is. „We zijn nog maar net begonnen, de patriottische lente komt eraan." Macron wacht nu krachtproef Frank Renout Parijs PARIJS Ineens stond hij op het podium ach ter de nieuwe president van Frankrijk: een po tige man met een bas ketbalpetje en een sim pel T-shirt dat vervaar lijk om zijn imposante buik spande, ledereen op het podium was chic gekleed en zag er plechtig uit - behalve hij. „Is dat de loodgieter van Macron?" werd al snel gevraagd. Het bleek de eigenaar van een pizzarestau rant in Nantes te zijn, Morgan Simon (31). „Hij is een van de vrijwilli gers van En Marche!, daarom hadden we hem op het podium ge vraagd", zei een mede werker van Macron. De opmerkelijke ver- A Morgan Simon met zijn pet. FOTOEPA schijning achter de aanstaande president was meteen een hit op sociale media. Niemand sprak daar meer over de verkiezingen. „Wie is ambtenaren moeten onder het regime van Macron vrezen voor hun baan. De bezuini ging zou de Franse staatskas 60 miljard euro opleveren. die man met dat petje?" was de meest gestelde vraag. Simon: „We werden ge woon gevraagd op het podium te klimmen. Achter Macron stond nog niemand, dus toen ben ik daar maar gaan staan. Ik wist niet dat alle camera's op ons gericht waren." Over zijn petje: „Ja, dat heb ik altijd op. Ik heb er niet aan gedacht om hem af te zetten. Maar ja, als ik dat had ge daan, had niemand me opgemerkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9