rrrr 8 FRANKRIJK KIEST Geert Wilders werd geen premier. Oostenrijk kreeg geen populistische presidenten Frankrijk evenmin. Wat blijft er over van de ambities van de populisten? Glunderend en zwaaiend met hun nationale vlag treffen populistische leiders elkaar in het Duitse Ko blenz. Frauke Petry van Alternative für Deutschland, Geert Wilders van de Partij voor de Vrijheid, Ma rine Le Pen van het Front National en Heinz Christian Strache van de FPÖ in Oostenrijk. Het is februari. Gezamenlijk kondigen de populis tische politici een 'patriottistische lente' in Europa af. Eigen land eerst. Minder macht van Brussel. Ze voelen zich gesterkt door het vertrek van het Verenigd Konink rijk uit de Europese Unie en door de verkiezing van Donald Trump tot president van de Verenigde Staten. Media uit de hele wereld trekken naar Europa om verslag te doen van het succes van de populisten. Het pakt niet zo uit als de populis tische partijen zelf hopen, consta teert populisme-expert Sarah de Lange van de Universiteit van Am sterdam. „Ze zijn overal gegroeid maar nergens de grootste. Zodra dat ergens lijkt te gaan gebeuren, stem men veel kiezers juist tegen zo'n partij." De Lange denkt niet dat de popu listische kiezer nu snel vergeten wordt. „Bij het vormen van een re gering zien partijen om inhoude lijke redenen af van een coalitie met de populisten. Maar van een boycot is tot dusverre nergens sprake. De gevestigde partijen nemen de on vrede van de kiezer serieus. Proble men met migratie en integratie staan nu hoger op de agenda. Poli tici zijn minder enthousiast in het verkondigen de Europese bood schap en kijken kritischer naar het functioneren van de EU." DUITSLAND OOSTENRIJK dinsdag 9 mei 2017 I Gerben van 't Hof Rotterdam Patriottische lente zwaar A Marine Le Pen spreekt in Parijs haar aanhang toe op 1 mei 2015. fotoap Onder Marine Le Pen haalde het Front National bij de presidents verkiezingen van afgelopen zon dag de grootste overwinning ooit. De bijna elf miljoen kiezers die op de partij stem den, zijn niet alleen de elite beu maar ook de globalisering, die vooral Franse banen zou kosten. Le Pen riep tijdens de cam pagne dan ook op om de open grenzen en internationale handel eens goed tegen het licht te houden. Maar het is Le Pen niet gelukt om presi dent te worden. Sterker, in Parijs stemde 90 procent van de kiezers voor haar rivaal Emanuel Macron. Hij wil een socialer Eu ropa zonder goedkope Poolse klusjes man. Nu stort Le Pen zich op de parle mentsverkiezingen van volgende maand. Ze wil van het Front National de grootste rechtse oppositiepartij maken. De partijtop broedt daarom op een andere naam. Veel kiezers associëren 'Front National' nog te veel met het antisemitische geluid van Le Pens vader Jean-Marie, die de partij ruim veertig jaar geleden oprichtte. Door het over een andere boeg te gooien, hoopt Marine Le Pen niet alleen meer kie zers aan te trekken, maar ook kopstukken van andere partijen. De felle juriste hoopt dat die een alliantie met haar willen vor men of zelfs naar Front National overstap pen. Norbert Hofer zet als presi- dentskandidaat voor de Frei- heitliche Partei Österreichs (FPÖ) de Oostenrijkse politiek flink op zijn kop. Veel kiezers zien in de 46-jarige Hofer, die goed uit zijn woorden komt en zijn vrije tijd door brengt op de schietbaan, de ideale politicus om af te rekenen met de sociaaldemocraten (SPÖ) en de conservatieven (ÖVP). Die zouden te weinig hebben gedaan om de im migratie in te dammen. Hofer gebruikt slogans als 'Oosten rijk eerst' en 'Puur, eerlijk en goed'. „De islam heeft geen plaats in ons land," vindt de politicus. Tijdens de campagne belooft hij zijn kiezers dat hij - mocht hij president worden - de regering zal ontslaan als die niet harder optreedt tegen immigra tie. Het presidentschap leek zeker. Maar uiteindelijk delfde de rechts- populist toch het onderspit. In de eerste ronde was het verschil tus sen Hofer en zijn rivaal Alexander van der Bellen van de Groenen, zo minimaal dat de verkiezingen over moesten. De 72-jarige Van der Bel len won de tweede ronde, al was het nipt. De economie in het Alpen land draait goed. De onvrede met de politieke elite blijft. Hofer richt zich nu op de parlementsverkiezin gen van 2018. In deelstaten als Tirol houden politici al rekening met een overwinning voor de FPÖ. Een betoging in Wenen tegen immigranten, juni 2016. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8