7 Spelersvakbond VVCS spreekt aanvoerders aan en komt met protocol VERJAARDAG HOOG BEZOEK De vakbond van voetbalprofs VVCS gaat de strijd aan tegen seksueel misbruik van spelers. De bond kaart het onderwerp aan bij de aanvoerders van alle profclubs. Ook komt er een protocol om slachtoffers te helpen. Steeds vaker komen verhalen naar buiten van sporters die in het verleden zijn aangerand of verkracht door een trainer of begeleider. Dat begon met de getuigenissen van enkele Britse voetballers, die de aanzetwaren tot de onthulling van een groot misbruik schandaal in de Engelse voetbalwe reld. Ook in Nederland deden oud-top sporters een boekje open over mis bruik in hun jeugd, onder wie oud wielerkampioen Petra de Bruin. Afge lopen zaterdag meldde de Volkskrant dat ook twee voormalige jeugdspelers van PSV en Vitesse seksueel misbruikt zijn. De VVCS zet het onderwerp nu hoog op de agenda. Voorzitter Danny Hesp spreekt erover in het wekelijkse overleg met de aanvoerders van alle profclubs en bij bezoeken aan spelers groepen. De bond hoopt dat meer slachtoffers zich melden. „We willen dat het on derwerp van gesprek wordt", zegt WCS-directeur Louis Everard. „Daar naast schrijven we een protocol om er voor te zorgen dat degenen die zich melden, ook daadwerkelijk hulp krij gen." We willen dat misbruik onderwerp van gesprek is en dat wie zich meldt, hulp krijgt Criminologe Tine Vertommen van de Universiteit Antwerpen juicht het toe dat de spelersvakbond aanvoerders erbij betrekt. „Ze moeten niet zelf een aanspreekpunt zijn, maar zijn wel be langrijke rolmodellen. Als dat helpt de bewustwording te vergroten, is dat al leen maar positief. Dat zou op elk ni veau bij elke club ingebed moeten zijn." Schaamte Dan moet de boodschap wel goed ge bracht worden, zegt Vertommen. Als aanvoerders zeggen dat slachtoffers zich móeten melden, werkt dat ave rechts. „De schaamte is al groot. Geef aan dat ze contact kunnen opnemen met vertrouwenspersonen als ze hun verhaal kwijt willen." Vertommen deed twee keer onder zoek in Nederland naar seksueel mis bruik in de sport. Ze onderzocht 601 meldingen die bij de hulplijn van sportkoepel NOC*NSF binnenkwa men. Daarnaast bleek uit een enquête on der 2.000 Nederlandse sporters dat 5,5 procent van hen weieens in hun jeugd is aangerand of verkracht bij een sportvereniging. De plegers blijken in de meerderheid van de gevallen geen Het sneeuw baleffect is er al, maar het is nog niet groot genoeg coach, maar andere volwassenen of medesporters te zijn. Vertommen vermoedt dat de meeste incidenten niet worden ge meld. „De drempel is hoog. In de sport is seksueel misbruik, net als homo-ac ceptatie, een groot taboe vanwege de machocultuur. Sporters zijn bang hun carrière te schaden. Bovendien is de bewijslast moeilijk als je aangifte wilt doen bij de politie." De meldingen komen volgens Ver tommen uit verschillende takken van sport. „Het is niet zo dat je in de ene sport meer risico loopt dan in de an dere, of als individuele sporter meer dan bij een teamsport. Wel is de drem pel om melding te doen hoger als je professioneel sporter bent, dan wan neer je één keer per week recreatief sport. Bij jeugdige ambitieuze top sporters en hun ouders spelen grote belangen een rol. Dan kan de gesloten heid groter zijn." Een commissie onder leiding van oud-minister Klaas de Vries doet in opdracht van NOC*NSF onderzoek naar seksueel misbruik in de sport. Vertommen verwacht dat nog veel meer sporters zich melden. „Het sneeuwbaleffect is er al, maar het is nog niet groot genoeg." dinsdag 9 mei 2017 horloge. Matveev was Poetins baas toen deze van 1985 tot 1990 diende in Dresden. Ook twee andere oud-spionnen uit die tijd, Sergey Chemezov (rechts) en Nikolai Tokarev (tweede van links), deden mee met het champagneontbijt. Chemezov is inmiddels ceo van het Russische wapenbedrijf Rostech en Tokarev leidt het staatsbedrijf dat het monopolie heeft op de aanleg van oliepijpleidingen, fotosepa Vladimir Poetin verraste gisteren zijn voormalige KGB-baas Lazar Matveev (links, en op de kleine foto's) thuis in Moskou om hem te feliciteren met diens 90ste verjaardag. Als cadeau gaf hij hem een presidentieel Voetbalprofs maken misbruik bespreekbaar Tonny van der Mee Hoofddorp —Louis Everard, directeur VVCS —Tine Vertommen, criminologe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7