Stille Sabine Engelen laat met haar boek een inktzwarte periode achter zich 12 ZE De moeder van Sabine Engelen werd begin 1995 vermoord. Door haar vader, denkt ze zelf. Over de jarenlange ellende die volgde en de verwerking ervan schreef Sabine een boek: En vandaag lach ik. Streektaal Zuiderburen Sabine Engelen lacht. Ruim twintig jaar na de moord op haar moe der kan ze dat weer. Dat op zich is al een wonder. Lang was haar leven een inktzwarte brij van gestrande rela ties, diepe depressies en zelfde structief gedrag. Ze weet het, de gevarenzone was heel dichtbij: „Voor hetzelfde geld was ik er niet meer geweest. Maar ik heb het kunnen omdraaien. Dat wil ik met dit boek laten zien." De titel: En vandaag lach ik. Het boek begint met wat er op 28 fe bruari 1995 gebeurde. In Heultje, een dorp ruim veertig kilometer ten zuidoosten van Antwerpen. Het is de plek waar Sabine op groeide en waar haar ouders een boerderij runnen. Op die dag - Sa bine is dan 25 jaar - wordt het li chaam van haar moeder gevonden. In een greppel. Vermoord. Vader Felix Engelen wordt als eerste ver dachte gehoord. Hij ontkent en er is geen bewijs tegen hem. Net voordat hij wordt vrijgelaten, vindt de politie op de boerderij een zak met bebloede handdoe ken. Het voorarrest wordt ver lengd. Een dag later verhangt boer Engelen zich in zijn cel. Hij laat een briefje achter: 'Ik heb het niet gedaan'. Maar wie dan wel? De zaak is nooit opgelost. „Iedere dag was het op tv, iedere dag op het nieuws", kijkt Sabine nu, twee decennia later, terug. „Je staat plots volop in de aandacht en wordt bestempeld als 'de dochter van'. En dat stempel draag je mee, dat heb je. En het is lang blijven kleven." Voor Sabine staat allang vast wie de dader is geweest: haar vader. „Dat is een kwestie van intuïtie, van aanvoelen", zegt ze. Met en kele pennenstreken zet ze hem neer in haar boek. Als een man die hard werkte, maar geen liefde kon tonen. Als een echtgenoot die maanden niet tegen zijn vrouw sprak, omdat ze een concert van Will Tura had bezocht. Als een ge mankeerd voorbeeld voor zijn dochter. Een citaat uit het boek: 'Ik heb mijn vader één keer fier op mij gezien, dat was toen ik als kind een vogeltje dat uit het nest was gevallen, zijn nek omdraaide. Ik zei, net zoals mijn vader altijd zei: „Voila, gij moet er ook niet meer zijn".' En vandaag lach ik is geenszins een ontrafeling van een mysteri euze moordzaak of een analyse van de beweegredenen van de da der. Het is het verhaal van een vrouw die getraumatiseerd raakt door het gewelddadige verlies van haar ouders, de destructieve ge volgen daarvan en de moeizame tocht terug naar boven. Het boek is daarvan de finale afrekening: ze wilde alles van zich af schrijven. Nu het sinds kort in de winkel ligt, stromen de reacties binnen. „Men sen herkennen zich erin, want ie dereen heeft wel iets meegemaakt in het leven, 't Is niet omdat mijn Ik ben geen psycholoog, alleen een ervaringsdeskundige van het leven dikke teen gebroken is, dat jouw kleine teen niet zeer mag doen, hè? Pijn is pijn. Ik ben geen psy choloog, alleen een ervaringsdes kundige van het leven. En die er varingen kan ik delen, dat is mijn intentie geweest met dit boek. Mensen kunnen leren van mijn fouten." Opvallend tot slot is de verge vingsgezindheid die ze toont ten opzichte van haar vader. „Ik vond het erg om die dingen over hem te schrijven. Maar het was zo. Ik keur niet goed wat hij gedaan heeft, maar ik veroordeel hem ook niet meer. En ik voel sterk de trots van mijn moeder voor wat ik nu ge daan heb. Ze is keifier. Zo voelt dat." Sabine Engelen lacht weer. Ejulder nog 'n omroep- hids? Wulder wé. Vee maansen dat nie mi, want 'r mot bezunigd 'ore in je kan de prohramma's ok uut de krante aele, ma wul der toch nog zö'n gids. Vroeher êêtte dat radiobode, ma 't stik vö de radio stae noe mit kleine lettertjes van ach ter in 't blad. 't Beeld ei 't woord vervange, a zou je dat nie zaahe, want 'r 'oor wat of ekaekeld op de tillevisie. In mekaore uut laete praete is t'r nie mï bie, ze doe niks as dü mekaore schreêuwe. 't Za wè komme omda'k ouwer 'ore, ik vinde dat êêl ver moeiend. julder dat nie? Ze gae ok aolsma vluhher praete, ik kan 't nie aoltied mï volhe. 't Liekent wè of aole jonge maansen ADHD- kinders bin. Ze kunne nie mï stille weze. Ok as ze allêênig bin motte ze praete in 'n "so- ciaol medium", 't Liekent wè sociaol, ma as ik naer zö'n kroot je jonge maansen kieke zitte ze eihenlijk aomè vö d'r eihe op 'n smartphone te wrieven in somtieds laete ze wat an mekaore zie. Ik dienke dat 't asociaole media bin. Jao, in noe mö'k eerlijk zaahe: 't is nie enkelt de jeugd die dat doet, Ofhelo- ape zaeterdag è'k daevan kunne geniete in de trein. Eêle interessante tillefoonhe- sprekken: Jao, ik bin noe on- derwegt, moe. Is de katte a 'n bitje beterder? In laahe de kippen nog wè goed? In meer van zukken belangrieke praet. 't Is nie enkelt dat ze zö druk bin, ze leve ok anders. Vö de jeugd schient d'n dag pas goed te behinnen om aalf ure saeves. Ik wone op Re- nisse, ik wete d'r aoles van. In jao, ik bin nog van d'n tied, dat de dag netjes g'opend wier dü d'n doomnie, die a om tiene voör achte de dag- openienge op de radio dee verzurhe. Ik 'oör'n nog mit plechtihe stemme zaahe: "En nu zingen wij samen Scheepken onder Jezus' hoede." Saeves om twaolf ure wier d'n dag of eslote mit 't Wilhelmus in wat eerder kö je op de tillevisie pater Leo pold Verhagen zie zitte vö de dagslutieng van de KRO. Kiek, daer zat orde in, d'r was 'n behin in 'n aende. In de- zaalfde tied ao je in Den Bosch bisschop Bekkers, die medèrner was as de aore bis schoppen in diengen zei die vee van onze katholieke mede-burhers te varre vonde gae.Dat is over. M'n gin tied mï. Me bin aomè zö druk mit waarken, mit geld verdiene, achter aoles anloape, oe zouwe m'n nog tied om naer 'n doomnie te luusteren om acht ure soches? In saeves om aalf ure kieke m'n vee lie ver nae maansen die meka ore vliehen of wille vange in 't nie mï mekaore seêns bin. Meschien zou 't goed weze om de t.v. wat eerder uut te zetten in gewoon even stille te zitten in te dienken. Ik dienke dat je dan beter kan slaepe. Mien durp was de ofhelo- ape weken net zö druk as in de zomer dü de meivekansie. Meêstentieds is 't in meie dü de weke eêl rustig in bin vee wienkels zaalfs nog dicht. Dat de eihenaers noödig as voörbereidieng op de drukke zomer. Stilte kan goed waarke vö 'n maans, enkelt nie vö de ekenemie. dinsdag 9 mei 2017 Ik veroordeel mijn vader niet meer Sabine Engelen: „Ik wil mijn ervaringen delen, dat is de intentie van dit boek. Mensen kunnen leren van mijn fouten." fotoboaztimmermans Peter van den Assem -Sabine Engelen 'En vandaag lach ik' (uitgeverij Het Punt, 112 bladzijden) kost 19 euro en is onder meer te koop bij bol.com. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Sabine Engelen schrijft het geweld dadige verlies van haar ou ders van zich af. EN VANDAAG IACH IK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73