Subsidie voor De Pit zit nog in de pijplijn Onmin over terrasregels Sluis verdwenen na nieuw overleg Asito tevreden met proef statushouders in schoonmaakwerk 7 Het is er al kraakhelder maar voor de zekerheid veegt Mana nog eens over het aanrecht van huisje nummer 247. Mana is een van de statushouders die DroomPark Schoneveld in Breskens proper houden. zv Schoonmaakbedrij f Asito dat het vakantie park schoonhoudt, heeft besloten door te gaan met de proef waarbij het bedrijf vluchtelingen met een verblijfstatus (statushou ders) in dienst neemt voor schoonmaakwerk op het park in Breskens. Het is goed bevallen", zegt Laura Goris, vestigingsmanager van Asito. „Vorig jaar zijn we met vijf statushouders begonnen. Een is afgevallen, een werkt inmiddels bij Dethon en de overige drie heb ben een contract gekregen bij ons. Daarom gaan we er nu mee door. Nu met acht mensen. Eerst acht weken op proef, een dag per week." Mana is een van hen. Hij heeft een verblijfsvergunning en nu dus ook werk. In Eritrea werkte hij in een winkel en nu maakt hij vakan tiehuisjes schoon in Breskens. „Het is werk en dat vind ik leuk", zegt hij pragmatisch. „Ik moet werken voor mijn leven. Dit is goed." Taal vormt nog een flink pro bleem. Tonia Los-Withaar leidt de Asito-schoonmaakploeg op het park. Beter dan wie ook slaagt ze erin met de statushouders, die pas kort in Nederland wonen, te com municeren. Soms met handen en voeten maar het lukt. Onkruid „We hebben geleerd van het vo rige jaar. Toen hebben we ze van tevoren uitleg gegeven en verteld hoe het allemaal werkt. Dat was niet ideaal. Als je vroeg of ze het snapten, knikten ze uit beleefd heid maar ze hadden het niet alle maal begrepen. Daarom doen we het nu voor. En wat ze zien, dat onthouden ze wel." Hoe goed To nia het ook probeert, misverstan den blijf je houden. „Ik had ze ge vraagd om het aan ons te melden als ze onkruid zagen, zodat we dat konden laten verwijderen. Dan moet je dus eerst uitleggen wat wel en geen onkruid is en als dat gelukt is, zie je dat ze zelf al het onkruid gaan verwijderen." Voor beide partijen is het een gunstige constructie. Asito komt aan de gezochte krachten en voor Vrouwen blijven bij ons thuis en zorgen voor de kinderen. Mannen werken harder de statushouders is het een manier om een start te maken op de ar beidsmarkt. Laura Goris: „Na zes maanden bieden we de mensen een opleiding aan. Met dat certifi caat kunnen ze verder. Bovendien kunnen ze na die opleiding ook iets meer verdienen. Met behoud van uitkering." Tesfagabir uit Eritrea is een van de drie statushouders die een con tract kregen van Asito. Hij is bezig met ramen wassen. Heel ander werk dan wat hij in Soedan deed. „Ik heb dertig jaar in Soedan ge leefd, daar was ik vrachtwagen chauffeur." Dat er in Nederland een flinke vraag naar vrachtwagenchauffeurs is, weet hij. „Helaas is mijn rijbe wijs hier niet geldig. Ik ben bezig met rijlessen. Mijn theorie-exa men heb ik net gehaald. Binnen kort doe ik het praktijkexamen." In tegenstelling tot het gebrui kelijke beeld, bestaat de ploeg schoonmakende statushouders bij Schoneveld vooral uit mannen. De mannen doen het zelfs iets beter dan de vrouwelijke statushouders, is de ervaring van Laura Doens. Nauwkeuriger Doens begeleidt als jobcoach het project voor de gemeenten Ter- neuzen en Sluis. Volgens haar werken de mannen harder en nauwkeuriger. Waar het verschil in zit, weet ze niet. „Dat is omdat in Eritrea de mannen werken", denkt Tesfagabir. „Vrouwen blij ven bij ons thuis en zorgen voor de kinderen. Mannen werken har der." Het is nog helemaal geen uitge maakte zaak dat het Terneuzense poppodium De Pit de provinciale subsidie verliest. Overleg is nog volop gaande, meldt wethouder Frank Deij. Het bestuur van De Pit trok half april aan de bel. Sluiting dreigde zelfs, omdat de provincie 'vaag' doet over de subsidie van 7.500 euro. De Pit krijgt jaarlijks ook ruim 14.000 euro van Terneuzen. CDA-raadslid Jos van Ginneken deed nog een extra duit in het zakje. De gemeente zou verzuimd heb ben op tijd via de zogenoemde re gio-arrangementen aanvragen te hebben ingediend bij de provincie. Wethouder Deij bestrijdt dit. De provincie wil met de regio's op nieuw arrangementen afsluiten, meldt hij. Een eis is dat evenemen ten 'de samenwerking tussen cul tuur en vrijetijdseconomie' moeten versterken. Deij: „We hebben de provincie gevraagd wat dit inhoudt. Daar kunnen we het dan over heb ben." Deij zegt De Pit een warm hart toe te dragen en alles eraan te doen de provinciale subsidie te be houden. „Lukt dat niet, wat ik niet hoop, dan moet er altijd een af bouwperiode komen." De conceptversie van het nieuwe 'terrassenbeleid', opgesteld onder leiding van burgemeester Anne- miek Jetten, leidde vorig najaar tot verzet van zowat alle West- Zeeuws-Vlaamse horecaonder nemers. Ze klaagden dat de bur gemeester in die versie te veel macht zou krijgen om 'naar belie ven' vergunningen uit te delen en in te nemen. De gemeenteraad moest eraan te pas komen om B en W te dwingen met de onder nemers in gesprek te gaan en een nieuwe versie te maken. Tussentijds Jetten vertrok tussentijds, waarna de nieuwe burgemeester Peter Cammaert de bezwaarma kers twee keer op de koffie vroeg. De meeste bezwaren worden nu verwerkt in de nieuwe regels. Daarin verdwijnt de verplichting van ondernemers om elke vijf jaar een nieuwe vergunning aan te vragen. Terraseigenaren krij gen nu een vergunning voor 'on bepaalde tijd'. Ook de bevoegd heid van de burgemeester om terrasruimte te herindelen, is van tafel. Volgens het gemeentebe stuur is het nu niet meer nodig om de nieuwe regels ter inzage te leggen: alle bezwaarmakers kun nen zich erin vinden. Dat klopt, zegt Sancho Jansen, voorzitter van de Middenstands Vereniging Sluis. „Het is een goede basis. Na de zomer praten we wel nog verder, zodat we er ook toekomstige ontwikkelingen mee mogelijk maken." dinsdag 9 mei 2017 Soedanese trucker is nu ramenlapper Breskens Guido van der Heijden -Tesfagabir (statushouder) Harmen van der Werf Terneuzen De scherpe randjes zijn af van de 'terrassenregels' in de ge meente Sluis. Ondernemers schrokken zich rot van de vo rige versie, maar kunnen zich na overleg vinden in de nieuw ste editie. Martijn de Koning Sluis Vluchtelingen met een verblijfstatus doen schoonmaakwerk voor Asito op park Schoneveld. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70