Zege Euro-Mit Staal smaakt zoet 3 Zonder smartcard kunnen Delta-abonnees de zes nieuwe zenders in het standaardpakket niet zien. Ook in huize Havinga in Arnemui den waren ze er afgelopen zondag middag goed voor gaan zitten. Hun favoriete club Feyenoord zou immers kampioen kunnen wor den. Dankzij een wijziging in het zenderpakket van Delta lag een mooi middagje voetbal in het vooruitzicht. Het verdwijnen van Eurosport (en daarmee onder meer de live- beelden van de Giro dTtalia) uit het digitale standaardpakket van Delta TV zorgt voor veel treurnis bij wielerliefhebbers. Maar tegen over dit nadeel staat een groot voordeel voor voetbalfans omdat Delta Fox Sports 1 aan de waaier met standaard-tv-zenders heeft toegevoegd. Fox zendt eredivisiewedstrijden rechtstreeks uit via een aantal be- taalkanalen. Eén van deze kanalen, Fox Sports 1, behoort sinds vrijdag tot het vaste pakket programma's die je zonder bij te betalen kan be kijken. De wijziging kwam precies op tijd om de eindstrijd om de va derlandse voetbaltitel te kunnen volgen. Fox zendt elke zondag via haar eerste kanaal een soort Langs - de-lijn-op-tv uit. Daarin wordt tussen de verschillende wedstrij den geschakeld. Voor de aftrap ge ven voetbalanalisten hun visie in het programma De Eretribune. Rosemarie Havinga zapte zon dag naar het kanaal van Fox Sports 1. Maar in plaats van presentatoren Jan Joost van Gangelen en Hélène Hendriks en oud-voetballers John de Wolf en Ronald den Boer ver scheen op het scherm de medede ling 'Cl+module of smartcard niet herkend. Controleer of deze op de juiste wijze in de TV module zit'. Verbazing alom. „Wij hebben een smart tv waarbij je zonder smartcard gewoon digitale tv kunt ontvangen, zoals op de website van Delta staat vermeld", schrijft Havinga in een mail aan deze krant. Maar op de fraaie Samsung met gebogen scherm was zondag geen bal te zien van het voetbaldrama dat zich op Woudestein voor de Feyenoorders ontvouwde. De Je koopt een dure smart tv om zonder smartcard alles te kunnen kijken slimme televisie volstond met de mededeling dat het programma van Fox Sports was gecodeerd. Rosemarie en haar partner volg den de wedstrijd van Feyenoord tegen Excelsior dan maar via de laptop. De laatste probeerde bij de storingsdienst van Delta te weten te komen wat er aan de hand is. „Na vele malen bellen eindelijk een meneer aan de telefoon, we janken inmiddels al van de voet balpartij waarbij jammerlijk gele den is. De ene blunder na de an der... we zitten dus goed in de stemming en huilend vertellen we wat we niet gezien hebben. Delta bevestigt dat de zes zen ders die aan het pakket zijn toege voegd (Spike, Motorsport TV, His tory, National Geographic Wild, Travel Channel en dus Fox Sports t) niet zonder smartcard te zien zijn. Delta zegt dat de leveranciers van de beelden, zoals Fox, het on gecodeerd doorgeven van beelden niet goed vinden. Wie Fox Sports t wil zien zal voor 25 euro een smartcard moeten kopen. Maar dan heb je wel beter beeld en ge luid bij alle digitale kanalen, verze kert Delta. Zonder smartcard kun nen Delta-klanten dus zondag geen getuige zijn van Feyenoords tweede poging om kampioen te worden. Niet alle smart-tv's hebben een ingebouwde module waar je de card in kan steken. Een module kost ook nog eens dik 60 euro. Al les bij elkaar dus zo'n 90 euro. Ha vinga: „Wacht effe; je koopt een enorm dure smart tv om zonder smartcard gewoon alles digitaal te kunnen kijken. Delta bedenkt een plan waarbij zenders verdwijnen en dus vragen ze nadien om 90 euro om de zenders weer terug te krijgen én in je dure tv weer een smartcard te douwen? We kunnen in Zeeland veel hebben, maar twee nederlagen op één middag is zelfs mijn kalme partner te veel." Delta zegt niet veel klachten te hebben gekregen van bezitters van smart-televisies. Hoeveel Delta abonnees afgelopen zondag naar Fox Sports 1 hebben gekeken kan een woordvoerder niet zeggen, maar landelijk was de belangstel ling voor het mobiele Fox Sports Go zo groot dat dit digitale station overbelast raakte. Natuurlijk was er gebak voor de 65 vaste en de 10 inleenkrachten van Euro-Mit Staal. De overwinning, hoe klein ook, smaakte zoet. Want drie jaar lang dreigde het Vlissingse staalbedrijf slachtoffer te worden van een Europese maatregel om de dump van goedkoop Chinees staal aan banden te leggen. „Ik zit al 25 jaar in het bedrijf. Het voelde alsof ze je baby aan het 'killen' waren", zegt Peter de Graaff, general mana ger van Euro-Mit Staal. Euro-Mit Staal zit sinds 1991 in Vlissingen-Oost. Het bedrijf, dat in 2012 nog fors uitbreidde, is voor 90 procent eigendom van het Japanse Mitsui en voor 10 procent van Ver- brugge International. Euro-Mit Staal betrekt via Mitsui topkwali teit transformatorblik van Nippon Steel. Per maand arriveert 3.000 ton in Vlissingen. De dunne platen die Euro-Mit Staal snijdt, vormen het hart van grote transformatoren die Europese multinationals zoals ABB, Siemens en Alstom bouwen voor onder meer energiecentrales. De Europese Commissie meende echter dat dit type staal voor te lage prijzen op de Europese markt wordt aangeboden. Dat kan zijn, zegt De Graaff. „Maar dat is goed- Het brengt rust in de tent. De mensen zijn voorlopig zeker van hun baan koop Chinees staal en onvergelijk baar met het hoogwaardig transfor matorstaai uit Japan. Het is appels met peren vergelijken. En ons be drijf benadeelt de Europese staalfa brikanten ook niet." Ondanks Vlissings protest was de EU onverbiddelijk. Om grote be drijven als ThyssenKrupp, Tata en Stalprodukt te beschermen, stemde een meerderheid van de lidstaten voor een invoering van een mini mumprijs (ruim 2.000 euro per ton). De Graaff: „Het zag er slecht uit voor ons, want zo dreigden we ons uit de markt te prijzen. Dat zette druk op de banen in Vlissin gen." De enige ontsnappingsroute was een ontheffing: een speciale dou anevergunning. „Het ging erom of wij de grote rollen transforma torstaai eerst kunnen verwerken tot kleinere rollen op maat en deze dan pas tegen de door de EU vastge stelde minimum import prijs kun nen invoeren. Vooraf betalen bete kende dat we klanten 10 procent meer moeten berekenen. Onduide lijk was of ze dat zouden accepte ren." Om de Customs Expert Group, de douanecommissie van de EU, te overtuigen, reisde het bedrijf alle hoofdsteden van de Europese lid staten af. „Gelukkig leidde dat vorig jaar tot een ontheffing voor een jaar, maar we het was nog niet klaar. We vroegen verlenging voor drie jaar aan, maar daar tekenden de ver enigde staalbedrijven in Europa weer bezwaar tegen aan. Uiteinde lijk kregen we, mede door hulp van het ministerie van EZ, toch de ver gunning. Een pak van mijn hart. Het brengt rust in de tent. De men sen zijn voorlopig zeker van hun baan. En we kunnen enkele inleen krachten nu vast aannemen." Zes nieuwe zenders Delta craves dinsdag 9 mei 2017 Twee nederlagen op één middag Theo Giele Arnemuiden - Rosemarie Havinga Na een jarenlange strijd tegen een antidumpingmaatregel van de EU, heeft het Vlissingse Euro-Mit Staal gezegevierd. Het staalbedrijf krijgt voor de ko mende drie jaar een speciale douanevergunning. „De arbeids plaatsen zijn voorlopig gered." Frank Balkenende Vlissingen - Peter de Graaff, Euro-Mit Staal NAT GEO Fox Sports 1 is de zender waarop Rosemarie Havinga zondag de wedstrijd Excelsior-Feyenoord hoopte te zien. CHANNEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61