£'l C9 Gemini nu al achterhaald Wie helpt in de strijd tegen het bacterievuur? Beleefd Ml jexdusief I VI verkrijgbaar 2 DELTA TV NIEUWE ZENDERS Commentaar Gemini, het grootste windpark van Nederland, was gisteren bij de officiële opening al achterhaald. Het indrukwekkende project met 150 turbines draait op 4,5 miljard euro subsidie. Maar de ontwikkelingen in de markt gaan snel. Zo werd het moge lijk om voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust met veel minder subsidie nieuwe parken te ontwikkelen. Dat wil niet zeggen dat Gemini een fout is. Als niet te negeren signaal dat het roer om moet, en dat grote windparken een goede manier zijn om de uit stoot van CO2 te verminderen, is Gemini van grote waarde. Het mag dan een duur voorbeeld zijn, het is in elk geval een goed voor beeld. Daarom is de opening van dit windpark toch een mijlpaal. De doorbraak van windenergie is pas compleet als grote beleg gers hun portefeuilles helemaal verduurzamen. Daar werken ze wel aan, maar het gaat langzaam. Het grote pensioenfonds ABP bijvoor beeld meldde gisteren een kwart meer geld in hernieuwbare ener gie te steken. Dat lijkt heel wat. Maar kritische volgers van het fonds melden dat er nog heel veel geld naar kolen gaat. Windparken op zee hebben een flink nadeel. De meeste mensen zien die molens niet. Zo blijft uit beeld hoe groot de inbreuk op de natuur is. Die afgelegen parken zijn geen stimulans om zuinig te zijn met energie. Bij een molenpark op het land is dat wel anders. Het energiebedrijf PZEM verkoopt de elektriciteit die Gemini op wekt. De afnemers zullen niet merken dat hun stroom uit een duur park komt. Zij betalen gewoon de gangbare marktprijs. De reken modellen voor de nieuwste projecten in de Duitse Bocht gaan uit van een exploitatie zonder subsidie. Dus grootschalige windparken op zee zullen uiteindelijk stroom leveren voor een prijs die echt kan concurreren met fossiele energie. Dan is de tijd van pionieren met windenergie helemaal voorbij. Grootschalige windparken op zee concurreren straks echt met fossiele energie In het Zuid-Bevelandse heggen- landschap komt regelmatig bacte rievuur voor. Bacterievuur, ook wel perenvuur genoemd, is een be smettelijke ziekte die begin jaren zestig van de vorige eeuw voor het eerst van zich deed spreken en sindsdien met enige regelmaat op duikt. Dat kan rampzalig zijn voor kwekers, telers, maar ook voor na tuur en landschap. Om dit bacterievuur te bestrij den voert de SLZ al jaren inspecties uit op meidoornhagen van particu lieren. De specialisten kunnen daarbij nog wel wat handjes gebrui ken. De vrijwilligers lopen mee bij de inspecties en knippen de zieke takken weg. Dat gebeurt van eind mei tot het einde van de zomer. Be langstellenden die één of twee da gen per week willen helpen kun- Bacterievuur kan rampzalig zijn voor kwekers, telers, natuur en landschap nen naar de informatiebijeenkomst komen op donderdagmorgen 18 mei. Aanmelden voor de bijeen komst of als vrijwilliger kan via info@landschapsbeheerzeeland.nl. ALMANAK Al een poosje is het Neder landse bedrijf in Vlaamse han den en dat heeft zo z'n gevolgen voor de manier van communi ceren. Het is wat beleefder, vriendelijker. Zo krijgen de medewerkers bij een computerstoring sinds een tijdje de tekst te zien: 'oeps, er ging iets mis. Niet jouw fout maar de onze' en toen een col lega terugkeerde na een vakan tie kreeg hij de mededeling op zijn scherm: 'wat fijn dat je er weer bent'. „Nou, daar wordt verschillend over gedacht", bromde 'diejen Ollander' Gospelmis met Lady A Nachtelijke afsluiting kering Rekenkamer doet drie onderzoeken 'S-GRAVENPOLDER Bijeenkomst voor mantelzorgers Industry Pan 0 28 cm dinsdag 9 mei 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) zoekt vrijwilligers om de meidoornheggen in de regio Zuid-Beveland te inspec teren. Officieel gaat het om het controleren van landschappe lijke beplantingen op bacterie infecties. In de praktijk betreft het voornamelijk meidoorns. Willem Adriaansens Goes Tip? redactie@pzc.nl KWADENDAMME Traditiegetrouw sluit ko mende zondag het blues festival Kwadendamme af met een Gospelmis. Deze keer treedt Lady A op tij dens de dienst. Zij was in 2012 ook al eens te gast. Lady A zingt haar hele leven al gospels en is in haar woonplaats Seattle ie dere zondag te horen in de kerk. De dienst wordt geleid door pastor Jea- nine Heezemans en be gint om 11.00 uur. VROUWENPOLDER Vanaf maandagavond 15 mei tot en met vrijdag nacht 19 mei is de Oos- terscheldekering ter hoogte van de Noord- landbrug afgesloten van 20.00 uur tot 06.00 uur. Verkeer wordt via de Zeelandbrug omgeleid. De afsluiting heeft te maken met de uitbreiding van het hoogspannings net. Al vanaf begin april wordt op een deel van de Oos- terscheldekering - vooral overdag - gewerkt. KAPELLE In het onderzoekspro gramma 2017 van de Ka- pelse rekenkamer staan drie onderwerpen: dorps visies, sociaal domein en als laatste regiotaxi en leerlingenvervoer. Voor de eerste twee komt de rekenkamer met een rap portage met aanbevelin gen. Voor de regiotaxi en leerlingenvervoer wordt een quick scan uitge voerd, wat een rappor tage met een rekenka- merbrief oplevert. VrijwilligersHuis Borsele en Mezzo houden mor gen voor mantelzorgers een bijeenkomst in dorpshuis Ons Dorpsle ven in 's-Gravenpolder. Aanwezigen krijgen in formatie over financiële regelingen. Aanvang 19.00 uur in Ons Dorps leven. Aanmelden via 0113-311999. Rosemarie Havinga. fotodirk-jangjeltema MADE IN BELGIUM Koekenpan van 5-PlyMaterial met Silvinox® afwerking en gegoten roestvrijstalen greep. Goes Den Hertog Lange Vorststraat 27 www.denhertogservies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60