Hoe eet ik mijn bloeddruk lager? 44 en-klaarproducten uit 6 KLASKE VAN NORREN Kundalini Veel beginnelingen realiseren zich onvoldoende dat sommige meditatie- en yogatechnieken niet geschikt voor hen zijn. Van de energie die vrijkomt bij kundalini yoga kun je bijvoorbeeld een behoorlijke optater krijgen. „Het is spelen met vuur." Vraag het de deskundige Kortweg komt het erop neer dat uw bloeddruk baat heeft bij een meer plantaardige voeding. Veel vezels zijn belangrijk, in combinatie met minder zout en suikerhoudende frisdranken. Ook afvallen is goed. Gemiddeld daalt de bloeddruk per kilo gewichts verlies met 1 millimeter kwikdruk op de bloed drukmeter. Het is goed dat u onder behandeling bent van een arts. Hoge bloeddruk kan onbehan deld leiden tot een beroerte of een hartinfarct. Door telkens iets minder zout toe te voegen aan het eten dat u bereidt, en geen zout toe te voegen als het eenmaal op uw bord ligt, went u langzaam aan een minder zoute smaak. Pakjes en zakjes kunt u beter laten staan. Als smaakmakers kunt u kruiden gebruiken. Het is inmiddels be kend dat we te veel zout binnen krijgen uit kant- Een app kan vertellen hoeveel zout u dagelijks binnenkrijgt de winkel. Stel, als het kan, zelf een gezonde zoutarme maaltijd sa men. Eet veel groenten, volkoren producten, no ten en peulvruchten en gebruik oliën, zachte margarines en halfvolle of magere melkproduc ten. Vervang eens een gehaktbal of hamburger door kip of vis en eet min der verzadigd vet. Wees matig met alcohol en drink liever thee en water in plaats van suikerhou dende frisdranken. Het kan ook helpen om bij te houden wat u eet, op papier of met de voedingsapp van het Voedingscentrum. Als u alle producten die u eet in deze app invoert, kunt u ook inzicht krij gen in hoeveel zout u binnenkrijgt en welke pro ducten hieraan bijdragen. Conclusies van wetenschappelijke onderzoeken zijn gebaseerd op hoe mensen gemiddeld reageer den. Hoe sterk u zal reageren, is niet precies te voorspellen. Regelmatige controle is dus een goede zaak. Mogelijk hoeft u bij het volgen van boven staand voedingspatroon minder medicijnen te ge bruiken. Kortom: een gezond dieet en minder zout eten hebben een gunstige invloed op de bloed druk. Of u dit ook in uw bloeddrukwaarden terug zal zien, zult u zelf moeten ondervinden. Uw medicijngebruik bespreekt u natuurlijk met uw arts. HET PANEL e gaan de mind de komende anderhalf uur probe ren hele maal los te laten", zegt yogadocent Tim Schipper, zachte stem, blauwe ogen en een lange baard. „Er kunnen emoties los komen. Laat ze er maar gewoon zijn." Het zijn deze zondagochtend vooral jonge mensen die de yoga- school bezoeken. In de geur van wie rook chant iedereen: Ong namo guru dev namo. De woorden betekenen 'ik buig voor de subtiele goddelijke wijs heid'. De deelnemers zingen om zich open te stellen voor de ervaring. „Veel mensen krijgen jeuk van chanten. Bij kundalini komt nogal wat hocus po- cus kijken", zegt Schipper. Zo dragen de meeste docenten witte tulbanden en nemen ze een spirituele naam aan. Schipper heet Mohandayal Singh. „Mensen denken na de eerste keer: ik snap er niets van, maar er is van alles met me gebeurd." Na de mantra volgt een reeks oefe ningen die net iets te lang duren. Vier minuten in de kleermakerszit de armen gestrekt houden, terwijl je op je luide ademhaling de handen open en dichtvouwt. Na de eerste minuut komen de krampen en wint de frus tratie het: ik kan niet meer. „Zo gaat het ook vaak in het echte leven. Je geeft op zodra het moeilijk wordt", zegt Schipper, die ook psycholoog is. „Bij kundalini onderzoekje die signa len en leer je dat het je geest is die je denkbeeldig beperkingen oplegt." Als mensen het over yoga hebben, gaat het meestal over hatha, bekend van lichaamsposes als 'de neer waartse hond'. Wereldwijd groeit die stijl, maar ook kundalini yoga wint terrein. Een rondgang langs yoga- scholen leert dat deze stijl op steeds meer plaatsen wordt aangeboden. Ook het aantal opleidingen tot docent groeit: tien jaar geleden waren De meeste mensen denken: ik snap er niets van, maar er is van alles met me gebeurd dat er twee, nu al vier. Eén van die scholen, 3HO in Enschede, bestaat 26 jaar en geldt als de oudste opleiding. De naam staat voor He althy, Happy, Holy Organization. Wereld wijd legt de school zich toe op verbreiding van kundalini yoga. „Kundalini is een dyna mische vorm van yoga met veel ruimte voor medita tie. Daar zoeken steeds meer mensen naar", zegt Christine Michon, eige naar van het centrum. Spiritueel leider Yogi Bhajan (1929-2004) bracht de stijl in de jaren zestig naar het westen om Europea nen te helpen om gaan met materia lisme, egoïsme en individualisme. Zijn leer gaat er van uit dat beoefe naars de energie kunnen vrijmaken die ligt opgeslagen in het staartbeen, zodat deze via de YOGASTIJLEN i Ay Lin Kho draagt deze column over aan Klaske van Norren. Ze is voedingsonderzoeker bij de Wageningen Universiteit. Ik ben een man van 54 jaar. Onlangs is bij mij een te hoge bloeddruk geconstateerd. Ik slik nu bloeddrukverlagers. Maar kan ik mijn bloeddruk ook door voeding omlaag krijgen? En kan ik na aanpassing van mijn voedingspatroon van de medicijnen af? Kan dit alles u van de medicijnen afhelpen? Die vraag vind ik lastig te beantwoorden. Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont Jan Drost met de TGV van yoga Gijs van der Sanden w —Tim Schipper, docent en psycholoog Oorspronkelijk streeft yoga een (spirituele) levensstijl na. Inmiddels vallen veel vormen onder 'houdingsyoga', bedoeld om te ontspannen. Be langrijke stijlen zijn: Aerial yoga: Je krijgt les vanuit een doek dat hangt aan het plafond. Door de zwaartekracht ontstaat ruimte en ontspanning in rug, nek en schouders. Ananda yoga: Een zachte stijl waarbij je langer in een houding blijft. Anasura yoga: Combi neert hatha yoga met de tantrische traditie. Vanuit aandacht voor poses opent de yogi zijn hart om vreugde te kun nen voelen. Ashtanga- of poweryoga: Een inspannende vorm zonder vaste series hou dingen. Er is kracht en le nigheid nodig. De les be staat uit één lange stroom bewegingen. Bikram yoga: Zweetyoga. bij 38 tot 40 graden Cel sius in de yogazaal. Bhakti yoga: Aanhangers zoeken verbinding met God, heilige of goeroe. Er wordt ook gezongen en gebeden. Dit is yoga voor toegewijde aanhan gers. Flow-yoga: Dynamische variant op ashtanga yoga. Brengt je in het hier en nu. Hatha yoga: Door het lichaam via de adem en yogahoudingen te zuive ren, bereid je je voor op een staat van zijn met aandacht voor alles wat is. Iyengar yoga: In deze dinsdag 9 Kijk uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46