25 Explosiegevaar in peloton i lijkt gering, te vroeg in roze trui is niet aan te bevelen De kans dat de Giro vandaag volledig explodeert op de mythische vulkaan Etna is niet bijzonder groot. Want wie zit er te wachten op de roze trui in de eerste week? „Oh, echt ja?", zegt Bauke Mol- lema als hij hoort dat de Etna dit voorjaar nog tot uitbarsting kwam. „Eerlijk gezegd maakt mij dat alle maal niet zo uit. Voor mij is het ge woon een heel lange klim." Achttien kilometer weltever staan, met een maximaal stijgings percentage van twaalf procent. Het klinkt basaal, maar bergop fietsen behoort nou eenmaal tot het be langrijkste werk van klassements renners, al kijken ze weieens om zich heen natuurlijk. Met een voorspelde tegenwind op weg naar de finishboog, die op 1892 meter hangt, is maar de vraag of de Etna vandaag wel voor een enorme explosie zal zorgen in het Giro-klassement. Ook omdat het zwaartepunt van deze Ronde van Italië zonder twijfel in de laatste week ligt, waar bergtoppen boven de 2000 meter eerder regel dan uitzondering zijn. Mollema: „Mis schien valt het met de verschillen op de Etna wel mee, want iedereen is nog fris. Het is wel een eerste in dicatie." Favorieten Als een van de favorieten vandaag als eerste boven komt, is de kans groot dat die ook het roze krijgt omgehangen. Prachtige podium foto, eentje voor thuis aan de muur en voor de eeuwigheid met de krater van de Etna op de achter grond. Maar probeer daarna die trui maar eens ongeschonden in Milaan te krijgen, waar de Giro pas over 19 dagen finisht. Mollema: „Vandaar dat het ook zomaar kan zijn dat de ontsnapping gaat standhouden. Ik denk niet dat klassementsploegen, ook die van Nairo Quintana niet, de hele Giro met de trui rond willen rijden." Quintana pakte in 2014, het jaar dat hij de Giro won, de trui ook pas in de laatste week. In de ogen van de Colombiaanse topfavoriet is het gevecht op de Etna vooral een voorbode van de aankomende strijd in het klassement. „Het is een belangrijke etappe. Het zal een teken zijn van wie om de eindzege zullen vechten. Maar de Etna zal nog niet de beslissing zijn in deze Giro." Bij Sky, met kopmannen Mikel Landa en Geraint Thomas, worden ze overigens niet op voorhand ze nuwachtig van een vroege roze trui, zegt ploegmanager Rod El- lingworth. „We zijn hier om te racen en willen pakken wat we pakken kunnen. Je weet ook nooit wat er in de rest van de Giro ge beurt. Of je wel weer een moge lijkheid krijgt." Ook Ellingworth is nog niet vergeten hoe Landa vo rig jaar - als topfavoriet - na de eer ste rustdag ziek naar huis moest, nadat de Sky-ploeg die rustdag met een barbecue luister had bij gezet. Contador En dat het kan, vroeg het roze pak ken en vasthouden, bewees Al berto Contador in 2011. Na de winst in etappe negen nam hij de trui over van Pieter Weening om er vervolgens mee naar Milaan te rijden. Al werd die eindzege later geschrapt vanwege zijn positieve test op clenbuterol. Maar op de Etna was Contador de enige die bij machte was de tegenwind van die dag te trotseren, terwijl de rest van de favorieten binnen schootaf- stand van elkaar finishte. „Maar dit jaar gaan we via een andere kant omhoog. Het is niet zo gelijkmatig," weet Dumoulin. Hij gaf voor de Giro al aan dat hij niet zit te wachten op het roze in de eerste week. Als hij iets geleerd heeft van vorig jaar is het om niet te vroeg aan de leiding te komen. Alle beslommeringen - podium, dopingcontroles, persconferenties - vraten energie. Dumoulin wil op weg naar de top van de Etna vooral bij de andere favorieten blijven. „Als de kans er is, zal ik het zeker niet laten. Maar in principe is het vooral zaak om zo min mogelijk tijd te verliezen." Hij is bezongen en toegedicht. Duizenden verhalen zijn geschre ven over de Etna, de vulkaan die met zijn uitbarstingen vele dui zenden slachtoffers heeft geëist. Uit zijn muil stinkt hij naar zwavel en boven is het koud en stil. Maar schijn bedriegt, want de hoogste vulkaan van Europa - 3346 meter - ademt nog altijd. Afgelopen fe bruari en maart nog spuwde hij gloeiend lava, stenen, gruis en rook. Het is ook niet voor niets dat de vierde Giro-etappe op de vulkaan eindigt. De 100ste Giro moest in de ogen van Giro-baas Mauro Vegni veel meer zijn dat zomaar 21 etappes door Italië. De directeur van het Siciliaanse toerismebureau zal zich verkneu kelen als hij naar de televisie kijkt en de helikopterbeelden van een peloton dat zich stukbijt op de vulkaan miljoenen huiskamers in worden geslingerd. Halverwege de top (waar de finish ligt) en in de bochten daarnaartoe zullen foto grafen vechten voor een plekje. Maar voor de klassementsrenners - excuses voor het kapotslaan van uw romantische wielerdroom - is de Etna slechts een van de vele bergen waar ze over worden ge jaagd. De eerste van formaat, dat wel, en daarom belangrijk voor ie dereen die aanspraak wil maken op de roze trui. dinsdag 9 mei 2017 Vulkaan Etna vormt de eerste grote test in Giro Daan Hakkenberg Palermo T Alberto Contador wint in 2011 de negende etappe in de Giro op de Etna. Hij pakt de roze trui en staat die niet meer af. Zijn Giro- titel werd hem later ontnomen omdat hij positief testte op clen buterol. FOTO'S EPA.SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25