_1 Omscholen Verpakkingsfabrikant krijgt het moeilijk door eisen consument 16 i HANS (57) Thuisbezorgtrend niet langer te negeren voor Altijd al een Big Mac-menu of Happy Meal aan huis bezorgd willen krijgen? Het kan vanaf deze zomer. Dan start McDonald's de eerste proef met thuisbezorging in Nederland. OPEN SOLLICITATIE k ben net een kind van dertien dat niet I weet wat hij wil." Hans heeft bijna zijn I hele werkbare leven in de drukkerijwe- reld gezeten en was vooral bezig met beeld bewerking. „In mijn laatste baan bewerkte ik vooral foto's voor grote schoenen- en mode winkels. Maar mijn baan bestaat eigenlijk niet meer, tenminste, ik zou niet weten hoe ik in Groningen aan zo'n baan moet komen." Hans is sinds februari werkloos en is het voorbeeld van een werknemer wiens baan wordt ingehaald door de techniek. Losse beeldbewerkers zijn er nauwelijks meer. „Dat werk wordt er nu door gediplomeerde, vooral jonge, dtp'ers bijgedaan. Mijn dtp-di- ploma dateert van '98 en is niet up-to-date." Hij zit dus in een lastig pakket. Op zijn 57ste is hij zonder relevante diploma's werk loos en de baan die hij zijn hele carrière had, bestaat niet meer, terwijl hij nog heel wat jaren aan de bak moet. „Ik wil heel graag werken, maar wat moet ik doen? Ik zou con ciërge op een school willen worden, of EPA- adviseur, huizen voorzien van energielabels. Ik doe nu drie dagen per week vrijwilligers werk. Ik ga sociale huurwoningen langs en adviseer bewoners over energiebesparing." Hans is daar erg content mee, maar heeft graag betaald werk. „Ik solliciteer overal op. Heb net nog een afwijzing gekregen voor ka beltrekker onder de grond. Ik heb mijn leef tijd niet mee, maar als werknemer ben ik echt een perfectionist en collegiaal. Mijn be langrijkste vraag is: wat voor omscholing kan ik doen om toch nog aan de slag te kunnen?" energieadvies ingedoken. Daar is hij enthou siast over en heeft hij al ervaring in. De oplei ding EPA-adviseur vraagt om een bouwkun dige opleiding of installatietechniek op mbo4-niveau, óf praktijkervaring, óf een tweedaagse vooropleiding bij www.kader.nl. Dat laatste is een mooie eerste stap!" Vincent adviseert Hans verder zijn erva ring als vrijwilliger op zijn cv en Linkedln te vermelden. „En daar moet hij meteen de op leiding die hij gaat volgen, bijzetten. Tegelij kertijd moet hij netwerken in deze sector in Noord-Nederland. Elk opleidingsinstituut ondersteunt hem hier graag in." van Lanschot Gemalto im.,4 t» \kzoNob< PostNL msterdam krijgt volgende maand de primeur, ver tellen betrokke nen aan deze krant. Maar de bedoeling is dat bij succes meer grote steden vol gen. Onduidelijk is of McDonald's in de hoofdstad met eigen bezor gers gaat werken of gebruikmaakt van een bezorgdienst. In de VS wordt samengewerkt met UberE- ats, een dienst die in Amsterdam ook beschikbaar is. Het Nederlandse hoofdkantoor bevestigt dat er plannen liggen, maar weigert details te geven. „Thuisbezorgen is al beschikbaar in veel landen waar McDonald's is gevestigd", zegt woordvoerster Eunice Koekkoek. Ze stelt dat de ontwikkelingen om hier op gro tere schaal mee te gaan testen on langs door Amerika zijn gedeeld. „We kijken ernaar uit om onze gasten dit gemak en deze extra be leving te bieden. Zodra we hier in Nederland meer over kunnen ver tellen, zullen we dit delen. Dat is op dit moment nog niet aan de orde." Experts noemen de stap logisch. Consumenten laten steeds vaker eten thuisbezorgen door delivery services als Thuisbezorgd.nl, De- liveroo, Foodora, Just Eat en Uber- Eats. ABN Amro schatte de markt vorig jaar in een rapport op bijna 700 miljoen euro per jaar en 876 miljoen bezorgde porties. Die grote getallen vallen voor McDonald's niet langer te nege- McDonald's heeft steeds meer last van concurrentie ren, reageert Guido Verschoor van Van Spronsen Partners horeca- advies. „McDonald's heeft steeds meer last van concurrentie en moet aan productontwikkeling doen." Hij wijst op het grote aantal fast foodketens dat recent voet aan de grond poogt te krijgen in Neder land. Dunkin' Donuts, Taco Bell en Five Guys zijn onlangs gestart, Kentucky Fried Chicken breidt hard uit en ook TGI Fridays heeft ambities. „Bovendien zijn er steeds meer ketens die luxe, am bachtelijke hamburgers aanbieden en in prijs tussen fastfood en res taurants zitten." Warm Ook foodtrendwatcher Marjan Ip- pel van Talkin' Food zegt dat McDonald's mee moet. „Grote vraag is wel hoe burgers en frites warm blijven. Met name Franse frietjes worden snel lauw en slap. De consument zal niet van McDo nald's accepteren als die niet loei- heet en knapperig arriveren", zegt ze. Verschoor denkt daar net zo over. „Er zijn tegenwoordig ge woon te veel alternatieven be schikbaar om lekker eten aan de deur te krijgen." Beiden hebben er vertrouwen in dat de fastfoodgigant een manier heeft gevonden om die horde te nemen. Ippel wijst erop dat ook FEBO sinds kort succesvol friet be- AMSTERDAM De consument wil mooie, duurzame en interac tieve verpakkingen. Fabrikanten die niet aan die wensen kunnen voldoen, zullen worden overge nomen. Dat verwacht ABN Amro, dat een studie naar de Nederlandse verpakkingsindustrie deed. Met een omzet van 6,2 miljard euro is de verpakkingsindustrie een be langrijke sector voor de Neder landse economie. En de vooruit zichten zijn goed. Er spelen twee belangrijke trends volgens het onderzoek. De belangrijkste is de rol van verpakkingen. Klanten willen een mooie verpakking, die ook nog eens van duurzaam materi aal is gemaakt. Vorm, kleur, op druk en een QR-code, over alles moet worden nagedacht. Dat is niet alles. „Eenpersoons huishoudens willen meer kleine verpakkingen. Ouderen willen juist verpakkingen die gemakke lijk te openen zijn", schetst Ro derick Vos, sectoranalist indu strie bij ABN Amro. Fabrikanten moeten dus goed op de hoogte blijven van alle moge lijke materialen en investeren in machines waarmee ze al die ver pakkingen kunnen maken. Voor veel fabrikanten is dat niet haalbaar. Dat betekent dat ze overnamekandidaat zijn. ABN Amro verwacht dat zowel bin nen- als buitenlandse partijen zich op de overnamemarkt zul len roeren. Vos ziet ook kansen op het ge bied van recycling. In Nederland wordt al veel verpakkingsmateri aal hergebruikt, maar met name bij kunststofverpakkingen is nog een wereld te winnen. Dat kan de verpakkingsindustrie wel 100 miljoen euro per jaar extra ople veren. Wie: Hans Dijkstra (57) Op zoek naar: Geen idee Was: Digitaal beeldbewerker Woonplaats: Groningen Loopbaancoach Aaltje Vincent prijst in Hans dat hij zich wil omscholen. „Ik ben het - Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Hans? Mail naar opensollicitatie@persgroep.nl O dinsdag 9 mei 2017 De Brabantse bank was de grootste win naar op het Damrak. m Op hoofdindex AEX presteerde digitaal beveiliger Gemalto het beste. Big Mac komt nu tot aan de voordeur Beleggers waren niet blij met het afwijzen van het derde PPG-bod. De kwartaalcij fers van het be drijf vielen bitter tegen. o v David Bremmer Amsterdam A Guido Verschoor, horeca-adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16