15 Advocaat dreigt met opstappen als aanvullend onderzoek uitblijft Mark de J. houdt vol: de ex-tenniscoach is op de avond van 3 maart 2016 ontvoerd en heeft dus niet miljonair Koen Everink doodgestoken. Op dag één van de rechtszaak tegen De J. besprak de rechter zowaar getuigen die zijn verhaal enigszins ondersteunen. Mark de J. (30) wordt ervan ver dacht 3 maart 2016 vanwege geld schulden zijn vriend Koen Everink - die hij kent uit de tenniswereld - te hebben vermoord. Er is veel be wijs tegen De J., maar zelf houdt hij al bijna een jaar vol dat hij na een avond voetbal kijken vertrok bij Everinks huis in Bilthoven, waarna hij voor de deur van het huis in zijn eigen auto werd gekidnapt. Die kid nappers, denkt De J., zouden Eve rink hebben omgebracht. De J. verklaarde gisteren op de eerste dag van de rechtszaak, dat hij al maanden onder druk werd gezet door mannen die 'met Everink wil den afrekenen'. De J. kon zelfs geld verdienen als hij zou meewerken. Hij zou tegen de mannen hebben gezegd dat ze 'moesten opflikke ren', maar gebruikt de dreigende mannen wel om te verklaren dat hij enige tijd op zoek was naar een vuurwapen. Veel bewijs voor zijn theorie is er tot nu toe niet. Toch besprak de rechter gisteren enkele getuigen die enkele Marokkaanse mannen een paar dagen voor de moord naar Eve rinks huis hebben zien kijken. Ook zag een hardloopster een paar 'ge tinte mannen' iets bespreken en zag een andere getuige een auto op een plek waar nooit een auto stond. Het zijn enige aanwijzingen die De J.'s verhaal ondersteunen. Het geeft De J. enige hoop in een zaak waarin zijn advocaat alles uit de kast haalt om de boel te vertra gen. Advocaat Pieter Hoogendam dreigde gisteren zelfs de verdedi ging van Mark de J. neer te leggen als de zaak niet zou worden aange houden. Hoogendam vindt dat veel meer onderzoek nodig is naar alle dna-sporen, op zoek naar bewijs voor De J.'s verhaal. Triest verhaal De rechtbank liet zich door de drei gende taal van Hoogendam niet overtuigen en besloot de zaak niet uit te stellen. Hoogendam bleef toch zitten, waarna de zaak van start ging. En meteen met het trieste verhaal over het 6-jarige dochtertje van Koen Everink, dat haar vader in een plas bloed aantrof in de keuken, 's Nachts had het meisje haar vader 'wel 100 secon den lang horen gillen'. Ook hoorde ze hem 'auw' roepen. Toch bleef ze in bed. Toen ze de volgende dag honger kreeg en naar de keuken ging, lag haar vader daar. Bewuste loos, dacht ze. Mark de J. (30) was de coach van proftennisser Robin Haase. Ook Koen Everink (miljonair geworden in de reiswereld) liep in de entou rage van Haase mee, als tennislief- hebber. De J. was gokverslaafd en leende tot 70.000 euro bij Everink, die zelf ook niet vies was van een gokje. De schuld die De J. op bouwde, zou het motief zijn ge weest voor de steekpartij. Terwijl er weinig aanwijzingen zijn voor het ontvoeringsverhaal van De J., denkt justitie ondertus- W Het 6-jarige dochtertje van de zakenman had haar vader 's nachts 'wel 100 seconden lang horen gillen' sen wel veel bewijs te hebben tégen de tenniscoach. Zo verstopte hij na de moord een duur horloge van Everink en werd een bloedspoor van Everink in de auto van De J. ge vonden. Tv-series Ook zat De J.'s dna op een van de messen die naast Everink werden gevonden en werden op zijn iPad veel verdachte zoektermen gevon den als 'hartslagader', 'hersenstam', 'doodschieten hoofd', 'messteken', 'snijden', 'bewusteloos slaan', 'taser dodelijk' en 'vermoord'. Volgens De J. zijn dit zoektermen vanwege te levisieseries die hij kijkt, vaak als hij zich verveelt op hotelkamers. Vreemd is wel dat hij uitvoerig met zijn vader besprak hoe je zoekter men op een iPad wist. Vandaag gaat de zaak verder. Zelf houdt M. al maanden zijn ka ken stijf op elkaar, maar volgens het OM verdiende de 'platte pet' niet minder dan 800.000 euro met het verkopen van gevoelige politie-in- formatie waar hij sinds 2010 in han delde. Zo'n 50 criminelen - voorna melijk uit Brabant en actief in de hennepteelt - zouden kennis heb ben gehad van de informatie. Haantje-de-voorste Tot zijn arrestatie in oktober 2015 stond M. in zijn woonplaats vooral bekend als haantje-de-voorste bij ongelukken en brandjes. Als 16-ja- rig jochie begon hij met het vastleg gen van ongevallen. In 2004 startte hij de 112-site NieuwsWeert en liftte hij 5 jaar lang mee op de gol ven van de 'nieuwe journalistiek'. In 2009 kwam hij als zij-instro- mer bij de nationale recherche te recht en kreeg hij toegang tot ui terst gevoelige dossiers. Al snel hield hij er een lucratief bijbaantje op na met zijn eigen 'uitgeverij' van gevoelige informatie. Criminelen konden tegen betaling een abonne ment bij hem afsluiten. Een van de mensen die hier volgens het OM gebruik van maakte is Mark S. uit Eindhoven. Deze man opereerde als 'informatiemakelaar' en ver kocht de buitgemaakte documen ten weer door aan anderen. M. keek mee in 23 onderzoeken en stelde bijna 30.000 zoekvragen. De zaak tegen een drugsbende, die opereerde vanuit de achterkamer van een Eindhovense antiquair, zou daardoor zijn geschaad. Dat geldt ook voor die van een witwas sende Oirschotse garagehouder. M. werd ontmaskerd doordat de politie zijn eigen digitale vingeraf druk ontdekte op documenten die hij had doorgespeeld. De zaak is voor de politie extra gevoelig omdat M. niet door de veiligheidsscree- ning van de AIVD was gekomen omdat hij een Oekraïense vrouw heeft. Toch kon hij jarenlang rond- snuffelen in gevoelige dossiers. Voor de zaak, die vandaag begint, is tot 1 juni uitgetrokken. De rech ters hebben tot morgen de tijd ge nomen om alle feiten te bespreken. Morgen volgt ook de strafeis. De ad vocaten mogen maandag vertellen hoe zij tegen de zaak aankijken. dinsdag 9 mei 2017 Beetje hoop voor Mark de J. in moordzaak Koen Everink A Sporenonderzoek bij de woning van Koen Everink na diens dood in maart 2016. fotoanp/jeroen jumelet Victor Schildkamp Utrecht 'Rotste appel' binnen politie voor de rechter Hij was volgens de politietop de 'rotste appel sinds tijden'. Mark M. zou grof geld hebben ver diend met het doorspelen van geheime informatie aan crimine len. Vandaag staat hij voor de rechter en wordt precies duide lijk hoe hij te werk ging. Raymond Boere Den Bosch Mark M. verkocht gevoelige infi matie. fotofacebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15