OZCAN AKYOL PSV opent meldpunt seksueel misbruik All Inclusive Middellandse Zee Wmm nl of bel ons 088 - 70 70 600 (cfip 6 8 dagen per Costa Mediterranea Column @ÖzcanAkyol Vanavond wordt de winnaar van de Libris Literatuur Prijs 2017 bekendgemaakt. Dé onderscheiding voor de be ste oorspronkelijk Nederlandsta lige roman van het afgelopen jaar. Prijzengeld: 50.000 euro. En dan is er natuurlijk ook nog de onmete lijk grote eer. Voor ik verder ga: tot u spreekt geen verongelijkte romancier, die zijn frustraties over het uitblijven van erkenning botviert op ande ren. Mijn laatste boek verscheen volgens mij buiten de periode dat het genomineerd kon worden, en anders weet ik wel zeker dat er be tere romans zijn geschreven. En dan nu verder. Nederland kent een groot pro bleem met fictie. Het genre is steeds minder zichtbaar in best sellerslijsten. Blijkbaar is de aan dacht van de consument ver stomd, om wat voor reden dan ook. Een literaire prijs zou uit muntende romans een duw kun nen geven in de goede richting: naar de grote mensenmassa. Jury leden zijn (meestal) wel in staat om kwaliteit te beoordelen, maar belangenverstrengeling zorgt nog weieens voor dubieuze keuzes. Vaak moeten collega's eikaars werk beoordelen, zodat op zijn minst de schijn van nepotisme tel kens terugkeert. Uitblinkers in dit fenomeen zijn de medewerkers van opinieweekblad De Groene Amsterdammer, waarvan collega's annex vrienden regelmatig eikaars literatuur voor een belangrijke prijs voordragen. Ik zal u niet ver moeien met de details. Wat me tegenstaat, is dat belangrijke lite raire prijzen door dit mechanisme worden gekaapt, en dat hier mee cynisme onder schrij vers, recen senten en ook lezers begint te ontstaan. De macht van literaire vakjury's - vaak de zelfde namen van dezelfde media - moet derhalve worden doorbro ken. Dat kan door meer afstand te scheppen tussen schrijver en be oordelaar. Er zijn genoeg geoe fende lezers te vinden die dage lijks met romans te maken heb ben. Neem bijvoorbeeld lokale boekhandelaars, vaak van die zelo ten, die niets anders doen dan nieuwe parels zoeken en versprei den. Stel een club van vijf samen, met een prominente juryvoorzit ter, die de boel in goede banen kan leiden. En geef ze de macht. Ik weet zeker dat het een verfris send effect heeft. Deze constructie gaat er ook voor zorgen dat boek handelaren meer hun best zullen doen om excellent beoordeelde boeken te verspreiden - zij waren immers betrokken bij het proces. Op zo'n manier krijgt het beste boek een eerlijke kans, en niet de schrijver met het beste netwerk. Belangenverstrengeling zorgt nog weieens voor dubieuze keuzes Bij PSV kwam het misbruik voor in de jaren 60. Een jeugdspeler werd vanaf zijn achtste jarenlang aangerand door een man die be trokken was bij de jeugdoplei ding. Het slachtoffer heeft het nooit durven melden, tot hij een oproep zag in de krant. Bij Vitesse ging het in 1996 om een toen 12-jarige jeugdspeler van de club. Hij werd aangerand en een nacht lang vastgehouden door zijn elftalleider van de Cl. Het slachtoffer, Renald Majoor, is op zijn achttiende gestopt bij Vi tesse omdat hij te veel last had van de psychische gevolgen van het misbruik. De dader is ontslagen. Ook werd hij veroordeeld tot zes weken voorwaardelijk. Directeuren Toon Gerbrands van PSV en Joost de Wit van Vi tesse zijn geschokt door de mis- bruikverhalen. „Boven alles is dit verschrikkelijk voor het slachtof fer", zegt Gerbrands. „Hem is on beschrijfelijk leed aangedaan. We respecteren het enorm dat hij nu de stap heeft gezet om ons zijn verhaal te vertellen. Het is naïef om te veronderstellen dat zoiets nu niet meer speelt. We hebben bij PSV een situatie gecreëerd die dit soort misdaden moet uitslui ten." De dader verhuisde begin jaren 70 naar het buitenland. Tegen de Volkskrant zei Vitesse- directeur De Wit: „We voelen ver antwoordelijkheid voor de situa- Boven alles is dit verschrikkelijk voor het slachtoffer tie van Majoor." Vitesse maakt hem ambassadeur van de club. Hij gaat voorlichting geven over zaken waar jeugdvoetballers mee te maken kunnen krijgen, zoals seksueel misbruik. Een commis sie van NOC*NSF, waar de KNVB toe behoort, doet onderzoek naar seksueel misbruik en intimidatie in de sport. Slachtoffers kunnen zich ook daar melden. Abu Dhabi Sir Bani Yas Island Muscat Exclusief in Nederland! v.a Ind. vliegreis en transfers 8-daagse cruise o.b.v. volpension Tijdelijk extreem lage prijzen voor luxere hutten Nergens voordeliger! Civitavecchia - Rome Livorno Villefranche-sur-Mer Toulon Barcelona Mei Juni Juli Augustus September Oktober Binnenhut v.a. 679 v.a. 679 v.a. 729 v.a. 899 v.a. 799 v.a. 729 Buitenhut v.a. 749 v.a. 749 v.a. 799 v.a. 999 v.a. 869 v.a. 799 Kijk voor nog méér cruises op onze website! I III I X I I I 11 (ma. t/m vr. 09:00-21:00, za. 09:00-17:00 zo. 10:00-18:00) V,el" I7| maandag 8 mei 2017 GO Literatuurori s Bij de jeugdopleiding van de voetbalclubs PSV en Vitesse is in het verleden sprake ge weest van seksueel misbruik. Dat meldde de Volkskrant. PSV heeft besloten een meld punt voor slachtoffers van seksueel misbruik in te stellen. „Er valt zeker niet uit te sluiten dat er meer slachtoffers zijn." ANP Eindhoven —Toon Gerbrands Met Stip de voordeligste! Stip prijsdoorbraak zomer 2017! Een volledig verzorgde 8-daagse 4* cruise op de Middellandse Zee, met vertrek van april t/m oktober. Normaal gesproken kost deze cruise al gauw €1098: nu bij ons v.a. slechts €679! U vaart een volle week op basis van All Inclusive naar vrijwel alle hoogtepunten van de Middellandse Zee, zoals Napels, Rome en Monaco. De cruise wordt uitgevoerd met het MS Sovereign De reissom is absurd voordelig, want deze is inclusief vliegreis naar/van Barcelona, bagage bij de vliegreis en een week lang cruisen op het MS Sovereign op basis van All Inclusive (d.w.z. inclusief maaltijden en drankjes)! Zo'n drankenpakket kost elders ca. €225 per persoon en is bij ons dus standaard inbegrepen. Boek vandaag nog en geniet deze zomer van een onvergetelijke cruise! U vaart met het heerlijke 4-sterren cruiseschip MS Sovereign dat onderdeel is van de rederij Pullmantur Cruises. Het schip biedt ruimte aan ca. 2700 passagiers en beschikt over verschillende faciliteiten zoals 2 zwembaden, 7 bars, verschillende restaurants, een Wellness Center, theater, casino en discotheek. U verblijft aan boord op basis van All Inclusive. 679 oort naar de Cöte d'Azur D.e tweei ide stad Van Spanje Optioneel bij te boeken: transfer vliegveld - schip en v.v. voor €25 p.p. Vertrek vanaf Amsterdam: Vertrek vanaf Eindhoven: zie stipreizen.nl/crpsob H zie stipreizen.nl/crpseb Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut exd. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen V 9 zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. Op de cruises met vertrek op 8/7, 22/7,12/8,19/8 en 16/9 wordt de prachtige badplaats Cannes aangedaan i.p.v. Villefranche. De €100 vroegboekkorting is reeds in bovenstaande prijzen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6