54 9 Eilandbewoners Tanna rouwen om pensioen van hun god prins Philip Europese leiders blij met Macron Feestelijke riviercruise II LePen put hoop uit haar nederlaag 5 'Rhein in Flammen' Het nieuws van het pensioen van de Britse prins, dat woensdag be kend werd gemaakt, kwam zater dag pas aan op het straatarme ei landje. Een onaangenaam bericht voor Jack Malia, burgemeester van het dorp Younanen en zijn onder danen, want zij bidden dagelijks tot de Hertog van Edinburgh. Ze zien hem als een zoon van een van hun lokale berggoden. De Britse koningin en haar echt genoot horen bij de dagelijkse gang van zaken op het eiland. Zo bidden ze tot de 95-jarige prins voor de zegening van hun bana nen en yams, oogsten waar ze ge heel van afhankelijk zijn. Het afge legen eiland is zelfvoorzienend en de bewoners leven voornamelijk van deze twee producten. „Als hij op een dag naar ons ei land komt, dan zullen we niet lan ger arm zijn, ziektes zullen gene zen, schulden verdwijnen en ook onze tuinen groeien dan uitbun dig", legt burgemeester Malia uit aan persbureau Reuters. Hij is samen met andere dorps bewoners naar de nakamal geko men, het dorpsplein waar de man nen dagelijks bijeenkomen om met elkaar te praten en het zeer sterke drankje kava te nuttigen. t Het nieuws van het pensioen van de prins kwam zaterdag pas aan op Tanna De eilandbewoners hebben ver schillende foto's van hun god, die ze graag tonen. Op eentje, waar schijnlijk uit de jaren 80, staat prins Philip afgebeeld in een net pak met een bewerkte houten stok in zijn handen die speciaal voor hem gemaakt was door de dorpe lingen. „Prins Philip heeft ons be loofd dat hij op een dag komt en ons bezoekt", is de stellige over tuiging van Malia. De anti-Europese koers van Le Pen in het straatje van Rusland dat het liefst een zwak, verdeeld Europa als naaste buur heeft. Het Kremlin gaf gisteravond geen reactie. Premier Mark Rutte noemt de winst van Emmanuel Macron een „duidelijke progressieve en pro- Europese keuze" door het Franse volk. Rutte heeft Macron gister avond gefeliciteerd met de over winning. De premier spreekt van een keuze voor samenwerking binnen Europa „waar dat nodig is, in plaats van een naar binnen ge richte blik." Rutte zegt verder uit te kijken naar de eerste ontmoe ting met Macron en naar de toe komstige samenwerking op het gebied van onder meer migratie en de strijd tegen terreur. Ook andere Europese leiders re ageerden verheugd. Theresa May, de Britse premier die het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie gaat halen, complimenteerde de nieuwe Franse president met zijn zege. „Frankrijk is een van onze Premier Rutte kijkt uit naar de eerste ontmoeting met Emmanuel Macron trouwste bondgenoten en ik ver heugd me op de samenwerking", aldus May die een half uur na de verkiezinguitslag al reageerde. Woordvoerder Steffen Seibert reageerde in Berlijn namens kan selier Angela Merkel. „Uw overwnning is een overwinning voor een sterk, verenigd Europa en voor de Duits-Franse vriend schap", aldus Seibert. In Brussel zijn de reacties op de overwinning van Emmanuel Ma cron euforisch. 'Felicitaties aan het Franse volk met het kiezen van Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap boven de tirannie van nep- nieuws', twitterde EU-president Donald Tusk. Europees Commis sievoorzitter Jean-Claude Juncker is 'gelukkig dat de Fransen een Eu ropese toekomst hebben gekozen', schrijft hij aan Macron. Kras.nl/91209 of bel 0900-96977ocPg Bezuinigen De president heeft ook aangekondigd 6o miljard te willen bezuinigen. Dat zou tot protesten kunnen leiden, want Macron wil snijden in de werk loosheidsuitkeringen en de gezond heidszorg en wil 120.000 ambtena- renposten schrappen. De verkiezing van Macron volgt op een ongekend felle campagne. Afge lopen vrijdagavond verschenen on verwacht tienduizenden vertrouwe lijke documenten van medewerkers van Macron op internet. Hun compu ters en mailboxen waren gehackt. De tweestrijd tussen Macron en Le Pen was een unicum in de Franse ge schiedenis. De afgelopen 50 jaar werd Frankrijk om en om geregeerd door presidenten van de Socialistische Partij en van de rechtse Les Républi- cains. Le Pen en Macron zijn allebei 'buitenstaanders'. Dat zij het tot de tweede ronde van de verkiezingen schopten werd ver oorzaakt door de massaal gedeelde afkeer van de kiezers van de 'traditio nele' partijen. De onvrede over de vo rige twee presidenten, de linkse Hol- lande en de rechtse Sarkozy, is enorm. EXTREEMRECHTS agenda. De aanstaande president wil de Franse arbeidsmarkt versoepelen en liberaliseren. Werkgevers krijgen meer vrijheid en werklozen moeten sneller aan een baan worden gehol pen. Macron wil al binnen enkele weken met de eerste maatregelen ko men. Als het niet goedschiks kan, dan kwaadschiks: hij heeft aangekon digd om, indien nodig, buiten het parlement om hervormingen door te voeren. De aanhang van Macron vierde gisteravond feest in de tuinen rond het Louvre maandag 8 mei 2017 Compleet verzorgd! 6 dagen al v.a. I l A Jack Malia (tweede van rechts) toont de foto van prins Philip op de nakamal in Younanen. fotojillgralow/reuters Op een eilandje in de Stille Oce aan kwam het pensioen van prins Philip (95) als een grote schok. De bewoners van Tanna, onderdeel van de eilandengroep Vanuatu, vereren de echtgenoot van de Britse koningin als een god en vrezen dat door zijn af scheid hun oogst zal mislukken. Renske Baars Rotterdam/Younanen Het verlies van Marine Le Pen in de Franse presidentsverkiezin gen wordt beschouwd als een nederlaag voor Vladimir Poetin die het extreemrechtse Front National onder meer heeft ge steund met een lening. Van onze redactie buitenland Rotterdam Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Beleef het grootste vuurwerkspektakel van Duitsland: Rhein in Flammen! Cruise mee per MS Alemannia***4" en kies uit twee prachtige vaarroutes. Inclusief busreis Nederland-Keulen v.v. Vuurwerkspektakel in Oberwesel of St. Goar Vertrek: alléén 6 12 september -4A Feestende aanhangers (boven) en een serieuze Emmanuel Macron, die zijn kiezers bedankt, foto's reuters en afp M Marine Le Pen. FOTO GETTY IMAGES Voor Marine Le Pen, die gisteravond snel haar ver lies erkende, begint de strijd nu pas. Zij wil haar partij hervormen om deze 'nog beter te laten aanslui ten op de zorgen van de Fransen'. Ook hoopt ze het goede resultaat - zo'n 11 miljoen Fransen stem den gisteren op haar - door te kunnen zetten tij dens de parlementsverkie zingen, die op 11 en 18 juni worden gehouden. Dan hoopt zij te bevestigen dat het Front National de be- langrijkse oppositiepartij in Frankrijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5