Hoeveel bier moetje meenemen voor een foodtruckfestival? Seamen's Club Terneuzen is veel meer dan een gewone kroeg ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Varenscentrum staat op de gevel aan de Kolkstraat in Terneuzen, maar iedereen noemt het de Seamen's Club. zv Op het eerste gezicht een kroeg. Maar zoals zo vaak, eerste in drukken kloppen niet altijd. Niet iedereen komt er zomaar binnen. Op de deur een papier dat de Seamen's Club alleen toegan kelijk is voor zeevarenden. Het pa piertje hangt er niet voor de vorm. Een nieuw gezicht dient zich even voor te stellen. In een schrift wordt nauwgezet bijgehouden wie er al lemaal over de vloer komt. Naam, schip, nationaliteit. Russen, In diërs en veel Filipino's. Je hoeft niet per se direct vanaf volle zee te komen. Ook mensen die bij de sluizen werken. Mensen van Rijkswaterstaat, Zeeland Sea ports en marineveteranen zijn welkom. Scheepvaart moet wel de bindende factor zijn. Eerste gezicht „Je moest eens weten wat ik alle maal te horen krijg. De verhalen... Mensen lopen soms helemaal leeg." Marian Minnebo is een van de vier dames achter de bar in de Seamen's Club. Ze is voor veel op varenden het eerste gezicht aan de wal dat ze zien na weken, soms maanden op zee. „Ze noemen me mamma, soms oma. Ja, ik hoor hier bij het vaste interieur." Achter de bar staan vindt mamma Marian leuk maar het ha len en brengen van opvarenden naar de Seamen's Club met het ei gen busje misschien nog wel leu ker. „Je komt overal. Ook waar nie mand kan komen." Ze toont een pot vol toegangspasjes van bedrij ven. Zelfheeft Marian niet gevaren. „Ik heb wel een tijd een jachtje ge had." Een brede grijns: „Maar dat telt niet echt. Ik kom wel uit een familie die heeft gevaren. En dat helpt wel als je hier werkt." „Met name het sociale wordt zo gewaardeerd." Als bewijs haalt ze foto's van de wand. Handtekenin gen van een bemanning op een certificaat onderstrepen dat Ter neuzen de beste Seamen's Club van Nederland is. Er is ook een fo tocollage waarop Filipijnen hun van afval gemaakte creaties tonen. „Ik mocht toen kiezen wie de mooiste dingen gemaakt had", vertelt ze. Als eerste en vaak enige contact in Terneuzen krijgen de Ze noemen me mamma, soms oma. Ja, ik hoor hier bij het vaste interieur bardames de gekste vragen en al tijd passen ze er wel een mouw aan. Jongens die online onder rembours schoenen bestellen en hier een pak dollars achterlaten om de postbode te betalen. „Terneuzen wil zich toch altijd op de kaart zetten als tweede ha venstad van Nederland?", klinkt het van de overkant van de bar. Zijn naam wil de binnenvaart schipper niet in de krant terug zien. „Schrijf maar in je krant dat een beetje havenstad echt niet zonder een Seamen's Club kan." Kapitein Lasse Marian wijst naar het tafeltje bij het raam. „Daar zit de kapitein, die ligt hier met zijn schip al bijna twee weken. Marians dochter, Femke Kay, die ook achter de bar werkt, noemt de Roemeen Lasse omdat hij volgens haar sprekend lijkt op de Ajax-speler Lasse Schone. Kapitein Lasse babbelt met zijn chief-engineer. Waarom hij al twee weken met zijn gastanker wacht kan en wil hij niet zeggen. Maar erg vindt hij het niet. „De oude tijden zijn voorbij. Het beeld van havensteden bezoeken, de we reld zien. Dat is niet meer. Het moet allemaal snel snel. Dit is heel uitzonderlijk. Normaal gesproken lig ik hooguit een etmaal in een haven. Maar dit is goed. Leuk stadje, niet groot maar leuk. Ik heb nog een gitaar gekocht voor mijn kinderen. Daar zullen ze straks blij mee zijn." Keizer haalt haar schouders op: „Geen idee wat dan typisch Ter- neuzens is. Ik zie het in ieder geval als een compliment." Geen stageld „Wat wij anders doen dan veel an dere foodtruckfestivals is dat wij geen stageld of afdracht vragen. Mensen kunnen hier voor niks staan en mogen een bijdrage geven. Op die manier hebben ook de klei nere een kans om te komen. Zo hebben we een heel divers aanbod. Ze komen echt overal vandaan. Er is er zelfs een uit Haarlem. Dit jaar hebben we ook een veganistische foodtruck. Daar was heel veel vraag naar. We doen het allemaal heel low-budget. Iedereen die je hier ziet werken doet dat voor een hapje en een drankje." Krentenbollen De vrijwilligers krijgen bonnen van de deelnemende trucks en wagens. Zelf heeft Keizer geen voorkeur voor een van de wagens. Ze heeft het de afgelopen dagen te druk ge had om zelf een rondje proeven te doen. „Wat de lekkerste is? Ik heb geen idee", lacht ze. „Ik heb gisteren op drie krentenbollen geleefd. Die had ik trouwens nog zelf van thuis mee genomen." 'Van die dingen die gebeuren'. Het foodtruckfestival in het park aan de Otheense Kreek in Terneuzen draaide dit weekend als een tiere lier. Met nog een derde, laatste dag voor de boeg is mede-organisatrice Lineke Keizer zondagmiddag al dik tevreden. „De voorraad bier voor zondag was zaterdag al op. Hoeveel bier moet je meenemen? De men sen zaten tot het pad op kleedjes op het gras, heel leuk. Ik kreeg nog een heel lief briefje. Dat het festival 'on- Terneuzens' was." maandag 8 mei 2017 Een beetje haven kan niet zonder Guido van der Heijden Terneuzen - Marian Minnebo, barvrouw Guido van der Heijden Terneuzen Het foodtruckfestival zorgde voor veel vertier, fotocamileschelstraete Marian Minnebo (voorgrond) en Femke Kay zijn vaak de eerste gezichten aan wal die de zeevarenden zien. fotoboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55