Tweedehands kleren kunnen ook mooi zijn Feestje bij molen >LEN 19 HOBBYFRUITTELER SPREEKUUR Last van de bloedblaarluis,de perenpokziekte of dikkoppen tussen de peren? Adri Kloosterman weet raad! Tevreden liep Kees Habraken zaterdagmiddag het Fruit teeltmuseum in Kapelle uit. De hobbyfruitteler wist eindelijk waar zijn fruitbomen last van heb ben: de honingzwam. Habraken had een bezoek ge bracht aan Adri Kloosterman, of tewel de plantendokter. Deze hield zaterdag voor de eerste keer spreekuur in het museum. Regel matig komen er per email of tele foon vragen binnen van mensen over mogelijke ziektes of plagen in fruitbomen of kleinfruit. Maar het is vaak lastig om op afstand een diagnose te stellen. Ook als mensen langskomen in het museum is er niet altijd ie mand aanwezig die duidelijkheid kan verschaffen. Het spreekuur moet uitkomst bieden. Er was meteen heel wat aanloop. „Ik las in de krant over dit spreek uur", vertelde bezoeker Kees Ha braken. „Dat is een mooie kans om eens langs te gaan met de patiënt, dacht ik." Plantendokter Kloosterman hoefde niet lang naar het meege nomen takje van de appelboom, met verdroogde knoppen, te kij ken om een diagnose te stellen. „Dat is de honingzwam. En die moet echt bestreden worden, an ders groeit hij gewoon door. Dan zit hij over twintig jaar nog in de grond." Zoals het een goede dokter be taamt, wist Kloosterman ook te vertellen met welk middel de boosdoener bestreden kan wor den: kalkstikstof. Toen hij een kaartje liet zien waarop stond Zelfs bij de coöperatie in Wemeldinge wisten ze het niet waartegen het middel allemaal wordt ingezet, constateerde de op lettende bezoeker dat de honing zwam er niet tussen stond. „Dat klopt, maar dat zijn nou juist de geheimpjes waarvoor je bij de dokter moet zijn", grapte Kloos terman, die tevens vrijwilligers is bij het museum. Ook Chiel Bredouw bezocht het spreekuur. Hij was al op verschil lende plekken geweest om erachter te komen wat die gekke rode spik kels op de bladeren van zijn rabar ber zijn. „Zelfs bij de coöperatie in Wemeldinge wisten ze het niet", vertelde hij. Plantendokter Kloosterman stelde vast dat het om een schim mel of een bacterie moest gaan. „Het lijkt wel op de hagelschot- ziekte." Met de nodige tips op zak verliet ook Bredouw tevreden het museum. De plantendoker was in zijn werkzame leven adviseur in de fruitteelt. Hij heeft al 52 jaar erva ring met plantenziektes en de be strijding ervan. „Op de meeste din gen weet ik wel wat", stelt hij. „Dat weten de mensen trouwens ook, dus als ik hier in het museum rond loop, kom ik soms maar moeilijk weg. Kloosterman houdt dit seizoen nog twee keer spreekuur: op de za terdagen 3 juni en 1 juli. Tussen 13.00 en 16.00 uur kan iedereen te recht met vragen over ziektes en plagen in fruitbomen of kleinfruit. EXPOSITIE Tweedehands kleding kan heel mooi zijn. Om dat te laten zien, hield het Leger des Heils op Tholen zaterdagmiddag een modeshow. In dienstencentrum Loods 3 in Sint-Maartensdijk liepen kinderen en volwassenen over de catwalk in gebruikte kleren die bij de wel zijnsorganisatie zijn binnenge bracht. „We krijgen ontzettend veel kleding", stelde vrijwilliger Huub Franssen. „Dat wordt allemaal uit gezocht op verkoopbaarheid. We kijken bijvoorbeeld of iets nog mooi en gangbaar is. Wat we niet houden, gaat naar een centrale ves tiging en komt ergens anders goed terecht." Dat het dragen van tweedehands kleding populair is, merkt het Leger des Heils niet alleen in de kring loopwinkel in Smerdiek. Ook in kledingwinkel Gaaf Goed in Tholen-stad gaan veel kledingstuk ken over de toonbank. Niet alleen omdat het hip is. Veel klanten heb ben simpelweg het geld niet om al tijd nieuwe kleding te kopen. „Sa men met onder meer de meubelen en de boeken vormt de kleding toch wel de groep meest verkochte arti kelen uit ons assortiment", aldus Franssen. HEINKENSZAND Stichting Mo len De Vijf Gebroeders in Hein- kenszand bestaat vijftien jaar. Bo vendien is de molen, na de restau ratie, tien jaar in bedrijf. Voor de stichting is dat reden om de jaarlijkse molendag, op 13 mei, een extra feestelijk tintje te geven. Bij de molen vindt een boeren- markt plaats. Er worden onder meer streekproducten verkocht. Ook zijn een dorskas en een aantal oude tractoren aanwezig. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.30 uur. De toegang van de markt is gratis. Wie ook de molen in wil, betaalt een euro. maandag 8 mei 2017 Plantendokter onthult geheimen Rob Paardekam Kapelle Kees Habraken (r) luistert aandachtig naar het advies van plantendokter Adri Kloosterman, foto johan van der heijden -Chiel Bredouw, bezoeker Natuurlijk is dit seizoen weer van alles te zien in het Fruit teeltmuseum. Zo werd een ex positie van De Vereniging voor Botanische Kunstenaars ge opend. Bij deze vorm van kunst worden planten of delen ervan zeer gedetailleerdgete- kend of geschilderd. Ook van de bekende kunstenares Jan- neke Brinkman is werk te zien. Speciaal voor deze tentoon stelling hebben de kunste naars voor het thema fruit ge kozen. De modeshow trok veel publiek, fotoleoadriaansen Rob Paardekam Sint-Maartensdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49