'Veel Heilig Hartbeelden weg door huiselijke beeldenstorm' Omwonenden in Tholen vinden gehoor 18 Het plan veroorzaakte afgelopen najaar veel commotie. Bezorgde buurtbewoners haalden veertig handtekeningen op. Ze vreesden onder meer dat de rust in hun wijk verloren zou gaan en stelden dat een mooi stuk groen werd opgeof ferd. Een informatieavond over het plan werd maar door een handvol mensen bezocht. De brieven die daarover waren bezorgd, zaten in een envelop van een begrafenison dernemer met als adressering 'aan de bewoners van dit pand'. Veel mensen dachten dat het om re clame ging en gooiden het meteen weg. De omwonenden zijn onlangs opnieuw uitgenodigd. De kerkge meente heeft toen een nieuw plan uit de doeken gedaan. Het kerkge bouw schuift op richting de Grind weg. „Dat is een zichtlocatie, dus voor ons eigenlijk nog beter", stelt Theo Hakvoort van de bouwcom missie. De voorkant van de kerk is straks op de Grindweg gericht. Bezoekers kunnen parkeren op het Terreplein (bij de Albert Heijn). Daarmee is de aanleg van een eigen parkeerterrein van de baan. „Zo hopen we bij de Zo zie je maar dat protesteren soms zin heeft omwonenden de angst voor ver keersdrukte weg te nemen", zegt Hakvoort. Ineke Scherpenisse en André Koppejan, de aanjagers van het pro test, zeggen met „de nieuwe locatie beter te kunnen leven." Volgens Koppejan is het winst dat de kerk straks niet meer pal voor de deur staat bij iemand. „Zo zie je maar dat protesteren soms zin heeft", zegt hij. „Sommige mensen gaven me maar een procent kans om succes te hebben, maar het is gelukt." De laatste bijeenkomst verliep volgens de Tholenaar een stuk pret tiger dan de eerdere informatie avond. „We werden nu serieus ge nomen." Echt gelukkig is het twee tal overigens nog steeds niet met de komst van de kerk in hun buurt. „Ik zie hem nog altijd liever niet ko men", zegt Scherpenisse Scheuring De tweehonderd leden tellende kerkgemeente, die in de aula van het Calvijn College kerkt sinds een scheuring in 2004, moet een stuk groen op de eerder beoogde locatie mooier maken. Dat is compensatie voor de bouw van het godshuis. „Dat willen we in overleg met de omwonenden doen", stelt Hak voort. Hij denkt dat de bouw van de nieuwe kerk op z'n vroegst in 2018 begint. Er moet nog een hele be stemmingsplanprocedure worden doorlopen. Heilig Hartbeelden. Vroeger stonden ze in de huiskamer van zo'n beetje elk katho liek gezin. Nu liggen ze vaak op zolder of in de kelder. Alle reden dus ze nog eens te laten zien in de katholieke kerk van Ovezande. Een expositie met ongeveer hon derd beelden werd gisteren ge opend. Vicaris en pastoor Paul Verbeek, die de officiële opening ver richtte,wist te vertellen dat veel Heilig Hartbeelden - gewijd aan het heilig hart van Jezus - zijn op geruimd of verloren gegaan tij dens de 'huiselijke beeldenstorm' in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. „De hoofden of handen werden soms zelfs ge bruikt om mee te stoepkrijten" zei hij. „Met dat doel gaven som mige ouders de beelden met hun kinderen mee naar school. Dat werd niet altijd gewaardeerd. Dan hield de school een quiz. Met als hoofdprijs.juist, een Heilig Hartbeeld. Zoon of dochter ging er dan trots weer meer naar huis. Het laat zich raden wat er daarna mee is gebeurd, maar het had in elk ge val niet op school plaatsgevonden" Verbeek is een liefhebber en ver zamelaar van Heilig Hartbeelden en andere kerkattributen. „Hij is een echte hoeder van het kerke lijke erfgoed", stelde Ad Schenk van de parochie in Ovezande. „Paul is ook bijna altijd grootleve rancier als we hier een tentoon stelling hebben. Ook nu staan er beelden van hem tussen." De jaarlijkse expositie is inmid dels een traditie in de kerk van Ovezande. Onder meer doopjur ken, Mariabeelden, Sint Nicolaas en kerststallen hebben al als thema gediend. „Het wordt elk jaar moeilijker om iets te beden ken", stelt Schenk. Verbeek is blij dat nu de Heilig Hartbeelden aan de beurt zijn. Hij had dat al een paar keer te vergeefs voorgesteld. „Door dit soort exposities gaan mensen weer nadenken over het verhaal achter bepaalde beelden of sym bolen." De tentoonstelling, die is sa mengesteld door Marlies Schenk, Els Boonman en Jeannette van Beek, is de komende drie zonda gen nog te zien tussen 13.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis. IN DE REGIO Cursus Windows 10 Bijeenkomst voor stomadragers MIJN DORP, MIJN STAD Maandag Lezing over licht- en natuurwezens A-,. s ...- maandag 8 mei 2017 BE' Andere locatie voor nieuwe kerk De buurtbewoners die protes teerden tegen de bouw van een nieuwe kerk van de Hersteld Hervormde Gemeente in Tholen hebben hun zin gekregen. Het godshuis komt niet op de be oogde locatie aan de Prins Bern- hardstraat, maar zo'n honderd meter verderop. Rob Paardekam Tholen - André Koppejan, omwonende Rob Paardekam KLOETINGE Bibliotheek Hein- kenszand begint morgen met een cursus over Win dows 10. Er is geen specifieke voorken nis nodig van de computer of inter net. De cursus be staat uit acht les sen van twee uur op de dinsdagen 9, 16, 23 en 30 mei en 6,13, 20 en 27 juni. De lessen zijn van 09.30 tot 11.30 uur. Voor deze cursus is het noodzakelijk om een eigen laptop mee te nemen met Windows 10. Mee doen kost 85 euro, bibliotheekleden krijgen vijftien euro korting. Vooraf aan melden is noodza kelijk en kan via bi- bliotheekooster- schelde.nl. GOES De Stomavereni ging houdt morgen een contactmiddag in Goes.Deze bij eenkomst is be- GOES Stadskantoor, 09.00-17.00 uur- Tentoonstelling Anita Berrevoets; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Erasmu- spark, 09.30-11.30 uur - Digitaal Café; vanaf 13.00 uur -Activitei ten voor senioren, waaronder hand werken, bridge, ta feltennis en schilde ren HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur- Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur- Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin, de trai ning bestaat uit kracht, souplesse, coördinatie en uit houdingsvermogen '-S HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00- 12.00 uur - Digitaal café KRABBENDIJKE Zorgcentrum Ter Weel, Willem Kos terlaan 1,14.00 uur - Wandelproject 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en Biljar ten voor senioren KRUININGEN doeld voor mensen met een stoma en hun naasten. De contactmiddag duurt van 14.00 tot 16.00 uur in de ver gaderzaal van SVRZ in woonzorg centrum Erasmu- spark aan Troel- stralaan 150. KLOETINGE Eric en Nienke André de la Porte geven woens- dagom 20.00 uur een lezing in dorps huis Amicitia over licht- en natuurwe zens. Entree be draagt negen euro. Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur- Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, onder andere breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00- 10.00 uur - Allevo Lessen 'Bewegen voor 50+' WOLPHAARTSDIJK Meuleweie, 09.30- 11.30 uur - Digitaal Café YERSEKE Moerplein, 19.15 en 20.15 uur - Bewe gingsuur voor seni oren. OLDTIMERRIT oldtimers maakten zaterdag GOES Ruim tachtig oldtimers maakten zaterdag een lange rit door Zuid-Beveland tijdens de 23ste editie van de Oldti mer Bloesemrit van Kiwanisclub Goes-De Bevelanden. Er zat een aantal bijzondere exemplaren tussen, zoals een Ro- sengart LR 539 uit 1939, een Triumph Dolomite Sprint uit 1977, een Lagonda Rapier uit 1934 en een Buick Model 57 uit 1933. De opbrengst van 11.000 mille gaat, zoals elk jaar, naar een goed doel voor kinderen. Dit jaar is dat de Stichting Hoogvliegers, die zieke en gehandicapten kinderen de kans geeft een keer een echte piloot te zijn. fotojohan van der heijden Vicaris Paul Verbeek toont één van de Heilig Hartbeelden uit zijn eigen collectie, fotojohan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48