Fotoliefhebbers uit het hele land verzamelen zich in Zierikzee Dansclub in Ouwerkerk trekt ook stellen van buiten Schouwen-Duiveland 19 Chretien Louwerse (22) uit Dreischor kan simpelweg niet stilzitten. Dankzij hem is Schouwen- Duiveland een dansclub rijker. Je kan er een speld horen vallen, zaterdagavond op de Ring in Ouwerkerk. Alleen een man die op een bankje zijn koper poetst, is buiten. In de huizen om het zijne heen staan de televisies aan. Zelfs bij het café lijkt het enige leven te komen van de licht wapperende Feyenoord-vlag. Het is vanavond te doen bij het dorps huis, waar stellen naar binnen lo pen met schoenen in de hand. Achter in de zaal van het dorps huis klinkt muziek. Hips don't lie van Shakira. Kees de Bil trekt een brede grijns. Hij heeft net koffie gehaald, maar verwisselt alvast zijn schoeisel. Kees heeft er zin in. „Als het kan, ga ik elke zaterdag avond dansen. Souburg, 's-Gra- venpolder: Rieke en ik gaan overal naartoe. Eén zaterdagavond mag ze thuis blijven, bij haar eigen man." Halve vingers Vroeger gingen we met zijn vie ren, vertelt Rieke Dalebout. „Maar dat kan niet meer. Met Kees gaat het gelukkig ook goed." Ook al heeft die vier halve vingers. „Dur un cirkelzaehe. Kiek, mooi in ne gentig graden!", lacht hij hardop. „Zonder gekheid: dat maakt voor het dansen niet uit." Steeds meer paren druppelen binnen. Bijna allemaal leerlingen bij dansclub Four Seasons uit Nieuwerkerk, die elke vrijdans- avond aangrijpen om met de voet jes van de vloer te gaan. Iets wat Rianda Bolijn nooit van zichzelf had gedacht, voordat ze samen was met Rini Matthijsse. Maar ze zijn heel goed", verklapt Rieke. „Zeker in de samba." Dansclub Schouwen-Duiveland is onlangs opgericht door Chretien Louwerse uit Dreischor. Hij leidt de club samen met zijn zusje Isa- beau. Ze zijn pas 22 en 17. Maar door de bedrijven van hun ouders, weten ze niet beter of ze willen ondernemen. Chretien wordt cho colatier, Isabeau patissier. Dat staat vast. Maar dansen deden ze ook. Thuis, met pijlstickers op de vloer, maar ook bij een dansschool op vrij hoog niveau. „Vrienden zei den: waarom gaan jullie niet lesge ven? Een paar maanden later zijn we begonnen, met zeven paren." Chretien bestrooit de pas ge schuurde parketvloer met paraf- Thuis schuif ik de bank opzij en ga ik zo hop, van de keuken de kamer in fine en zet de chocoladefontein aan. Na een druk op de computer- knop klinkt Mas Que Nada uit de luidsprekers. Tijd voor een chacha- cha. In de arm, kin omhoog en en het ene na het andere paar gaat de dansvloer op. Met zijn tienen zwieren ze tussen de bar, het to neel en het biljartbord. Opvoeding Nog enkele paren stappen de zaal binnen. Onder meer Willem van Gerven en Ria Monen van dans school Four Seasons, die hier hun leerlingen bij 'de concurrent' zien quicksteppen. Of moet je dat zo niet zien? Natuurlijk niet, lacht Ria. „Dan sen is zo leuk, dat wil je zo vaak doen als het maar kan. Wij gaan ook heel de provincie door. Elke club is anders. Maar het is moeilijk op het moment. De hype is voor bij, stijldansen is geen onderdeel van de opvoeding meer. Het zou mooi zijn als Chretien het zijn ge neratie doorgeeft." In Scharendijke ziet de jeugd wat dansen doet, als Kees er in de speeltuin zijn lange passen oefent. „Ik dans overal", zegt hij met een rood hoofd van het dansen. „Thuis schuif ik de bank opzij en ga ik zo hop, van de keuken de kamer in. Op mijn werk doe ik het ook. Als ik eenmaal begin, kan ik niet meer ophouden." Dat blijkt, lacht Rieke. Ze wijst naar zijn koffie. Al dansend heeft Kees zijn derde kopje koud laten worden. Negentig bananendozen vol came ra's, statieven en diaprojectoren. 'Foto Bob' Noomen moest met zijn bestelbusje een extra keer van Zie rikzee naar Franeker en weer terug om alles op te halen. Noomen (65) was nog maar een ventje van acht toen hij zijn eerste fototoestel kreeg. Verjaardagen, schoolreisjes; alles legde hij vast met zijn plastic Diana-camera. Die passie is nooit overgegaan. Gefasci neerd door de techniek van vroeger ging hij oude camera's verzamelen. Inmiddels heeft hij er vierduizend -waaronder eentje uit i860 die nog van de bekende Schouwse fotograaf Krijn de Feijter is geweest- de mooiste tentoongesteld op drie ver diepingen in de Zierikzeese bin nenstad. Het museum bestaat nu vijfjaar. Er komen toeristen, er komen kunstliefhebbers -zoals tijdens de kunstroute gistermiddag- maar vooral komen er fotoliefhebbers. „Ze komen uit het hele land. Vrij dag was hier nog een gezin uit Den Haag, met een vader die zijn kinde ren wilde laten zien wat échte foto grafie is." Ook uit het hele land komen e- mails van nazaten die opgezadeld zitten met verzamelingen waar ze via Marktplaats een aardige duit mee kunnen verdienen, maar die ze liever een bijzondere bewaarplek gunnen. „Wat we dubbel hebben, verkopen we, om de huur te beta len. En als ik ooit de koperen Petzval van Voigtlander krijg, dan geef ik die een heel speciaal plekje." maandag 8 mei 2017 3D Zwieren tussen de bar en biljart De pas geschuurde parketvloer van het dorpshuis in Ouwerkerk is ideaal voor Dansclub Schouwen-Duiveland. foto dirk--jan gjeltema Wendy Wagenmakers - Kees de Bil Nu het ene na het andere came ramuseum zijn collectie ver vangt door fotowanden, blijft Bob Noomen als een van de wei nigen over met zijn cameraver zameling in Zierikzee. Dat is goed voor de bezoekersaantal len Wendy Wagenmakers Zierikzee Vrijwilliger Frans Moison laat bezoekers zien hoe mooi de tech niek vroeger was. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44