Vierde plek voor de jeugdbrandweer i 18 Kunstbank mag wellicht blijven staan KM® Hoe bijzonder de natuur en de vo gels van Schouwen-Duiveland ook zijn, de Natuur- en Vogelwacht dreigde een beetje in te dutten. Veel slapende leden, veel grijze leden en steeds minder activiteiten. Zelfs de populaire jeugdvogelwacht werd opgeheven, omdat de begeleiders vanwege hun leeftijd moesten af haken. Er moest iets gebeuren. We moeten er op uit, besloten enkele bestuursleden, misschien wel met een foto-excursie. En laat één van hen nou wonen naast Bram Lamens, fotograaf en vogelaar met energie voor tien. Weet je wat je moet doen, zei die, leg de nadruk op smartphones. Want dan komt de jeugd óók. Fotograferen met je smartphone, dat is vloeken in de kerk van profes sionele plaatjesschieters. Maar niet bij Lamens. Behalve het comfort ziet hij ook de charme van telefoon fotografie. Ook al heeft hij objectie ven waar je een auto van kunt ko pen. „Ik heb een collectie Nikon, Ik heb een collectie Nikon, daar krijgt een paard de hik van. Het kan veel makkelijker daar krijgt een paard de hik van. Maar dat moet je dus ook allemaal meesjouwen als je op pad gaat. Ter wijl het zoveel gemakkelijker kan." Lamens zet zijn iPhone schuin in het gras. Klik. Houdt hem hoog in de lucht. Klik. Houdt een takje flui- tenkruid voor de lens. Klik. „Eer je dit met je spiegelreflex hebt gedaan, ben je weer een poosje verder. Tuurlijk, vogels fotografeer je hier niet mee. Maar dat hoeft ook niet. Mooie landschappen leg je prima vast met je smartphone. En er zijn apps waar je speciale effecten mee kunt creëren. En zelfs foto's ter plekke kunt bewerken." Dat leert Lamens de deelnemers allemaal tijdens de excursie. Hij heeft er ervaring mee. Toen hij tien jaar geleden neerstreek in het oude gemaal van Kerkwerve, midden in Plan Tureluur, is hij vaker met foto liefhebbers de natuur in gegaan. „Gingen we om vijf uur 's ochtends op pad, om de vogels te zien en ho ren wakker worden. Niets mooiers dan dat." Zo gek maakt de Natuur- en Vogelwacht het niet. Althans, de eerste keer niet, lacht bestuurslid John Jansen. „Om het laagdrempe lig te houden, gaan we 's middags naar het Dijkwater. Maar wie weet komt er een vervolg." De foto-excursie vindt plaats op zaterdag 20 mei om 13.30 uur. Aan melden kan via www.nvsd.nl De ploeg, die tussen 2000 en 2010 acht keer landskampioen werd, werd in Mierlo uitgedaagd een school met naastgelegen winkel te blussen. De junioren -vier jon gens en een meisje- eindigden als vierde. Dat betekent weliswaar nog geen plaats in de halve finale, maar wat niet is kan nog komen. „Van alle negen nummers vier mogen na een loting nog drie ploegen alsnog door", legt Jeroen van de Werfhorst namens de jeugdbrandweer uit. „Dus we ma ken zeker nog kans." De enige andere Zeeuwse ploeg, die uit Middelburg, werd zaterdag tiende. Samen met de aspiranten- ploeg uit Middelburg/Vlissingen doet die van Westenschouwen eind deze maand ook een gooi naar de landelijke finale. De Zeeuwse jeugd doet het al tijd goed, merkt Van de Werf horst, zelf vrijwilliger in Scharen- dijke en beroepsmatig werkzaam in Leiden. „En de jeugdbrandweer is niet alleen leuk, maar ook nuttig als kweekvijver voor de volwassen brandweer. Wij houden er goede brandweerlieden aan over." NOORDWELLE Het ziet ernaar uit dat de bronzen bank van kunstena res Iris Le Rütte mag blijven staan in de kerktuin van Noordwelle. Volgens Edzard Gelderman van de Kunstschouw is bijna al het geld bijeen om de bank te kunnen be kostigen. „We hebben de Stichting Renesse, de gemeente Schouwen-Duive land, de Provincie Zeeland en het Cultuurfonds Zeelandia benaderd om mee te betalen. Er zijn al bedra gen toegezegd. Volgende week we ten we zeker of het doorgaat", legt hij uit. Gelderman hoopt het van harte. „Het is zo'n prachtig kunstwerk en het bevalt ook gewone burgers zo goed. Zelfs bruiden poseren er." IN DE REGIO Nieuw project Grootkoor Zeeland Open middag bedrijven Bijeenkomst stomadragers wimv, MIJN DORP, MIJN STAD Maandag maandag 8 mei 2017 SD FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Met je iPhone achter een takje Op een foto-excursie komen veelal zestigplussers met een spiegelreflexcamera af. Terwijl de Natuur- en Vogelwacht nou juist jongeren wil laten zien hoe mooi Schouwen-Duiveland is. Daarom gooit de club het over een andere boeg. Wendy Wagenmakers Kerkwerve - Bram Lamens De juniorengroep van de jeugd brandweer in Westenschou- wen heeft zaterdag bij de lan delijke wedstrijden weer laten zien wie de beste van Zeeland is. Wendy Wagenmakers Westenschouwen MIDDELBURG Grootkoor Zeeland begint donderdag met een nieuw koorproject, met als afsluiting een con cert in september in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De repetities wor den gehouden in de Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Middelburg, leder een is welkom van 19.15 tot 22.00 uur. Het koor staat onder leiding van Etty van der Mei en Nan van Groenin gen. Meer informatie is te vinden op groot- koor.nl. MORIAANSHOOFD Vier bedrijven in Moriaanshoofd en omgeving houden zaterdag 13 mei een open middag. Elk bedrijf is die mid dag opengesteld van 13.00 uur tot en met 16.00 uur. Deel nemers zijn schoonheidssalon 'Marjolein', massa gepraktijk Els, or thomoleculair cen trum 'gezond door voeding' en Ribbel. GOES De Stomavereni ging houdt dinsdag een contactmiddag in Goes voor men sen met een stoma en hun naasten. Zij krijgen hier onder andere informatie over leven met een stoma. De contact middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur in woonzorgcen trum Erasmuspark aan Troelstralaan 150 in Goes. NIEUWERKERK Het marktenseizoen is weer aangebroken. Bij zorgcentrum De Steenzwaenshof in Nieuwerkerk stonden koopjesjagers al ruim voor openingstijd voor de deur te drin gen om hun slag te slaan. Ze konden kiezen uit puzzels, bor relglaasjes, spreuktegels, kunstbloemen, serviesgoed en por seleinen hondjes: erfgoed van oud-bewoners, aan de man ge bracht door huidige bewoners. Zij zamelen het geld in om het jaarlijkse dagje uit van te bekostigen. Bezoekers verlieten het zorgcentrum met de armen vol koopwaar, foto dirk-jan gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Musea ge opend; Dorpshuis, 19.00- 20.00 uur: EGA Af- slankclub, 19.00 uur: Vrij inloop darten; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 13.00- 16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leer lingenorkest; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Muziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep CresBeat; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Kaarten maken; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: O&U; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Ro- donis; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; ZIERIKZEE FIZI, 20.00 uur: Jackie; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming toren; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00- 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond Nut en Uitspanning. Bram Lamens laat John Jansen van de Natuur- en Vogelwacht zien wat een iPhone allemaal kan,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43