Het land is er nog lang niet Animo fors groter voor Kunstschouw Veel activiteiten in de Week van Ons Water Voetbalkaartjes 16 ZE BELGEN SHOPPEN Circa 400 Belgen kwamen zaterdag naar Hulst om medicijnen te kopen. Ze droegen vlaggen en zongen protestliederen. Daarmee zetten ze hun eis voor concurrentie in de farmacie in België kracht bij. Commentaar Wat moet Emmanuel Macron met Frankrijk doen? Hij is de nieuwe president. Niet Marine le Pen. De liberaal Macron met zijn En Marche! heeft de populist Le Pen met haar Front National verslagen. De manier waarop - lage opkomst, veel blanco stemmen - spreekt boekdelen. De twee kandidaten stonden veel Fransen niet aan. Veel mensen die wél stemden hebben in arren moede voor Macron gekozen. Niet omdat ze op zijn liberale politiek zitten te wachten, maar omdat ze niets moeten hebben van de rechts-populistische Le Pen. De winst van Macron behoedt Frankrijk wel voor een extreem avontuur. Le Pen krijgt geen kans, net zomin als Geert Wilders in Nederland. Dat is de mooie kant van deze uitslag. De Franse president heeft heel veel macht. Toch is het land er nog lang niet met deze keuze. Macron is een aanhanger van een vrije ar beidsmarkt en van meer Europa. Hij wil bijvoorbeeld werknemers bij ontslag minder rechten geven. Als hij die lijn doorzet, ligt grote sociale onrust op de loer. Want Frankrijk is ook het land van de re volutie. Daar kan een stevig protest van het volk alles veranderen. Beter: alles tegenhouden. Landen als Duitsland en Nederland voer den zonder veel problemen flinke sociaaleconomische hervormin gen door. In Frankrijk lukte dat niet. Macron zal dus voorzichtig moeten opereren. Hij kan zijn verkiezingswinst niet uitleggen als steun voor zijn politiek. Bovendien groeit in binnen- en buitenland langzaam het besef dat flexwerk, Europa en globalisering bepaald niet zaligmakend zijn. Dat is een tweede reden voor een gematigde lijn. In deze omstandigheden heeft Frankrijk meer aan een man in het Élysée die partijen verbindt dan aan een gekozen koning. Ma cron moet het presidentschap opnieuw uitvinden en daarbij een koers uitzetten die niet de zijne is. Dat is een hele lastige opgave. Macron kan zijn verkiezingswinst niet uitleggen als steun voor zijn politiek De organisatie kon kiezen uit twee honderd aanmeldingen, twee keer zo veel als normaal. En dat was vol gens Marijke Romein niet alleen fijn, maar ook vleiend. „Want dat betekent dat de Kunstschouw steeds wijder verspreid raakt en steeds meer kunstenaars enthou siast maakt. We onderscheiden ons zo langzamerhand echt van de re guliere kunstroutes." Met name in grote werken, die door een gift van de Stichting Renesse goed vervoerd kunnen worden. „We hebben dit jaar een grote con structie van Jan Ketelaar, Staat der Nederlanden, die ook al in het bui tenland is geweest. En een werk van Corsage Studio, dat in Museum Boijmans van Beuningen was ten toongesteld." Bijzondere locaties zijn er ook We onderscheiden ons zo langzamerheid echt van de reguliere kunstroutes weer, zoals minicamping Oud-Bra- bers in Burgh-Haamstede en de tuinkamer van resort Land Zee in Scharendijke. Maar ook een schuur in Brijdorpe, met lekker veel wand- ruimte. De Kunstschouw vindt dit jaar plaats van 17 tot en met 25 juni. ALMANAK De Goese had na enige moeite een mooi verjaardagscadeau voor manlief te pakken: kaartjes voor de laatste wedstrijd van Feyenoord in de eredivisie. „Het zou toch mooi zijn als Feyen oord de een na laatste wedstrijd zou verliezen?", gooide ze arge loos in de groep tijdens de ver jaardag. Alle aanwezige mannen waren van slag van deze opmer king. Haar echtgenoot vroeg of ze alsjeblieft haar mond wilde houden. Het zweet brak de ja rige bij voorbaat al uit bij de ge dachte. Na de voorlaatste wed strijd heeft hij zijn vrouw een spreekverbod opgelegd. Spookrijder in tunnel Mannen betrapt bij poging tot inbraak Fietsendieven op heterdaad betrapt VLISSINGEN Aanhoudingen op Bevrijdingsdag Geen horden Vlamingen die in een orgie van graaien alle winkels in Hulst ontdeden van de allerlaatste pillen. Maureen Tollenaere uit Zei- zate moet lachen om het beeld van een wolk Belgische sprinkhanen die Hulst als een medicinaal kaalge vreten land achterlaten waar geen hooikoortpilletje meer overblijft. „Welnee, het is allemaal van tevo ren geregeld met de apothekers hier. De recepten zijn doorgegeven, we hoeven enkel maar een briefje af te geven." Zo'n vierhonderd Belgen uit Zei- zate, Deurne en de omgeving van Brussel verzamelen zich rond tien uur op de Grote Markt. Uit de spea kers klinkt strijdvaardige Spaansta lige revolutionaire muziek. De mensen zwaaien met vlaggen van Geneeskunde voor het Volk; een aan de Belgische PVDA gelieerde beweging. Ze zingen het Kiwi-lied. Kiwi hier, kiwi daar, kiwi overal. Luis ter naar de mensen, want in Holland kan het al. Doel van de -deels poli tiek getinte- actie is dat België in navolging van Nederland ook het Kiwi-model kiest. De Nieuw-Zeelanders, bijge naamd Kiwi's, waren de eersten die kozen voor een systeem waarbij de farmaceutische industrie tot con currentie gedwongen wordt door dat ziekenfondsen en winkelketens kiezen voor de goedkoopste aan- Waterschap Scheldestromen houdt van vrijdag 12 tot zondag 21 mei de Week van Ons Water. Er zijn dan verschillende gratis activiteiten in heel Zeeland. Zo kunnen kinderen op woens dag 17 mei beestjes zoeken in ge maal Poppekinderen tussen Mid delburg en Veere en die bestuderen met een microscoop. Wie wil zien welke vissen gebruikmaken van vispassages kan zaterdag 13 mei te recht bij gemaal Loohoek in Poort vliet en gemaal Schore in Kapelle. Om 13.30 uur wordt de fuik in Poortvliet gelicht, om 11.00 en 14.30 uur gebeurt dit in Kapelle. Tijdens het laagdrempelige college dijkvei- ligheid in Tholen (10 mei) en Ter- neuzen (16 mei) horen aanwezigen onder meer of onze dijken bestand zijn tegen superstormen en zee spiegelstijging. Beide colleges be ginnen om 19.30 uur. Een overzicht van alle activitei ten is te vinden op de website www.scheldestromen.nl/week- vanonswater, aanmelden kan via telefoonnummer 088-2461000 of het mailadres communicatie@scheldestromen.nl onder vermelding van naam, adres gegevens en het aantal personen dat wil deelnemen aan de activi teit. maandag 8 mei 2017 ii Houten palen met wollen mas kers, cortenstalen dansers en sierlijke schrootbeelden ge naamd Boempatat. Fans van de Kunstschouw wachten dit jaar weer artistieke verrassingen. Wendy Wagenmakers Renesse - Marijke Romein, Kunstschouw Tip? redactie@pzc.nl DRIEWEGEN Een 23-jarige man uit Ni- nove (B) is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat hij met te veel drank op in de verkeerde buis van de Westerscheldetunnel reed. Een andere auto mobilist heeft de spook rijder gewaarschuwd en hem naar het tolpoortje begeleid. Daar is hij aan gehouden. Vorige week is ook een Belgische spookrijder opgepakt bij de Westerscheldetunnel. OOSTKAPELLE Twee mannen die waar schijnlijk van plan waren in te breken, zijn zater dagavond aangehouden. Bewoners van een appar tement aan Veldzigt in Oostkapelle zagen dat de mannen het balkon op klommen. Ze vluchtten toen de bewoners het licht aandeden. Agenten konden de mannen in Burgh-Haamstede aan houden. De verdachten hadden inbrekerswerktui gen bij zich. VLISSINGEN Twee fietsendieven zijn in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad be trapt in Vlissingen. Terwijl ze een fiets meenamen uit de Van de Manderen- straat werden ze gade geslagen door bikers van de politie die iemand aan het observeren waren. De daders, een 22-jarige man en een 41-jare man met een nog onbekende woonplaats, zijn aange houden. De politie zoekt de eigenaar van de fiets. Negen mensen zijn op Bevrijdingsdag in Vlis singen aangehouden. Een man had bij een fes tival aan de Koningsweg een EHBO'er geslagen. Drie personen zijn opge pakt omdat ze betrok ken waren bij vechtpar tijen. De overige aan houdingen waren voor onder meer drugsbezit en dronkenschap. Hulst vaar Een plattegrond met alle apotheken in Hulst, fotosboaz timmermans Guido van der Heijden Hulst Joanne Karkdijk Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41