c* Rockopera ontroert Zeeuwse fans Overvloedige zaadval kan inkomen onder druk zetten Dit jaar ligt er een recordhoeveelneid aan mosselzaad in de Waddenzee. Zoveel zelfs, dat lang niet alles wordt opgevist voor in de Oosterschelde. Kop in de wind, opspattend water en hard over de golven knallen. Het was zaterdag genieten tijdens de open dag van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Westkapelle. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om een tochtje te maken met de reddingboot Uly. „Voor je mosselhart is dit heel goed", zegt Cees Otte, voorzitter van de visserij vereniging Algemeen Vissersbelang in Bruinisse. De re- cordhoeveelheid mosselzaad in de Waddenzee is ook goed voor de na tuur, want een flink deel blijft lig gen. De hoeveelheid is zo groot, dat de kwekers het niet allemaal kwijt kunnen op hun kweekpercelen. „Je moet het ook goed kunnen wegzet ten." In de Waddenzee ligt zo'n 900.000 mosselton aan zaad (ne gentig miljoen kilo). Een deel daar van ligt in gebieden waar de kwe kers niet mogen komen en dus blijft er 700.000 mosselton aan 'vis- baar' zaad over. „En daarvan vissen we nu 360.000 mosselton op", zegt Otte. „Net iets meer dan de helft en de rest blijft liggen." De gulheid van de natuur, sinds 1996 ligt er niet zo veel zaad, stemt de kwekers blij, maar zet ze ook voor keuzes. De sector schakelt stukje bij beetje om naar mossel zaad invangen met mzi's (touwen die in het water hangen). Normaal gesproken komt een deel van het kweekmateriaal hier vandaan. Het roept de vraag op of al die mzi-lij- nen wel het water in moeten als er zoveel mosselzaad beschikbaar is. „Er zijn kwekers die daarop gean ticipeerd hebben", zegt Otte. „En andere kwekers hebben alles in het water liggen omdat je niet weet Over het algemeen verdien je meer in een jaar met schaarste dan in rijke zaadjaren hoeveel mosselzaad er dit najaar weer zal vallen. Het is een individu ele keuze. Als je optimaal bezaaid ligt kan je er uit kostenoogpunt voor kiezen om niet alle lijnen in het water te leggen. Mzi-zaad is toch factor drie of vier duurder dan bodemzaad", zegt Otte. „Dit is alle maal nieuw voor ons." De vraag is ook wat deze grote hoeveelheid zaad doet voor de prij zen van de mosselen. Het risico be staat dat er daardoor veel mosselen op de markt komen. „Over het alge meen kan je zeggen dat als er schaarste is, je meer verdient dan in rijke zaadjaren. Als kweker ben je blij met die grondstof, maar het is geen garantie voor een goed finan cieel resultaat. Het wordt een span nend jaar." If maandag 8 mei 2017 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl P22 Knallen op zee Mosselvissers in spanning Melita Lanting Bruinisse -Cees Otte, vissersvoorman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40