Sam Lammers brengt iets teweeg 5 een krankzinnige wending en eindigt in een desillusie de Oude Haven, in de directe omge ving van Woudestein. Vrolijk en op gewekt zijn ze. Vol verwachting. De aankomst van de spelersbus rond kwart over één: het doet denken aan het verhaal van Mozes en de Rode Zee, maar dan in een moderne variant. Een enorme zee van mensen staat klaar, met fakkels en vuurwerk, zingend over Feyenoord en kampioe nen. De bus rijdt traag, sommige sup porters springen joviaal voor de bus. Vuisten gaan gebald de lucht in. Het is een beeld dat feilloos past in de twee weken die vooraf gingen. Na de winst op Vitesse was Feyenoord een magneet van vrolijkheid, bevrij ding en ongekende opwinding. Bij de openbare trainingen in de meivakan tie stonden de mensen rijen dik. Dirk Kuyt co stonden elke middag op nieuw ontelbare handtekeningen uit te delen. De kranten stonden vol, het re gende televisiereportages vanaf de Coolsingel. De euforie grensde aan De fans van Feyenoord druipen af, op weg naar een week vol onzekerheid gekte. Zelfs het Feyenoord-legioen, zo lang beducht dat het alsnog mis zou gaan, liet alle twijfels definitief varen. Voor het eerst in achttien jaar ging het eindelijk gebeuren. Nie mand twijfelde nog, leek het wel. „Dit geeft alleen maar energie", zei Kuyt voorafgaand aan de kampioens wedstrijd nog. „De groep is ontspan nen, maakt een heel volwassen in druk." Maar toch, wanneer de Feyen- oord-selectie zondagmiddag van het Bilderberg Parkhotel naar Woude stein rijdt, is de druk onontkoom baar. Een volle Kuip zit klaar om naar de wedstrijd te kijken. Overal langs de weg: zwaaiende mensen, rood witte vlaggen. Een Feyenoord-fan is 's ochtends vroeg al in een lichtmast geklommen. Je kunt er onmogelijk omheen: deze wedstrijd is onvergelijkbaar met alle 32 eredivisieduels hiervoor. Nico- lai Jorgensen, Kuyt en Van Bronck- horst hebben wel eens eerder een kampioensduel meegemaakt. De rest van de Feyenoorders nog nooit. „In die bus zagen we de euforie op straat, iedereen ging al uit van de overwin ning, het feest", aldus Van Bronck- horst. „Maar dan moeten wij het nog wel waarmaken." Overweldigend Als de koploper het veld opkomt voor de warming-up, veert heel Woude stein op. Overal zitten Feyenoord- fans, ze zijn in de overweldigende meerderheid. Het 'Hand in Hand'-ka- meraden weerklinkt. Dat heeft iets van een thuiswed strijd, maar ook weer niet. Het decor is voor Feyenoord onmiskenbaar an ders dan in de Kuip, een tikkeltje ver vreemdend zelfs, zeker op dat stroeve kunstgras van wat officieel 'Van Donge De Roo-stadion' heet. Wan neer de wedstrijd eindelijk begonnen is, is het al snel opvallend stil. Feyen oord krijgt geen grip, oogt nerveus. Het krijgt geen kansen, maar slaagt er evenmin in het vuur te laten ont branden op de tribunes, door een harde tackle, of door een keer stevig druk te zetten op Excelsior. De ver twijfeling slaat van het veld over naar de tribunes, en weer terug, als een soort wurggreep. Hoe moeizamer het voetbal, des te vaker vallen er stiltes. Als Excelsior na rust opeens drie goals maakt in korte tijd, verstijft het stadion totaal, op slechts een klein groepje Excelsior-fans na. Op het scorebord is soms een shot van de Kuip zichtbaar, door een foutje van de regie. Ook daar kijken fans ontredderd voor zich uit, close- up in beeld gebracht. Zodra het eindsignaal klinkt, lopen de spelers van Excelsior gelijk naar binnen, zoals het protocol dat vooraf al had voorgeschreven. Binnen vieren zij een feestje, trots maar ingetogen. Buiten loeien de sirenes, terwijl dui zenden Feyenoord-fans aangeslagen afdruipen, op weg naar een week vol onzekerheid. Dat was niet het enige beslissende ogenblik. De 19-jarige spits van Jong PSV wierp zich in dezelfde helft in een moeilijke situatie onbe vangen en gretig voor een bal in de lucht en bracht daarmee iets te weeg bij zijn ploeggenoten. Hij won in de Euroborg een op voor hand bijna kansloos duel en zette daarmee de toon bij een ploeg waar het heilige vuur opnieuw compleet uit verdwenen was. FC Groningen-aanvallerMihoun Mahi had met zijn 1-0 een bran dende aansteker gehouden bij de nachtkaars die al maanden in het Philips Stadion opgesteld staat. Dis sen de brandende paraffine gloei den de hongerige Lammers en de eveneens ingevallen Jorrit Hendrix. Ze brachten nieuw elan en voor kwamen daarmee een totale afgang voor PSV, dat zichzelf desondanks beroofde van de laatste illusies dat dit seizoen nog iets kan opleveren. Aanvoerder Luuk de Jong ver woordde het gevoel na het tiende gelijkspel van dit seizoen tref fend. „Het hele jaar is het te vaak net niet en dat is niet genoeg. Ook bij mij. En dan lijkt het of het helemaal niet is, wat dan qua resultaat in feite ook zo is." Revanche Hij wil vanaf eind juni zo snel mogelijk revanche en is naar eigen zeggen alleen met PSV bezig. Ieder een bij de club geeft weliswaar het zelfde aan, maar de verrichtingen op het veld bieden weinig hoop op die gewenste verbetering. Dat er geen grote wijzigingen in de tech nische staf komen, zal op de begin fase van het komende seizoen ook nog eens de nodige extra druk zet ten. De rol van de ploeg van Phillip Cocu in dit seizoen is uitgespeeld en dat is na de eerdere wisselvallige optredens van de laatste maanden geen verrassing. PSV begon wéér te lankmoedig en eindigde sterk, zon der de winst mee te nemen in een wedstrijd die voor de vaste volgers van de club veel déja vu-momenten opleverde. De problemen waar de club al het hele seizoen tegenaan loopt, leidden ook de dreun van gis teren in. Niet alleen aan De Jong kleeft het imago van kansenmisser. Ook Steven Bergwijn spreekt wat dat betreft inmiddels een aardig woordje mee en liet gisteren twee grote mogelijkheden onbenut. Hij had PSV in zijn eentje bijna kampi oen kunnen maken, door tegen Feyenoord, FC Twente en FC Gro ningen te scoren. maandag 8 mei 2017 GO Twee momenten in de tweede helft van FC Groningen-PSV (1-1) onderstreepten gisteren perfect waar het dit seizoen bij de Eind- hovenaren zo vaak aan heeft ontbroken. Het was de goal van de jonge invaller Sam Lammers die het verschil maakte tussen niets en een punt. Zwolle, AZ - FC Utrecht, FC Twente - FC Groningen, Vitesse - Roda JC Kerkrade, sc Heerenveen - NEC, ADO Den Haag - Excel sior, Go Ahead Eagles - Sparta Rotterdam. Topscorers 1. Jorgensen (Feyenoord) 21 2. Armenteros (Heracles A.), Ghoochan- nejhad (SC Heerenveen) 19 4. Van Wolfswinkel (Vitesse) 18 5. Mahi (FC Groningen), Ünal (FC Twente) 17 PROMOTIE/DEGRADATIE Programma play-offs (zie ook graphic) Eerste ronde Vandaag, 20.00 uur: Helmond Sport - Al- mere City FC, RKC Waalwijk - FC Emmen. Vrijdag 12 mei, 18.30 uur: FC Emmen - RKC Waalwijk. 20.45 uur: Almere City - Helmond Sport. Tweede ronde 18 mei: Helmond Sport/Almere City - Nr. 17 eredivisie, MVV Maastricht - SC Cambuur, FC Volendam - NAC Breda, RKC/Emmen - Nr. 16 eredivisie. Returns 21 mei. Finales Duels op 25 en 28 mei. Rik Elfrink Groningen De 1-0 van Excelsior zorgt voor ongeloof A bij de Feyenoord- spelers. De nederlaag 5 leidt op de Coolsingel tot onvrede bij een aantal fans (rechts). K Vooraf (links) staken echte supporters de ploeg nog een hart onder de riem door de bus richting stadion 3 te begeleiden. FOTO"S PIM RAS EN ANP KR*®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29