ZEELAND GEBOEKT Ellen De Vriend presenteert thriller Bert Wagendorp vertelt in Goes over Masser Broek Huilen in Hulst ZEELAND 21 Zijn streeksieradenboek 'Van de goudsmid' was al jaren uitverkocht. De vraag ernaar bleef. Dus is vanaf morgen de derde druk verkrijgbaar. A Schrijver en goudsmid Piet Minderhoud. foto lex de meester Het boek is geheel herzien en uitgebreid. Met 32 ex tra pagina's. En 99 nieuwe foto's. In 2009 was de eerste druk in een oplage van 1.000 exemplaren binnen enkele weken uitverkocht. Met de tweede druk in 2010, in een zelfde oplage, duurde dat slechts een paar maanden. Nu is iedereen toch wel voorzien, dacht auteur en goud smid Piet Minderhoud (49) uit Westkapelle. Maar de vraag naar zijn boek over streeksieraden bleef. „Wie het via Marktplaats of een antiquari aat kon bemachtigen, moest inmid dels een slordige negentig euro neer tellen." Het succes verklaart hij uit de toe gankelijkheid waarmee hij opkomst en verdwijning van streeksieraden beschrijft. „Ik duik de geschiedenis in en heb van verschillende soorten uitgeplozen hoe zij zich door de eeu wen heen ontwikkelden van een voudige vormen tot ingenieuze, gra cieuze schoonheden. Ook met welk doel zij waar, wanneer en door wie werden gedragen; aan wat iemand omhing of opspeldde kon je een ge loofsovertuiging aflezen, de mate van rijkdom en of iemand huwbaar was of niet. Sieraden vertellen een verhaal." Zijn enthousiasme is niet alleen beroepsmatig, vertelt Minderhoud. „Er zijn in Zeeland nog 22 vrouwen in Walcherse dracht en 16 vrouwen in Arnemuidse dracht, met een ge middelde leeftijd van negentig jaar. De klederdrachten verdwijnen uit het straatbeeld. Vervolgens belanden de versierselen ergens in een la. Los van de context begrijp je niet altijd meer waar een ornament voor diende. Kennelijk ben ik niet de enige die het jammer vindt als die kennis van ons cultureel erfgoed ver- dwijnt." Hoog tijd dus voor een uit gebreide en herziene derde druk. In deze met heldere foto's geïllu streerde uitgave behandelen vijftien hoofdstukken de voornamelijk Zeeuwse voorhoofdsnaalden, stik ken, bol- en filigrainspelden, strik ken, dop- en trouwringen, faaljeha- ken en schortensloten, puntschedes, schoengespen, krullen, hemd- of keelknopen, mansbroches, broeks tukken, bloedkoralen en granaten, aangevuld met nieuwe foto's, kunst afbeeldingen en tekst. Compleet nieuw is het hoofdstuk over de punt- haak; een 5 tot 8 centimeter lange steker waar Minderhoud ruim een jaar onderzoek naar deed: „Het blijkt een korsetpen te zijn. Ze zijn om streeks 1725 ontstaan. Vanaf die tijd kom je ze tegen op schilderijen of Zeeuwse inboedel- en taxatielij sten. De punthaak was er in een bronzen, zilveren of gouden uitvoering en kreeg een sierfunctie; vrouwen zet- Vn" He gctidsinid lyfl Van de goudsmid ten er hun schort onder aan hun korset mee vast, goed in het zicht. Op deze wijze naar beneden ge houden versterkte de v-vormige belijning van de stof de suggestie van een wespentaille. Het gebruik ervan was tot omstreeks 1800 in zwang." Hij vertelt dat door de toename van amateurarcheologen met metaaldetectors de laatste ja ren bijzondere bodemvondsten worden gedaan. „Het is niet altijd gemakkelijk om bij gebrek aan na slagwerken aan de juiste informa tie te komen, maar ik leer telkens bij. Die kennis wil ik graag doorge ven. Want de streeksieraden zijn onlosmakelijk verbonden met onze Zeeuwse geschiedenis." 'Van de goudsmid' is vanaf dins dag 9 mei verkrijgbaar bij Het Paard van Troje in Goes, De Druk- kery in Middelburg en Juwelier Minderhoud in Westkapelle en Arnemuiden. De nieuwe thriller van Ellen De Vriend uit Vlissingen heet 'Geruisloos'. Het boek verschijnt vrijdag 12 mei. Als we het voor 'young adults' ge schreven boek 'Crush' meetellen is het haar vierde thriller. De Vriend (1964) werkt al ze ventien jaar als verslaggever voor kranten en magazines. Sinds 2014 heeft ze een tekstbureau. In 'Geruisloos' (Karakter Uitge vers) draait het om de journaliste Stefanie en haar man Paul. Hun huwelijk loopt niet lekker. Om meer lucht te krijgen gaan ze op vakantie naar Zeeland. Daar raakt Stefanie in de ban van haar oude vriend Timo, die met zijn vrouw vakantie viert. In plaats van ont spanning brengen de vrije dagen heel veel extra spanning. Ellen De Vriend signeert zater dag 13 mei van 11.30 tot 13.00 uur in boekhandel De Vries in Zierik- zee, en van 14.00 tot 15.30 uur in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. Schrijver, essayist en colum nist Bert Wagendorp is za terdag 13 mei te gast in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Directeur Manda Heddema van de boekhandel interviewt hem vanaf 15.00 uur over zijn nieuwste boek 'Masser Broek'. Wagendorp (1956) schrijft voor de Volkskrant. In 1995 verscheen zijn novelle 'De Proloog', in 2005 de verhalenbundel 'De dubbele schaar', in 2014 'Het jongenspara dijs', een bundel verhalen, be schouwingen en essays, en in 2016 'Een zaterdagmiddag'. Zijn roman Ventoux (2013) werd in verschil lende talen vertaald. 'Masser Brock' is zijn nieuwste roman, over nepmeuws, menin gen en belangen. Hoofdpersoon Masser Brock is columnist voor De Nieuwe Tijd, de grootste kwa liteitskrant van het land. Ooit was hij overtuigd van het belang van de journalistiek en een idealist, maar twijfel bekruipt hem als vier Nederlandse militairen onder merkwaardige omstandigheden sneuvelen. Zijn zuster is de spin doctor van de premier en terwijl Masser de waarheid probeert te ontrafelen, creëert zij een heel an dere. Zijn krant is geïnfiltreerd door de geheime dienst en in het vissersdorp ruikt het niet naar vis maar naar cocaïne. Toegang tot de lezing is gratis. Zeeuwse schrijvers Eindelijk klinkt een stem in plaats van alleen maar ge luid. Johan Moorman (Hulst 1696 - Hulst 1743) dicht op pagina 174 van zijn in 1745 te Middelburg uitgegeven bundel 'Gedichten' over 'het zeer schielyk en onver wacht afsterven van myne zeer- waarde en veelgeliefde Huis- vrouwe'. Eindelijk zegt hij dingen die ge meend klinken. Hij probeert zich nog te bedwingen: plicht en vooral 'Godts wil' manen hem 'meer maatigheids te toonen in mijn leed.' Maar, vraagt hij zich af, 'kan ik u verliezen zonder traanen?' Waarop hij uitbarst in een 'Gy waart myn liefste en allergrootste schat,/Myn tweede ziel, het leven van mijn leven,/Mijn hartevreugd, myn oogenlust.' Kort nadien raakte hij ook zijn moeder kwijt, opnieuw reden voor een bewogen gedicht: 'En nu, nu sterft ze meê, die my het le ven gaf.' Huilen in Hulst, we horen het snikken na zoveel eeuwen nog. Daarom vergeven we de dichter honderden andere bladzijden waar het eerder huichelen in Hulst GEDICHTEN Johan Moorman lijkt. Godsdienstles op rijm, die in druk wekt Moormans oeuvre vaak. Hij keert zich tegen de 'ongodis- ten', zijn oproep aan hen luidt: 'Wees dan niet langer ingenoomen/ Met zulk een gruwelleer.' Hij zingt juist de lof van Calvijn, voor hem de 'grootste van Vorst Jesus kerk- gezanten,/ Die na d'Apostelen Godts kruisstandaarden plantten.' Misschien was hij wel extra fana tiek, als protestant in katholiek ge bied. In de minderheid, maar de minderheid had wel de macht. Moorman zelf werd in 1726 burge meester van Hulst. De poëzie was een hobby, hij publiceerde nauwelijks iets. Pieter Boddaert verzorgde de postume verzamelbundel waarin we, als we het stichtelijke stamelen door de vingers zien, wel degelijk een dichter van belang ontmoeten, een persoon in plaats van een prediker, iemand die niet afstoot maar uit nodigt. Uitnodigt om naar zijn streek te komen. Op het juiste mo ment hoefje zelfs de 'Hulster- lucht', brenger van malaria, de Vlaamse koorts waaraan hij ook zelf leed, niet te vrezen. Kom kij ken, verre vrienden: 'Ik zal/ U voe ren op het land naar buiten;/ Ons Hulsterambacht heeft misschien/ Iet waards van vreemden te bezien.' maandag 8 mei 2017 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Sieraden vertellen een verhaal Jacoline Vlaander Historie en ontwikkeling van Zeeuwse en andere streeksieraden P.J. Minderhoud geïllustreerd Prijs: 29,50 euro De cover van de nieuwe thril ler. Mario Molegraaf JOHAN MOORMAN. 1696-1743 T, MIWDELBORG, By LEENDERD BAKKER, t}

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20