1.200 kilometer speuren naar plastic soep Boko Haram laat 82 ontvoerde meisjes vrij Pluk nu je voordeel! EUWS 11 Kunstenaar begint volgende maand aan zoektocht naar plastic op de Rijn hollands nieuwe. Meer dan duizend kilometer peddelend op een surfplank over de Rijn. Kunstenaar Merijn Tinga staat aan de vooravond van een nieuwe tocht en vraagt aandacht voor milieuvervuiling. Na een weekje roeien met zijn zoontje vanuit zijn woonplaats Leiderdorp weet Merijn Tinga (44) wat hem te wachten staat als hij volgende maand in het Zwit serse Graubünden op zijn surf board stapt. Zijn handen zitten vol blaren. En dit is nog na slechts en kele tientallen kilometers pedde len op de Oude Rijn. „Regen is het ergste wat je kunt hebben. Dan worden je handen week en daar krijg je al die blaren van", zegt Tinga. Toch is de kunstenaar vol goede moed dat hij volgende maand de 1.233 kilometer lange Rijn gaat af- peddelen op een surfplank. Hoog in de Alpen, waar de Rijn ont springt, begint het avontuur. „Hier kun je het water nog zo uit de ri vier drinken. Maar dat is na een paar kilometer al een heel ander verhaal." Vandaag is de presentatie van zijn nieuwe surfplank - gemaakt van plastic afval - waarmee Tinga dagelijks zo'n 6 uur gaat peddelen. Die brengt hem elke dag 30 tot 40 kilometer stroomafwaarts. Het grootste deel van zijn tijd zal hij doorbrengen in Duitsland. Na on geveer een maand hoopt hij de Rotterdamse haven te bereiken. Onderweg gaat hij op zoek naar plastic troep in het water en pro beert hij de fabrikanten ervan te achterhalen. De directeuren krij gen later dit jaar een deurwaarder op de stoep om hen te wijzen op de morele plicht die ze hebben om hier een einde aan te maken. „Ik ben absoluut niet tegen plas tic, maar wel tegen de manier hoe er nu mee om wordt gegaan", zegt Tinga. „Producenten kunnen niet de verantwoordelijkheid alleen bij Ik ben niet tegen plastic, maar wel tegen de manier hoe we ermee omgaan consumenten neerleggen. Natuur lijk moeten zij het niet laten slin geren. Maar fabrikanten kunnen veel meer doen om ervoor te zor gen dat het niet in het milieu komt." Een van de oplossingen is volgens Tinga het invoeren van statiegeld op kleine petflessen. In Duitsland is dat systeem er al en daar wordt bijna alles ingeleverd. In Nederland worden bijna een miljard van dit soort flesjes gepro duceerd. Jaarlijks komen er zo'n 50 miljoen in het milieu terecht. Wat al die plastic soep doet met de natuur heeft Tinga de afgelopen jaren al vaker laten zien. Zo maakte hij drie jaar geleden zijn eerste surfboard van tien kilo afval dat hij vond op het strand. Laatst nog was hij in Arnhem. Vond hij langs de oever een wikkel van een Mars-reep uit 1989. „Plastic ver dwijnt gewoon nooit." Dat het kabinet de afgelopen ja ren werk maakte om het gebruik van plastic tasjes sterk terug te brengen, is volgens Tinga al een stap in de goede richting. Maar er moet meer gebeuren. Tinga kreeg met een petitie al de steun van 75.000 mensen om statiegeld op de flesjes te krijgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft aange geven daar wel iets voor te voelen. Maar dat was voor de verkiezingen. „Het belangrijkste is dat we nu in gesprek komen met die bedrijven en zoeken naar een oplossing." De meisjes zijn geruild tegen een onbekend aantal leden van Boko Haram die gevangen zaten in Nige ria. Aan de vrijlating gingen maan denlange onderhandelingen vooraf, waarbij Zwitserland en het Interna tionale Rode Kruis een belangrijke rol speelden. De hulporganisatie meldt als neutrale tussenpersoon te hebben gezorgd voor een veilige transfer van de meisjes. „Verder zorgen we nu natuurlijk voor de medische en psychische ondersteuning die ze nu nodig hebben en dat ze zo snel mo gelijk verenigd kunnen worden met hun ouders", meldt een woordvoer ster van het Rode Kruis. Het is tot dusver de grootste groep meisjes die is vrijgelaten van de ongeveer 220 meisjes die in april 2014 werden ontvoerd. Een twin tigtal werd in oktober al vrijgelaten na onderhandelingen. Een handvol anderen wist te ontsnappen of werd bevrijd. President Muham- madu Buhari zal de vrijgelaten meisjes zondag ontvangen. Buhari liet vorige maand weten dat de re gering „constant" bezig was om de vrijlating van de meisjes „en andere ontvoerde personen" te bewerk stelligen. Boko Haram voert in het noord oosten van Nigeria en het grensge bied van Niger, Tsjaad en Kamer oen strijd om een islamitische staat te stichten. Door het geweld zijn duizenden mensen om het leven gekomen en zijn meer dan twee miljoen mensen op de vlucht ge slagen. Hoewel het Nigeriaanse leger grote gebieden heeft heroverd op de terreurorganisatie, is het gevaar op veel plekken nog niet geweken. De regio wordt regelmatig opgeschrikt door aanvallen en zelfmoordaansla gen. Daardoor kunnen ontheemde Nigerianen vaak niet terugkeren naar hun woonplaatsen. Ook zijn zo'n 4,7 miljoen men sen in het noordoosten van het land afhankelijk van voedselhulp, die soms wordt gestolen voordat het noodlijdende burgers kan be reiken. De autoriteiten vrezen dat de situatie verder zal verslechteren als het regenseizoen deze maand begint. hollandsnieuwe.nl/pzc Samsung Galaxy A3 2017 TOTAAL P/MND maandag 8 mei 2017 Raymond Boere Leiderdorp Rotterdam Nijmegen DUITSLANI Keulen BELGIË Koblenz Mannheim Straatsburg FRANKRIJK .Schaffhausen Basel ZWITSERLAND - Merijn Tinga De islamistische terreurbewe ging Boko Haram heeft zaterdag 82 meisjes vrijgelaten die ruim drie jaar geleden werden ont voerd uit een school in de stad Chibok in het noorden van Nige ria. Dat hebben Nigeriaanse re geringsmedewerkers gezegd. ANP Abuja Voor wie nu extra voordelig uit wil zijn, is er hollandsnieuwe. Want tijdelijk kun je heel veel voordeel plukken van mooie aanbiedingen op een abonnement in combinatie met een toestel. Zoals de Samsung Galaxy A3 2017 i.c.m. met 1000 MB/MIN/SMS voor maar 17,- per maand. Kijk voor alle aanbiedingen op de speciale actiepagina. Let op! Geld lenen kost geld bJÊ Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 216 0 216 9 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 31 mei 2017. M MerijnTinga op zijn surf plank. 1000 MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11