MINUTES 9 Waarschuwing Akerboom 'Bijna 44.000 boetes in prullenbak' rjaarsreizen PROVOCATEUR Deze serie gaat me een hoop gezeik opleveren TERUGKEREN Ik heWMMdMmmloederide provocateur op dat helemaal niet Tijdens de hele reis werden Akyol en zijn ploeg in de gaten gehouden door de Turkse politie krachten in Turkije op de Nederlandse televisie te zien. Dat bedoelt hij met het 'gezeik' dat hij ver wacht. „Op internet word ik al langer bedreigd vanwege columns en uitspraken over Turkije. Ik ben een landverrader, een schande voor Turkije en een kanker-aleviet. Dat gaat er niet minder op worden als dit programma op televisie komt." De grondlegger van het moderne, seculiere Tur kije, Atatürk, bedacht al in 1920 de jaarlijkse Kin derdag, die vandaag gevierd wordt - ook op het centrale plein in Bagcilar. De kinderen zwaaien met de Turkse vlag, clowns delen ballonnen uit met dezelfde beeltenis, het volkslied wordt hardop meegezongen en de lokale politici staan in hun toespraken lange tijd stil bij de mislukte coup van vorige zomer. „Verworvenheden als deze dag wilden de coupplegers ons ontnemen", vertaalt Akyol de woorden van de speechende prefect. „Ongelooflijk dat ook zoiets als dit feest gepoliti seerd wordt door de aanhang van Erdogan." Hij raakt erover in gesprek met een man in een net, donkerblauw pak. Hij blijkt leraar en mede directeur van een basisschool en loopt aarzelend mee naar een veldje in de buurt voor een inter view voor de camera. De docent prijst het belang van het feest, maar als Akyols vragen politieker worden, vraagt de man of zijn geluidszender als jeblieft uit mag. Hier kan hij gewoonweg niet op ingaan. „50.000 van mijn collega's zitten in de ge vangenis", stamelt hij, als hij zeker weet dat het niet wordt opgenomen. Als hij even later terug loopt naar het feest op het plein wordt hij aan de tand gevoeld door twee agenten in burger. „Ik ben best wel een provocateur op straat", legt Akyol uit. „Maar dat kan hier helemaal niet. Er geldt nog altijd een noodverordening, de politie heeft niets nodig om je vast te zetten. Het liefste zou ik tegen die agen ten zeggen: lekkere baan heb je, de hele dag filmen wat wij doen. Maar dat moet ik echt niet doen." Hoe is het in vredes naam mogelijk dat een Nederlandse camera ploeg wekenlang in Turkije te gast is om te filmen, terwijl de span ningen tussen de twee landen zo hoog zijn? Akyol: „We zijn inge haald door de realiteit. Alle vergunningen en toestemmingen waren geregeld voordat het refe rendum gehouden zou worden en Nederland de Turkse minister uitwees." Maar toch: „Ik hoop dat ze me zonder problemen het land laten verlaten als we klaar zijn, want ik heb ook een Turks pas poort. We hebben al een noodplan gemaakt voor als ze me tegenhouden. Want je kan niet zeggen dat we onopgemerkt zijn gebleven." Verderop in Bagcilar bezoekt Akyol het confec tiebedrijf van zijn neven Mahsuni en Erdogan (Akyol: „Dat is hier dus een heel gewone voor naam.") Hij laat een trucje zien aan de voetbal lende kinderen op straat, speelt de bal met zijn rechtervoet om zijn linkerbeen heen en zegt te gen de jongens: „Ik kom straks terug en als een van jullie dit kan, krijgt hij 100 lira (zo'n 25 euro, red.) van me." In het naaiatelier zegt Mahsuni dat hij trots is op zijn beroemde familielid in Neder land en dat hij ontzettend benieuwd is naar Turkse vertalingen van zijn boeken. Akyol glim lacht als hij de woorden van zijn neef hoort. In zijn boeken ('waarheidsgetrouwe fictie') is hij niet lovend over zijn ouders, die eind jaren 70 vanuit Turkije naar Deventer verhuisden. Niet over hun mislukte integratie, niet over hun wan kele huwelijk, niet over de drankzucht van zijn vader en diens fysieke en mentale kwellingen die 'Eus' en zijn broers moesten ondergaan. Maar dat vertelt hij zijn Turkse familieleden niet als ze vra gen naar zijn werk. „Ik vertel ze dat ik romans schrijf over het alledaagse leven, ga niet in op de tails en vertel ze ook niet over de moeizame rela tie met mijn vader. Dat zou een andere dimensie geven aan de gesprekken die ik met ze voer. En mijn ouders hebben het er ook niet over met ze. Misschien zijn ze schuldbewust, of voelen ze schaamte." Op straat imiteert een van de jochies het trucje van Akyol perfect. De 100 lira neemt hij met open mond aan, zijn vriendjes schreeuwen het uit. Met zijn neef wandelt Akyol naar zijn tante Hanim, de moeder van Mahsuni. Ze is 84 en onthaalt Akyol, die ze een paar jaar geleden voor het eerst en het laatst ontmoette in Istanboel, als een verloren zoon. Ze knuffelt en zoent hem, haar hoofddoek schuift naar achteren over het grijze haar. Ze rilt en zweet als ze haar neef vasthoudt en zegt hem even later: „Ik heb je moeder nog gezegd dat je niet naar Turkije moest komen. Het is te gevaarlijk hier, echt te gevaarlijk." De tocht van Akyol en zijn ploeg langs vijf Ihrkse steden begon in Sivas, in het binnenland, waar de wortels van zijn familie diep in de dorre grond ge nesteld zijn. „We liepen daar over de bazaar, men sen vroegen waar we vandaan kwamen. We ant woordden Nederland en kregen van alles naar ons hoofd. Dat we fascisten zijn, dat de politie in Rot terdam honden op Turken af heeft gestuurd. Hal verwege de bazaar zei ik: als voorbijgangers vra gen uit welk land we komen, zeggen we dat we Belgen zijn. Dat levert geen gedoe op." Op een van de laatste draaidagen, in de conser vatieve stad Kayseri, gaat het nog bijna mis. Een woedende menigte Turkse mannen, die net het vrijdagmiddaggebed in de moskee heeft bijge woond, eist dreigend dat Akyol en zijn ploeg ver trekken van het centrale plein in de stad, waar ze zijn nicht filmen. De politie, die wekenlang niet van hun zijde week, is de eerste minuten afwezig. Als het echt uit de hand lijkt te lopen, stellen plaatselijke agenten wel orde op zaken. Twee da gen later stuurt hij een Whatsapp-bericht: 'Bijna geland in Nederland!' Misschien, overpeinsde Akyol in Istanboel, be tekent deze serie dat hij nooit meer terug kan naar Turkije. „Ik voel een verantwoordelijkheid om het echte Turkije aan Nederland te laten zien. Dat zijn grote woorden, maar ik vind het te laf om het niet te doen. Ik heb er lang over nagedacht. Mijn ou ders willen hier waarschijnlijk wel begraven wor den. Nou ja, mijn vader interesseert me geen reet, maar ik zou het heel erg vinden om er niet bij te kunnen zijn als mijn moeder begraven wordt." Een halve minuut na het eerste bericht piept de telefoon weer. 'Geland!' Akerboom zegt dat in een reactie op het nieuws van deze krant dat vijf topmensen van de politie op kosten van de baas voetbalwedstrijden en concerten zouden hebben bezocht. In een rijksrechercheonderzoek naar de Amsterdamse regiochef Ad Smit zijn namen genoemd van on der meer lid van de korpsleiding Liesbeth Huyzer, net als adviseurs Bernard Weiten en Hans Schönfeld. Ook zij zijn volgens verklaringen op de tribunes gesignaleerd. De kaartjesrel is de zoveelste deuk in het imago van de politie, na eerdere affaires zoals de geldsmijte rij rond OR-voorzitter Frank Giltay en het onderzoek tegen voormalig korpschef Gerard Bouman. Voorlopig zal de storm niet gaan liggen, waarschuwt Akerboom: „Ook de komende maanden zullen zich zaken voordoen." Akerboom zegt het te betreuren dat de politie steeds zo in het nieuws komt. „Gedurende mijn eerste jaar hebben zich meerdere integriteitskwesties aangediend. Dit raakt de hele organisatie en heeft impact op de medewerkers, van hoog tot laag. Ik vind het be langrijk een duidelijk signaal af te geven over waar we als politie staan ten aanzien van integriteit." Integriteit In zijn reactie zegt Akerboom te streven naar een open en transpa rante organisatie, waarbij politie mensen elkaar durven aan te spre ken op fout gedrag. „Integriteit is meer dan je houden aan de wet. Het gaat ook over zorgvuldig omgaan met informatie, bevoegdheden en gemeenschapsgeld, en over om gangsvormen. Je moet verantwoor delijkheid willen afleggen." De politie zegt de resultaten van het rijksrechercheonderzoek naar Ad Smit af te wachten. Die worden half juni verwacht. HILVERSUM Bijna 44.000 boe tes die vorig jaar zijn uitgedeeld, hoeven niet te worden betaald. Het gaat om overtredingen die bij het Openbaar Ministerie te recht zijn gekomen, maar vaak door tijdsgebrek zijn verjaard. Dat meldt RTL Nieuws gisteren. Het OM behandelde afgelopen jaar 130.000 overtredingen. Het gaat vaak om boetes voor (veel) te hard rijden, verboden wapen bezit en zwartrijden. De boetes komen bij het OM als ze lange tijd niet worden betaald. Bij on geveer een op de drie gevallen leidt het echter niet tot vervol ging, meldt RTL Nieuws. zaterdag 6 mei 2017 Özcan Akyol wordt op internet al langer bedreigd vanwege zijn columns en uitspraken over Turkije De Neven van Eus, vanaf zondag 28 mei, 20.15 uur op NP02. Politiebaas vreest meer schandalen Er duiken de komende maanden meer integriteitskwesties bij de politie op. Daarvoor waarschuwt de korpschef van de Nationale Politie, Erik Akerboom. Koen Voskuil Amsterdam Oad Natuurwalhalla Slowakije gegarandeerd vertrek op 3/6 o.a.HogeTatrae cs paradijs^ 12 dagen oad.in/i_»i—nxJl - Drie Alpenlanden in één reis gegarandeerd vertrek op 29/5 en 5/6 o.a. treinreis Bernina Express 10 dagen oad.nl/BEAT03 Mg Langs de Oostenrijkse Donau gegarandeerd vertrek op 29/5 verblijf in uitstekend 4* hotel ^49 10 dagen oad.nl/BEATI7 Sprookjesachtig Denemarken gegarandeerd vertrek op 3/6 verblijf in uitstekende 4* hotels 8 dagen oad.nl/BEDKOI Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9