r MMMaWÈ OP REIS OZCAN AKYOL 8 Columnist Özcan Akyol maakte een serie programma's in Turkije over zijn familieleden in het sterk veranderende land. Deze krant keek mee, net als de politie in burger. „Mijn vertrouwen in de bevolking groeit echt." DIT ISTURKIJE Özcan Akyol was in Turkije voor de NTR- documentairereeks De Neven van Eus Hij wijst ze aan, Özcan Akyol. Ze kijken terug, zonder met hun ogen te knipperen. Vier politieagenten in burger houden de schrijver en co lumnist nauwlettend in de gaten, op een plein aan de westkant van Istanboel. Ze maken zich even later bekend, controleren meer dan vijf keer de vergunningen van de Nederlandse camera mensen waarmee Akyol op pad is en zeggen dat ze er zijn om hun veiligheid te waarbor gen. Deze wijk, Bagcilar, geldt als een conser vatieve buurt in Istanboel. Hier is het woord van president Erdogan wet. Ook als dat niet lovend, maar vijandig is over Europa en met name Nederland, na de rellen rond het Turkse consulaat in Rotterdam. Schuin tegenover het tentje waar Akyol en zijn crew net sterke thee dronken staan twee behoorlijk luxe auto's, half op de stoep. Knip perende alarmlichten. Een Volkswagen en een Ford, duurder dan de meeste andere wa gens in dit gedeelte van de metropool. „Ook stillen," taxeert Akyol, die elders op het plein een groep van vijf mannen aanwijst. „Zij ook." Ze kijken onophoudelijk zijn kant op. Een van hen - haar in een knotje, stevige baard aan de kin - draagt een portofoon aan zijn riem. Twee van de mannen filmen de be wegingen van Akyol en zijn ploeg met hun smartphones. Akyol, grinnikend: „Ik vind het eigenlijk best wel geestig dat we zo gescha duwd worden. Vooraf dacht ik: het zal wel los lopen. Maar niet dus." De volgende dag, bij een kop thee naast de Blauwe Moskee, concludeert Akyol (33): „Dit gaat me een hoop gezeik opleveren." 'Dit' is De Neven van Eus, een vijfdelige documentai reserie die hij voor de NTR maakt in het land waar zijn ouders geboren werden en opgroei den, Turkije. Het is de reden waarom zijn co lumns in deze krant wekenlang ontbraken. Aan de hand van ontmoetingen met familie leden, van wie Akyol een groot aantal nooit eerder ontmoette, schetst hij een beeld van het sterk veranderende land. Van de islamise ring, van de haat tegen Europa en Nederland, van de steun aan Erdogan, van de politisering van het dagelijks leven, maar ook van de te genkrachten in Turkije. „Ik wil laten zien dat Turkije lang niet zo homogeen is als wij in Nederland denken. De dominante stroming in de Turkse gemeen schap in Nederland is soennitisch. Dat zijn de mensen die in Nederlandse steden demon streren voor Erdogan. Maar het land zeifis veel verdeelder. De uitslag voor het referen dum over de bevoegdheden van Erdogan was in Turkije bijna 50-50, onder Nederlandse Turken was de steun voor de president veel groter. Hier in Turkije leven 20 tot 25 miljoen alevieten, de stroming waartoe mijn familie behoort, maar ook Koerden, christenen en Arabieren. Hier zijn genoeg mensen die niet accepteren dat het land verandert in een tota litaire staat zoals Iran of Saoedi-Arabië. Mijn vertrouwen in de Turkse bevolking groeit echt nu ik hier ben." Veel Turkse Nederlanders, schat Akyol, vin den het niet fijn om dat beeld over de tegen- Via ontmoetingen met familie schetst hij een beeld van het veranderende land 'Ik ben best wel een straat. Maar hier kan zaterdag 6 mei 2017 'Ik wil het échte laten zien' Jeroen Schmale Istanboel Özcan Akyol zocht zijn tante Hanim (84) op in Bagcilar. FOTO'S NTR/DE NEVEN VAN EUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8