r 'Hel kan goed zijn dal dil soort vakanties al heel wal huwelijken heeft gered' nogal stressvol", vertelt ze. Altijd rennen, altijd druk, altijd klaarstaan voor hun kroost. Stilte? Déborah en haar man wis ten niet meer hoe dat klonk. Ze moest goed googelen - in Nederland zijn kindloze vakantieplekken zeldzaam - en kwam uiteindelijk bij Heemskerk Suites in onze hoofdstad uit. „Ideaal. Geen kinderen en de muren waren geluidsdicht, dus we hoorden ook geen auto's ofbussen." Helemaal niks In het begin was het concept vooral in verre oorden als de Dominicaanse Republiek en Thailand beschikbaar, nu doen steeds meer Europese landen mee. Zo staat Spanje op de eerste plek in de top 5 van populaire bestemmingen op onlyadultsvakanties.nl. Steeds meer hotels maken de switch van familie bestemming naar volwassenresort. En betrof het een paar jaar geleden vooral de luxere hotels, nu zijn er ook steeds meer adults on/y-bestemmingen in het middensegment. Waarom vinden mensen kindloze vakanties zo fijn? Van Aken stelt dat we steeds meer en vaker te maken krijgen met ruis in ons leven. Een vaak ongewen ste overkill aan geluid, stress, drukte. kinderen, niet zitten te wachten op kindergedrentel. Die willen 's avonds lekker lang kunnen tafelen en iets culi nair hoogstaands op hun bord in het hotelrestaurant. Terwijl gezinnen het maximaal een halfuurtje volhouden en dan luiers moeten verschonen en bedtijd moeten inluiden." Rennen en vliegen Dat is een van de redenen dat Déborah Laloum (44) en haar man naar een kind loze vakantiebestemming speurden. Déborah wilde vorig jaar Amsterdam bezoeken. „We hebben vier dochters, van 13,12,9 en 7. Ons bestaan is daardoor „Mensen willen soms even helemaal niks." En dan vooral: even niks te hoeven hóren. Marjet Gerlings, omgevings psycholoog: „Als er kinderen aanwezig zijn, betekent dat: geluid. Kinderstem metjes klinken op het water tien keer harder. En dat zorgt vaak voor stress. Dat geldt ook voor het geluid van auto's en de bliepjes van onze smartphones." Geluidsoverlast is voor een mens beter te verdragen als je het gevoel hebt dat er rekening met je wordt gehouden, weet Gerlings. „Als je last hebt van de muziek van de buurvrouw, en je weet dat ze die zachter zet zodra je belt, heb je er automatisch al minder last van. Maar dat kan gewoon niet als je in een hotel zit naast een kamer met een huilend kind. Daar zit geen stopknop op." Ook een natuurrijke, groene omgeving verlaagt ons stresslevel. „Wetenschap pers kunnen niet precies aangeven waar het door komt, maar dat zoiets simpels als het uitzicht op een boom ons goed- Wat zullen we kiezen? doet, is zeker. Mensen voelen zich meer op hun gemak in de natuur." Fluitende vogeltjes Ook de geluiden van de natuur werken ontstressend. Denk aan vogeltjes, de wind door de bomen. En eerlijk is eerlijk: die hoor je niet als een kind om een raketijsje vraagt of brullend een bom metje aankondigt alvorens het in het zwembad plonst. En dan heb je nog die glijbaan, vaak in een schreeuwkleur, ter wijl er in het water een kudde gifgroene opblaaskrokodillen drijft. Zelf zou Gerlings, moeder van twee, er niet aan moeten denken, zo'n kind- vrije vakantie. „Maar ik snap wel dat het vermoeiend kan zijn, vakantie vieren ter wijl je wordt omringd door kinderen. Ik was laatst in de IKEA, en daar hoorde ik 150 meter verderop een baby huilen. Dat ging door merg en been. En ik wéét dat het mijn eigen kind niet is, maar ik wil dan toch iets doen. Dat is moeders eigen, denk ik. Ik kan me voorstellen dat ouders die zonder kind op vakantie gaan, niet uitrusten als ze andermans kinderen 'papa!' en 'mama!' horen roepen." Batterij opladen Wie kindvrij op vakantie wil, moet daar vaak wel iets meer voor betalen. Van Aken zegt dat je rekening moet houden met prijzen tussen de 800 euro voor een gemiddelde bestemming en een bedrag tussen de 1.500 a 2.800 euro (per persoon voor acht dagen) voor een luxe hotel. „Je betaalt omdat de bestemmingen je iets speciaals aanbieden", zeg hij. De kamers zijn meestal net wat groter, de ligstoelen op het balkon luxer, er staat een mooie bloemenvaas op tafel en een iPad zorgt voor informatie over de omgeving, diner tijden, accommodaties, et cetera. Allemaal goed voor het vakantiegevoel, zegt Gerlings. „Die verwennerij geeft je het idee dat er rekening met je wordt gehouden. Je voelt je in de watten gelegd. Met kinderen in de buurt ben je 'in dienst van', hier niet." Ook Deborah Laloum ervoer dat, tij dens haar volwassenvakantie in Amster dam zónder haar dochters, 's Ochtends werden zij en haar man 'superrelaxed' wakker. „Niet van het gehuil, gegil, geruzie of gelach van de kids, maar gewoon doordat het zonlicht de kamer binnenkwam. Heerlijk. Vooral als je je batterij wilt opladen, éven geen ouder wilt zijn en eventjes tijd nodig hebt voor elkaar." 41 magazine 29 Er zijn verschil lende soorten adults only- vakanties. Er zijn hotels waar alleen mensen van 21 jaar en ouder welkom zijn, maar ook vanaf 14,16 en 18 jaar komen voor. Daarnaast zijn er familiehotels met een apart, stil adults only- zwemgedeelte, en familiehotels met ook andere faciliteiten (een deel van het restaurant, bijvoor beeld) die alleen voor volwassenen bedoeld zijn. Populaire bestemmingen Waar gaan vol wassenen het liefst naartoe, zonder kinderen? De top 5 van onlyadults- vakanties.nl: 1. Spanje 2. Griekenland 3. Canarische eilanden 4. Turkije 5. Verre bestem mingen (Mexico, Dominicaanse Republiek, Thai land, Antillen) WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88