'Mijn huwelijksaanzoek was zó romantisch' 'IK GING MET MEZELF DATEN, IK BEN LEUK GEZELSCHAP' „Het gebeurde in de Hortus Botanicus in Amsterdam. Ik ging op één knie, pakte de ring die ik had gekocht en vroeg mezelf ten huwelijk. Ik las een liefdesbrief aan mezelf voor, er fladderden vlinders om me heen. Mooier kon niet. Aan dat aanzoek ging heel wat vooraf. Ik was klaar met dat date-gedoe en besefte dat ik moest gaan accepteren dat ik de ware niet ga vinden. Ik ben aseksueel, heb dus geen behoefte aan seks. Nagenoeg niemand wil een seksloze relatie en ik wilde geen compromissen meer sluiten. Dan kun je verdrietig en sikkeneurig op de bank gaan zitten, maar zo ben ik niet. Ik besefte dat ik niet helemaal trouw was aan mezelf op al die dates. Ik deed mezelf anders voor dan ik ben. En soms droeg ik kleren of deed ik dingen waarvan ik dacht: zo zit ik toch niet in elkaar? De sociale druk was altijd hoog. Bovendien heb ik - misschien een beetje femi nistisch - geen ander nodig om gelukkig te zijn. Toen zei iemand: 'Waarom trouw je niet met jezelf?' Het was een grap, maar ik dacht: dat moet ik doen. Wie trouwt, moet eerst op date. Je moet toch weten met wie je in het huwelijksbootje stapt? Dus ik ging naar de bioscoop, in mijn uppie, en naar de kroeg, en uiteten bij kaarslicht. Heel romantisch. Ik ben leuk gezelschap. Ook ging ik naar een relatiethera peut - je kunt pas trouw beloven aan jezelf als de relatie met jezelf goed zit - en ik las boeken over zelf- compassie. Toen was ik er klaar voor. Ik kocht een prachtige jurk, stuurde uitnodigingen, bestelde een taart en regelde locaties voor de ceremonie en het knalfeest. Mijn zus was getuige, ik vroeg een theologe als ceremoniemeester. Ik weet nog hoe iedereen in het begin een beetje lacherig reageerde. Wie trouwt er nou met zichzelf? Maar na afloop kreeg ik alleen maar oprechte felicitaties. Sinds twee jaar ben ik ge lukkig getrouwd. Maar soms sjees ik mezelf voorbij. Dan moet ik iets leuks doen met mezelf. Naar het strand, naar de film, lunchen, een boswan deling maken. En op mijn trouwdag koop ik elk jaar een bos bloemen voor mezelf. Ja, ook een solohuwelijk is soms hard werken." 41 Tips voor een goed zelfhuwelijk magazine 23 Juul Adang (37) besefte dat ze 'de ware' nooit zou vinden. Dus werd ze haar eigen perfecte partner. Hoor hoe je tegen jezelf praat Wees je bewust van de stem waar mee je tegen jezelf spreekt. Is die vriendelijk? Zegt die stem dingen op dezelfde manier waarop je je gelief den zou aanspre ken? Dan is het goed, zegt Barbara Tammes. Eigen mening eerst Blijf dicht bij jezelf. Tammes: „Zorg ervoor dat je naar je eigen mening en gevoel luistert." Spek je eigen kas „Misschien niet heel romantisch, maar wel belang rijk: zorg dat er voldoende geld op je rekening staat. Zo ben je nooit afhankelijk van anderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82