II 7 LIEDJES EN POLITIEK Deelnemers: 'Geen commentaar!' Rusland heeft nooit echt willen meedoen, het enige doel was een schandaal Politieke spelletjes horen net zo bij het Songfestival als windmachines en gedoe over kleding. Toch is deze editie anders. In Kiev is de spanning voelbaar. Niet eerder was een terrein waar een Eurovisie Song festival wordt gehouden arena zo streng beveiligd als het uit grauw beton op getrokken Exhibition Centre in Kiev. Wie er binnen wil moet zich langs drie controlepunten werken. Bij het middelste moeten tassen én journa listen apart door de scanner. Laptops en telefoons worden niet alleen beke ken, maar ook aan- en uitgezet. Als ze niet meteen werken, volgt nader on derzoek. Net als op een vliegveld ver dwijnen busjes deodorant en flacons zonnebrandcrème direct de vuilnis bak in. Te gevaarlijk in een land waar in het oostelijk deel nog steeds ge vechten tussen separatisten en het regeringsleger plaatsvinden. „Dit is", zegt de Russische journa list Mikhail Kesarev, „het meest poli tiek geladen Songfestival ooit. En ik vrees dat die spanning de komende jaren niet zal verdwijnen." Kesarev is één van de slechts drie Russische journalisten die het festival terplekke verslaat. Vorig jaar, zo zegt hij, waren er zo'n tachtig Russische collega's in Stockholm. „Waarom die nu thuis bleven? Sommigen zijn boos dat de Russische inzending niet mag mee doen en ze hebben een hekel aan Oe kraïne. Anderen zijn juist bang dat hen hier iets overkomt. Ze maakten zich zorgen over hun veiligheid." Winst Oekraïne Dat het 62ste Eurovisie Songfestival een beladen editie zou worden was exact een jaar geleden al zeker. In mei 2016 won de Oekraïense Jamala het festival met haar etnische hymne 1944, die ging over Stalins deportatie van duizenden Krim-Tataren tijdens de Tweede Wereldoorlog. Jamala, die zich openlijk sterk maakte voor 'de bevrijding van De Krim', troefde ver rassend de Russische topfavoriet Ser gey Lazarev af. De nederlaag kwam in Rusland hard aan en in tijden van conflict wierp dat meteen zijn schaduw voor uit. Want zou Rusland meedoen aan een festival in het land waarvan het de regering als onwettig beschouwt? En zou Oekraïne een deelnemer toe laten uit het land dat in 2014 een compleet schiereiland annexeerde? Het antwoord bleek in beide gevallen 'nee'. Maar niet voordat de twee lan den een politieke show van het hoog ste theatrale gehalte opvoerden. Het begon met de bekendmaking van de Russische deelneemster. Op de laatste inschrijfdag werd Julia Sa- moilova naar voren geschoven. De zangeres zou, gezeten in een rolstoel, de galmballade Flame is Burning ver tolken. Een Oekraïense reactie liet niet lang op zich wachten. Samoilova werd de toegang tot Oekraïne ont zegd, omdat zij in 2015 vanuit Rus land over land - en daarmee illegaal, aldus Oekraïne - naar De Krim was gereisd voor een optreden. Songfestivalorganisator European Broadcast Union (EBU) poogde te be middelen. Toen diplomatie geen uit- komst bracht, mocht Rusland vanuit eigen land via een satellietverbinding meedoen. Die oplossing wees Rus land van de hand. Het land trok Sa moilova terug en schrapte de uitzen ding van het festival in zijn geheel. Een woordvoerder van de Russische regering noemde de gang van zaken 'inhumaan en misdadig'. Ruslandsdoel Toch was dit precies het scenario dat Rusland in zijn hoofd had, denkt journalist Kesarev. „Ze wisten daar dat dit zou gebeuren. Ze hebben nooit echt willen meedoen. Zeker, ze hebben het inschrijfgeld op tijd be taald, maar het enige doel was het veroorzaken van een schandaal. Ze weten hoe gevoelig de situatie rond De Krim ligt. En dan wachten ze tot de laatste dag met het bekendmaken van de deelnemer. Oekraïne kon geen kant op." Toch richt de woede van de organi serende EBU zich juist op Oekraïne. Officieel wil de Europese omroep niet reageren, maar in een uitgelekte brief aan de Oekraïense premier Groysman waarschuwt voorzitter In- grid Deltenre dat 'een organiserend land nooit eerder in de geschiedenis een deelnemer uitsloot': „Dit zal grote gevolgen hebben voor Oe kraïne." Welke gevolgen is onduidelijk. Ge sproken wordt over een uitsluiting voor volgend jaar. „Dat soort verha len gaat altijd", weet Kesarev, die voor zijn website muzznews.com voor de achtste keer het festival verslaat. „Maar er gebeurt nooit iets. Volgend jaar doen die twee landen allebei weer mee." Voor de zekerheid zou de Oekraï ense vice-premier Kirilenko zich gis teren in het Eurovisie-epicentrum melden voor een gesprek met de in ternationale pers. Op het laatste mo- ment zegde hij het vermoedelijke charmeoffensief echter af. Hij gaf daarvoor geen reden. Journalist Kesarev, die in Moskou woont maar een Oekraïense moeder heeft, denkt dat de Oekraïense auto riteiten stiekem erg opgelucht zijn over de absentie van Rusland. „Stel je voor dat de hele delegatie hier was geweest. Dat was een ongelooflijke beveiligingsoperatie geworden. En dan was elke kleine misstap door de Russen aangegrepen om opnieuw in de slachtofferrol te kruipen. Ze pro voceren nu trouwens alsnog; ze laten Samoilova op de dag van de halve fi nale opnieuw op De Krim optreden." Bang dat zijn uitlatingen hem bij terugkomst in Rusland in de proble men brengen is Kesarev niet. „Ik ben maar een eenvoudige Songfestival volger. Op onze site berichtten we vooral over de muziek en de podium acts. We zijn apolitiek. In Rusland zijn er heel veel journalisten die de regering veel gevaarlijker vindt." zaterdag 6 mei 2017 GO Meest geladen festival ooit KIEV De Oekraïense inzending van dit jaar, de rockband O. Tor- vald, hield zich giste ren aan een traditio nele Songfestival-wet: nooit over beladen kwesties praten. De zanger hield het bij een diplomatiek: „We zijn muzikanten, geen politici." De Nederlandse orga niserende omroep AVROTROS liet weten dat meidengroep OG3NE, die donder dag aantreedt in de tweede halve finale, zich ook niet wil men gen in de politieke dis cussie en dus geen vragen over dit onder werp beantwoordt. De beveiliging van het terrein waar het Eurovisie Songfestival wordt gehouden is enorm, fotosergey —Mikhail Kesarev, journalist in Oekraïne Stefan Raatgever Kiev Zanderes Samoilova mocht Oe kraïne niet in, waarop Rusland zich terugtrok, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7