'De jurk bedenken was het allerleukste' 'ELKE VROUW WIL ZO'N PRINSESSENDAG MEEMAKEN' „Ik heb altijd gezegd: als ik ben afgestudeerd, treed ik met mezelf in het huwelijk. Ik liet een ring maken, regelde uit nodigingen, een fotograaf en een bruidsmeisje. En ja, de jurk bedenken was het aller leukste. Ik heb rubberen afgietsels van mijn tepels in een patroon op mijn jurk be vestigd - je bent kunstenaar of je bent het niet. Ze stonden symbool voor de naaktheid en de kwetsbaarheid van het moment dat je met zo'n jurk het toneel betreedt. Ik vind dat fascinerend. Stralend en in vol ornaat paradeerde ik richting het stadhuis van Haarlem. Met knikkende knietjes. Het was heerlijk weer die dag, vanaf de terrassen keek iedereen hoe ik daar liep. In mijn eentje. Naar een trouwlocatie waar geen partner stond te wachten. Daar schoof ik mijn ring om mijn vinger. Ik kuste niet met mezelf, maar stuurde een handkus naar mijn familie en vrienden. Mijn moeder die daar zat, in haar beste jurk, en mijn broer die niet precies begreep waar het over ging maar er wel was: ze ontroer den me en maakten me trots. Alles was perfect. Een prin- sessendag, die elke vrouw een keer wil meemaken. Precies zoals ik me had voorgesteld. Deze bruiloft is een houvast voor momenten waarop ik me te veel laat leiden door wen sen van anderen. Ik ben daar gevoelig voor. Als ik dan die ring zie, denk ik: o ja. Zelfs als ik op dat moment een relatie had gehad, was ik met mezelf getrouwd. Mensen kunnen er lacherig over doen, maar ik denk dat het goed voor je is om naar je eigen 'ik' te luisteren. Een goed huwelijk met jezelf is net als een goed huwelijk tussen twee mensen: met respect, humor en liefde. Ook de huwelijksnacht is het zelfde. Als je me vraagt hoe ik dat heb aangepakt, zeg ik: 'Net zoals de meeste mensen die kapot zijn na hun bruiloft: ik heb heerlijk geslapen'." Voor Jennifer Hoes (43), kunstenares en vormgever, was een solohuwelijk een diepgekoesterde wens. 201 zaterdag 6 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79