VERPLAATS EEN GEVECHTVAN VROEGER NIET NAARVANDAAG Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Dit is het verhaal van Laura en hoe haar dronken moeder nog elke dag tegenover haar zit. Want stel je voor. Je bent 6 jaar en als je in je bed ligt, hoor je gestommel beneden. Je weet dat het je moeder is. Ze is daar alleen en ze doet 's avonds soms een beetje vreemd. Dan ruikt ze raar en praat ze raar. Soms is ze heel lief, soms onverwacht agressief. Pas later, als je groter bent, weet je dat ze aan de drank was. Maar je bent 6 en je maakt je zorgen om je moeder. Zachtjes sluip je de trap af en gluur je om het hoekje van de deur. Je ziet je moeder op het vloerkleed liggen, mur melend in zichzelf. In een fractie van een seconde overzie je de situatie. Is je moe der veilig? Ben je zelf veilig? Heeft ze hulp nodig, of trekt ze straks vanzelf weer bij? Zonder dat je ervoor hebt gekozen en zonder dat je het wilt, ontwikkel je in het eerste deel van je leven een buitenge woon talent: Laura leerde om in no time een situatie in te schatten en gezichten te lezen. Ze voelt al wat er aan de hand is voordat iemand een woord heeft gezegd. Ze kon niet anders: het was haar overle vingsstrategie in de tijd dat ze samen woonde met haar verslaafde moeder. Later kan zo'n talent een probleem worden. Want als volwassene is Laura nog steeds zó goed in aanvoelen wat er nodig is, dat ze dat als vanzelf in elke situ atie doet. Ze krijgt er bovendien veel complimenten voor en maakte de ene promotie na de andere. „Wat heb je dat snel door, Laura." „Wat voel je dat goed aan." Voor Laura het in de gaten had, was ze een professioneel mediator en voelde de hele dag de situatie aan tussen mensen met een conflict. Haar overlevingsstrate gie was haar talent geworden en voor datzelfde talent kreeg ze nu betaald. Waardoor ze eigenlijk nog steeds, zij het in een iets andere vorm, als een meisje van 6 probeerde te leven met haar moe der. Gelukkig kreeg ze het door en is ze veranderd van beroep. Voor veel mensen geldt dat ze, ook als ze al lang volwassen zijn, nog steeds bezig zijn met wat ooit hun overlevings strategie was. Andere mensen noemen het hun 'talent'. Omdat je groeit van alle complimenten, denk je dat je er nog energie van krijgt ook. Maar ondertussen gebeurt vaak het tegenovergestelde. Want zonder dat je het in de gaten hebt, heb je een gevecht van vroeger verplaatst naar vandaag. Alleen de vorm is veranderd. Misschien verklaart het zelfs de stress die je kunt ervaren in je werk. Want die krijg je niet altijd van de problemen van nu, maar van de steeds terugkerende herinnering aan de problemen van toen. 41 magazine 15 IB oÖ IB Je bent er goed in. Maar hijg je er energie van? WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74