g s M r Gegarandeerde rente lokt beleggers 'Ik gaf alleen personeelsadvies' 5 Ms !L Wm De wetenschap zó bedrogen te zijn, zit me erg dwars. Mijn kinderen heb ik het niet durven vertellen i 63-BDB-9 - heeft gelogen over alles: over zijn eenvoudige huurhuis, zijn inzet voor de beleggers, zijn zorgplicht, zijn ziekte op het moment dat Cen turion wankelde." De beleggers kunnen niet alleen fluiten naar hun geld. Zij lopen ook nog eens ver hoogd risico opnieuw slachtoffer te worden. Lijsten met hun gegevens, de sucker lists (lijsten van sukkels) worden door de beleggersbedrijven verhandeld. Wie in een van de be drijven belegde, wordt later bena derd door een ander fonds om ook daarin te investeren. Velen deden t Emma krijgt geen contact met Florijn, waar ze 15.000 euro investeerde dat en raakten nóg meer geld kwijt. Neem Jacob, een gepensioneerde leraar uit Hellevoetsluis. Hij werd verleid om 95.000 euro te steken in Bali Investments, een bedrijf dat beweerde dat het huizen bouwde op het Indonesische eiland Bali. Een tijd later werd hij benaderd door een verkoper van een heel an der bedrijf, Melis Beheer. Die ver telde hem dat de figuren achter Bali Investments criminelen waren, van wie je je verre moest houden. Maar Melis Beheer was een fatsoenlijk bedrijf. Jacob liet zich ompraten, nam een extra hypotheek op zijn huis en stak 50.000 euro in Melis Beheer. Ook dat geld is hij kwijt. Jacob benaderde tal van instan ties en deed aangifte bij de politie. Twee weken geleden kreeg hij te horen dat het feit 'strafrechtelijk niet vervolgbaar' is. Hij zegt: „Ik ben aan alle kanten beetgenomen." Net zoals Emma, een Vlaamse met een groen hart: of ze nou belde of mailde, ze kreeg maar geen con tact met het Utrechtse Florijn Duurzaam Wonen, een ander be drijf dat onderdeel is van het frau duleuze beleggingsnetwerk. Eind vorig jaar belegde ze 15.000 euro in Florijn Duurzaam Wonen, en ze wilde weten hoe het met haar spaargeld ging. Het verhaal van Florijn sprak haar aan. Het bedrijf zou woningen op grote schaal duurzamer willen ma ken. Warmtepomp erin, zonnepa nelen op het dak. De energiereke ning zakt vanzelf naar nul. Om dat te kunnen doen, zocht het bedrijf investeerders met liefde voor het milieu. Zoals Emma. Eerder stak ze al geld in Hollandsche Wind, het bedrijf uit Oosterbeek dat beleggers zocht om windmolens te kunnen bouwen. Hollandsche Wind en Florijn ga randeren beleggers een fraai rende ment. Wie bij Florijn instapt met minimaal 2.500 euro kan binnen twee jaar rekenen op 5,5 procent rente. Da's heel mooi, dacht Emma. Je helpt het milieu en krijgt een rendement waar geen bank te genop kan. Geen zorgen De directeur van Florijn heet Man- olito. Verschrikt kijkend doet hij de deur van zijn flat in de Arnhemse wijk Malburgen open. Hij bezweert dat beleggers zich geen zorgen hoe ven te maken. Manolito is druk met het afwikkelen van het faillisse ment van Bali Investments, een an der bedrijf dat hij leidde. Maar, zegt hij, beleggers kunnen hem gewoon bereiken. „Komen e-mails onafge- leverd terug? Oh, dat is wel heel vervelend. Dat moet ik eens even tjes nakijken." Het OM verdenkt twee voorma lige Centurion-directieleden ervan Manolito te gebruiken als katvan ger, zodat ze zelf op de achtergrond kunnen blijven. Er bestaan meer dwarsverbanden tussen de bedrij ven. Zo blijkt ene Addy bestuurder te zijn bij Bali Investments én bij weer een ander fonds: Nederland naar Nul. Het hoofd van het ver koopteam van Hollandsche Wind was één van de oprichters van Hol landsche Wind. Het verkoopteam van Bali Investments was later ge detacheerd bij Hollandsche Wind. Manolito zelf werkte bij Centu rion. Maar al die lijntjes zeggen naar het idee van Manolito niks. „Bali had niets met Centurion te maken. En ook niet met Nederland naar Nul. Die koppelingen zijn onte recht." En: „Sorry. Ik weet niets van Hollandsche Wind. Ik vind het heel vreemd dat jullie via Hollandsche Wind bij Florijn en bij mij uitko men." Toch zijn mensen die bij Hol landsche Wind investeerden, daarna benaderd door Florijn. „De geïnvesteerde gelden van Florijn komen netjes bij de mensen terug. Echt. Ik ga hen de rente zeker uitbe talen." Aan de afwikkeling van Bali In vestments werkt hij hard, schouder aan schouder met de curator. En met Florijn Duurzaam Wonen komt het ook goed. De beleggers hoeven niet te wanhopen. „Zij krij gen netjes betaald. Ik zal hen per soonlijk en direct gaan inlichten. Binnenkort draaien we weer." WERKWIJZE WIMVAN DERN. zaterdag 6 mei 2017 GO en opnieuw een prooi OLITIE Auto's worden in beslaggenomen in het onderzoek naar Hollandsche Wind. Het pand van Centurion Vast goed in Arnhem. FOTO'S MARC PLUIM/POLI/FIOD —Gedupeerde belegger De oplichters opereren doelbewust onder de grens van de Autoriteit Financiële Markten, zodat ze buiten het vi zier van de toezichthou der blijven. Die grens ligt op 2,5 miljoen euro, alles daaronder is vrijgesteld van allerlei verplichtin gen. Beleggingsbedrij- ven halen telkens 2,45 miljoen euro op, waarna websites offline gaan en telefoons niet meer wor den opgenomen. Mensen worden verleid te investeren in het niet- bestaande product met flitsende websites, glan zende brochures en ver kopers die bij investeer ders thuiskomen. De rente is hoog en 'gega randeerd', wat bij beleg gen helemaal niet kan. De eerste maanden krij gen de beleggers (hon derden euro's) rente uit gekeerd. Dat geld heb ben de oplichters, het is de inleg van andere in- ij.: :-! 'l.'-i-'-i fe-SiaSBS De villa van Hollandsche Wind. vesteerders. Verkopers en relatiebeheerders nemen daarna weer contact op. Bij de eerste inleg waren de beleg gers wat terughoudend, maar na die hoge rente uitkering staan ze te po pelen meer in te leggen. De oplichters hanteren vaak 'bekende namen': 'Hollandsche Wind' lijkt op 'Hollandse Wind' van energiebedrijf Eneco. De bv Hollandsche Wind staat op naam van Wim van der N., oud-gemeente raadslid uit En schede. Hij zegt niets met het beleg gingsproduct te maken te hebben. „Ik gaf daar alleen personeelsadvies." Hij zegt zijn lege bv als vriendendienst beschikbaar te heb ben gesteld. Nu het foute boel blijkt te zijn, heeft hij er spijt van, zegt hij. Mails in bezit van dagblad de Gelderlander geven een ander beeld. Op 27 november 2016 mailt Van der N. aan Stefan S, die nu vastzit: 'Ik heb de bunq (bank, red) zo juist geïnformeerd en gezegd dat ik maandag salarissen moet betalen en der halve de rekening vrijgeven morgen. Zo niet, dan saldo naar mijn ING rekening..... dan haal ik het er di rect af. Kunnen Pie- ter, Alan en ik niet een internationale bankrekening aan vragen (kaaiman ei landen, New Yersy etc) zodat we dit ge zeur niet telkens hebben. Dus 2 bv's en bankrekening nurs (nummers, red.) bij een bekende bank in het buiten land..?!! De verko pers verwachten flinke start met Hol landsche. goeie zaak. wordt tijd he? haha.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5