l 'We zijn te soft in aanpak tirannie' 5 achter de kassa waar Rosan altijd langs komt. Dan is het toch even een praatje. Niet dat Ro san wat terug zegt, maar ze is vriendelijk en heeft geduld met haar." Die kleine, sociale contacten in het dorp zijn voor Rosan en haar ouders heel erg waardevol en dat willen ze graag houden. „Het huis waar ze woont, is ook geweldig. Het zou model moeten staan voor alle huizen. Ze zijn echt een gezinnetje, al ja renlang, en dan gaan ze zo maar sluiten. Dat kan toch niet?" De ouders van Rosan heb ben te horen gekregen dat hun dochter naar Middel burg moet verhuizen. „De domotica doet ons de das om. Ze zetten allemaal wo ningen bij elkaar met een centrale ruimte om slaap- diensten uit te sparen door cameratoezicht. Dit is teveel automatiseren." En het druist ook in tegen de zorg die Rosan nodig heeft. Door haar handicaps heeft ze de zwaar ste zorgindicatie die er is. Daar bovenop krijgt ze nog extra budget omdat ze niet alleen gela ten kan worden. „Ook 's nachts moet er altijd iemand zijn. Nu zou Rosan wel in het huis gaan wonen waar 's nachts iemand is, maar die moet ook naar die andere huizen als daar wat gebeurt. Dan wordt Rosan wel alleen gelaten." Dat kan niet, zeggen Inger en Arie Ouwerkerk. Niet al leen vanwege de grote zorg vraag van hun dochter. Ook omdat Arduin extra budget krijgt om er voor te zorgen dat Rosan niet alleen gelaten wordt. Het is iets waar ze va ker tegenaan lopen. Dat ze moeten herinneren aan het feit dat Rosan het budget meebrengt en dat ze niet al leen recht heeft op die extra aandacht of dat persoonlijke vervoer, maar dat het ook noodzaak is. „Dat zie je bij alle zorginstellingen, in heel Nederland. Alleen in ons geval is het gelukkig altijd be spreekbaar en snel opgelost." Ze willen beslist niet de suggestie wekken dat ze klachten heb ben over de zorg. „We hebben echt geen kla gen. Het is een heel goed team dat voor Rosan zorgt, maar dat willen we graag zo houden. We zijn met Arduin in zee gegaan want die hadden een prachtige visie op de zorg: allemaal in de wijk wonen Het huis waar ze woont, is ook geweldig. En dan gaan ze zomaar sluiten. Dat kan toch niet? - Inger en Arie Ouwerkerk Daar draait het om." Het signaal dat ze afgeven is dan ook niet ge richt tegen Arduin als zorginstelling. Maar wel gericht tegen het regeringsbeleid en de keuzes die Arduin moet maken als gevolg van het be leid. De reden waarom zij zo enthousiast ko zen voor Arduin verdwijnt. „De groep van Ro san woont straks niet meer in de wijk, maar in een cluster groepswoningen in een buitenwijk van Middelburg." En dat willen Inger en Arie Ou werkerk niet. Ze komen op voor de belangen van hun dochter. „Dat moeten we ook doen, want dat kan ze niet zelf. Wij vinden ons zelf best reële mensen, maar als heel haar veilige wereldje haar wordt afgeno men door bezuinigingen, kunnen we dat niet laten gebeuren. Kleinschalig wo nen in een woonwijk moet kunnen blijven bestaan." Door hun verhaal te doen hopen Inger en Arie Ouwerkerk iets in beweging te zetten. Dat er radertjes gaan draaien, misschien dat andere ouders ook hun verhaal gaan vertellen, dat politici zich ermee gaan bemoeien en dat er toch nog een oplossing komt. Niet alleen om het huis in Heinkenszand open te houden maar alle kleinschalige woonvormen te be houden. „Iemand vroeg laatst of we misschien een handtekeningenactie moes ten beginnen. Ik heb nee ge zegd", zegt Inger. „Ik wil dat deze zorg normaal is. Rosan blijft altijd veel zorg nodig hebben. Het steeds weer op komen voor de juiste zorg voor nu en in de toekomst bezorgt ons slapeloze nach ten. De zorg voor deze men sen zou levenslang gegaran deerd moeten worden en daarom doen wij een oproep om deze groep zichtbaar en hoorbaar te maken." Zorginstelling Arduin is gevraagd om een reactie op de sluiting van de woning in Hein kenszand. De organisatie laat weten daar in derdaad mee bezig te zijn en erover te onder handelen, maar wil daar verder inhoudelijk niets over zeggen. REACTIES Dupuis - medisch ethicus, emeri tus hoogleraar en voormalig VVD- senator - sprak over de grenzen van de tolerantie. Zij ging daarbij uit van de bekende woorden van jour nalist en verzetsman H.M. van Randwijk: 'Een volk dat voor tiran nen zwicht/ Zal meer dan lijf en goed verliezen/ Dan dooft het licht'. Het is een pleidooi voor verzet, dat wat Dupuis betreft nog steeds van kracht is. „De tirannie is meer aanwezig dan wij denken, ook on der ons." Zij vindt dat er veel te wei nig stelling tegen wordt genomen. „Het is mij te soft, zoals er nu mee wordt omgegaan." „We moeten niet zwichten, niet zwijgen. Integendeel: we moeten er hardop en langdurig over spreken. Dat gebeurt in mijn ogen veel te weinig. Hier is actie op zijn plaats, verzet van allen." „Ik pleit niet voor verzet in de vorm van geweld, hoewel dat in sommige situaties onontkoombaar kan worden", aldus Dupuis. „Ge weld gebruiken om geweld te ke ren: ik vind het de grootste morele paradox. Maar dat het soms niet an ders kan, is duidelijk." Dupuis schetste dat er duidelijke grenzen aan de tolerantie zijn, ook in het dagelijks leven. Zodra ande ren worden geschaad, worden die bereikt, bijvoorbeeld als 'de straat wordt geteisterd door asocialen'. „Dan lijkt de handen ineenslaan de beste oplossing. Gezamenlijk op treden, gezamenlijk verzet." Ook de vrijheid van meningsui ting is allerminst onbeperkt. „Er is geen enkel argument om die vrij heid te gebruiken voor laster en er ger. Niet tolereren, zou ik zeggen. Je Er is geen enkel argument om de vrijheid van meningsuiting te gebruiken voor laster kunt ook duidelijk zijn zonder te kwetsen." Dupuis hekelde de 'anonieme scheldpartijen' op sociale media. „Wat er op internet nu gebeurt, vind ik buitensporig", zei zij. „Maak in vredesnaam dit misbruik van de vrijheid tot een thema. Bespreek het, spreek ook je afgrijzen of woede uit. Dat doen wij veel te wei nig." Binnen het 'privédomein', als er geen anderen worden geschaad, zou er juist volop ruimte moeten zijn voor tolerantie. Niet toevallig - zij is bekend pleitbezorger van vrij - willige euthanasie - noemde Du puis als voorbeeld de versnelde le venseinde bij onomkeerbaar ern stig lijden. „In mijn ogen zou dat vraagstuk juist bij uitstek een kwestie van tolerantie moeten zijn." A Heieen Dupuis tijdens de Van Randwijklezing gisteren in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. foto lex de meester zaterdag 6 mei 2017 PC A Rosan woont in haar geboortedorp Heinkenszand. De landelijke belangenor ganisatie KansPlus is een meidactie begonnen. De organisatie roept ouders en familieleden van mensen met een ernstige meervou dige beperking op om erva ringen met de zorg te delen. Niet alleen slechte, maar ook goede ervaringen. Het is de bedoeling om deze ervaringen te bundelen om zo een onderbouwd signaal af te kunnen geven naar de politiek en beleidsmakers. Reacties kunnen recht streeks naar de Zeeuwse afdeling van Meid- plus gestuurd worden: www.meldpluszeeland.nl. We moeten veel meer in verzet komen tegen tirannie, niet lan ger zwijgen als vrijheden wor den bedreigd. Die boodschap gaf Heieen Dupuis gisteren een volle Sint Jacobskerk in Vlissin- gen mee, in de traditionele Van Randwijklezing. „Ik vind ons ei genlijk niet zo moedig, noch als individuen, noch als samenle ving." Rolf Bosboom Vlissingen - Heieen Dupuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45