3 Muzikanten en dj's zorgden gisteren voor een groot feest tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Het Bellamypark liep vooral vol voor rockband De Staat. Een Vlissingse bries en der tien graden: dat was niet het ideale weer voor een festival. Maar de energieke beats van Tentempiés wisten vrij dagmiddag even na vijf uur het pu bliek warm te maken. Mensen dansten en klapten op het Bellamy park. En even later sprongen be zoekers op de muziek van De Staat. Een aantal deed zelfs een crowd- surfpoging. De Nijmeegse rock band toerde gisteren als Ambassa deur van de Vrijheid het hele land door, maar zanger Torre Florim vindt dat anderen die titel meer verdienen. De zanger haalde de mannen van de luchtmacht het hoofdpodium op. Zij hadden de muzikanten de hele dag met een helikopter door Nederland gevlogen. „Zij zijn de echte ambassadeurs van de vrij heid", zei Florim. Vrijheidscollege Wie niet alleen voor de muziek kwam, kon op het festival nog meer mensen ontmoeten die de vrijheid uitdroegen. Zo gaf juriste en schrijfster Naema Tahir, afkomstig uit Pakistan, een vrijheidscollege op het Plein van de Vrijheid. Ze ver telde hoe ze met haar familie in Ne derland terechtgekomen was. En wat het betekent om immigrant te zijn. „Immigranten worden vaak gelukszoekers genoemd, maar ze zijn ook verdrietvinders", legde ze uit. Daar kon Mohamad Badnjki zich alles bij voorstellen. De Syriër (33) ontvluchtte twee jaar geleden met zijn gezin de oorlog in zijn geboor teland. „Als we daar waren geble ven, dan had ik moeten vechten of zelfs mijn eigen landgenoten moe ten vermoorden. En dat wil ik niet. Ik wil in vrede leven." Badnjki sprak met festivalbezoe kers in de zogeheten 'mensenzoo'. Daar stonden 'stereotypen', zoals een transseksueel, een meisje met piercings en tattoos en een Suri naamse vrouw. Het initiatief moest het hokjesdenken tegengaan. En dat leverde bijzondere ontmoetin gen op. 'Geroerd' Festivalbezoeker Rinus ('niet met achternaam in de krant') uit Vlis singen wilde graag weten hoe Badnjki zijn nieuwe land ervaart. De Syriër, die in Goes woont, vertelde hem dat hij zijn fa milie en zijn thuisland mist. „Ik ben verdrietig dat mijn vader, mijn moeder en mijn zussen ver weg zijn. Ik mis ze. En ik weet niet of ze morgen nog leven. Mijn vader is ze ventig. Misschien zie ik hem wel nooit meer. Tegelijkertijd ben ik blij dat ik hier een nieuwe toekomst op Ik ben verdrietig dat mijn vader, mijn moederen mijn zussen ver weg zijn. Ik mis ze kan bouwen." Rinus was geroerd door zijn ver haal. „Ik ben zelf 34 jaar wegge weest uit Zeeland. Ik heb enorme heimwee gehad. Wat moet deze man wel niet meemaken?" zaterdag 6 mei 2017 Zanger Torre Florim van De Staat. De Nijmeegse rockband was Ambassadeur van de Vrijheid, fotos lexdemeester Cornelleke Blok Vlissingen - Mohamad Badnjki, vluchteling A Veteraan Hans Snip in gesprek met Ivo Post (9) uit Vlissingen. „Ik heb aan hem ge vraagd of hij de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt", zei Ivo. A Soweto Soul zorgde voor warmte met Zuid-Afrikaanse muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43