En weer is daar De Groot, de vaste tussenpaus in Nijmegen Gekte bij fans is doping voor Feyenoorders 29 wat is het waard voor de toekomst? fantastisch. Zó dicht bij een Eu ropese finale. Zo'n incidenteel succes in de Europese subtop werd lang niet voor mogelijk ge houden. Dat moeten we daarom ook zeker niet bagatelliseren. Maar het succes heeft natuurlijk ook zijn schaduwzijde." Blind doelt op de mogelijke leegloop komende zomer. Fans vrezen al dat Davy Klaassen en Sanchez volgend seizoen weg zijn. En misschien anderen ook wel. Hakim Ziyech opperde in deze krant niettemin om nog minimaal een jaar bij elkaar te blijven. Blind, die Ajax in totaal in ver schillende functies 26 jaar diende: „In mijn tijd hadden we het daar ook over, maar zo simpel ligt dat in de praktijk niet. En daar zal het toch vanaf hangen: hoe lang kun je écht bouwen met een elftal? Dat is gewoon heel moeilijk. Daarom is het ook niet reëel om op basis van deze pres tatie, hoe knap ook, te zeggen: volgend jaar is overwinteren in de Europa League of de Champi ons League gegarandeerd. Nog los van het feit dat je ook afhan kelijk bent van de loting." Afgezien van de poppetjes is Peter Bosz er tijdens zijn eerste jaar bij Ajax wel in geslaagd om de ploeg zijn aanvallende manier van voetballen eigen te maken. „Maar in de competitie is het Ik heb genoten van Ajax, maar de basis is nog wankel lange tijd niet goed genoeg ge weest", zegt oud-speler Bryan Roy (47), die met Ajax in 1992 de UEFA Cup won. „In Europa na tuurlijk wel, maar daarom denk ik dat het vooralsnog een inci dent is. Het is een geweldige prestatie, hoor. Ik heb er woens dag van genoten in het stadion. Maar de basis is nog wel wankel. Dat kun je Bosz in zijn eerste jaar ook niet kwalijk nemen." Toch is Roy optimistisch over de toekomst. „Het is duidelijk dat je de tijden niet meer met elkaar kunt vergelijken. Maar in mijn tijd had Ajax ook altijd minder geld en middelen dan de Euro pese toplanden. Louis van Gaal zette daar iets tegenover: een hei lig geloof in het attractieve spel- concept. Die parallel is er met Bosz. Dus ik heb wel de hoop dat dit geen stuiptrekking is." Periode 1: In november 1999 plukt de Schotse club Dunferm line trainer Jimmy Calderwood weg bij NEC. De Groot neemt het over, houdt de club ternauwer nood in de eredivisie (15de). De Groot: „We hadden toen een ploeg met ervaring, jongens die wisten wat het inhield tegen degradatie te spelen. Dat is een wereld van verschil vergeleken met nu. Ik had ook meer tijd." Periode 2: In december 2005 stapt trainer Cees Lok op en schuift NEC opnieuw De Groot door. Hij eindigt op plek tien. De Groot: „Toen ik begon ston den we derde. Dat was makkelij ker dan vechten tegen degradatie. Dat voel ik nu ook. Drie jaar gele den, bij onze degradatie, zag ik jonge mensen die moesten ver trekken bij de club. Dat is geen prettig gezicht." Periode 3: In augustus 2013 wordt Alex Pastoor al vroeg in het seizoen ontslagen. De Groot is één wedstrijd interim, en pakt te gen RKC het eerste punt. Onder Anton Janssen degradeert NEC. Periode 4: In april 2027 moet Pe ter Hyballa vertrekken vanwege de slechte resultaten. NEC schuift De Groot samen met zijn assis tent Patrick Pothuizen door van uit Jong NEC. Momenteel staat de club zeventiende. De Groot: „Dit is de moeilijkste klus voor mij als interim, zonder meer. We hebben nu heel weinig tijd. Maar ik heb nu een stuk er varing als interim. Daardoor ben ik wel rustiger." Dirk Kuyt schiet in de lach. Of de aanloop naar de kampioenswed strijd deze week ergens raakvlak ken heeft met zijn tijd bij de Turkse topclub Fenerbahce, een paar dagen voor het eventuele veroveren van een landstitel. „Bij Fener waren er geen open trainingen, dat was on mogelijk", zegt Kuyt. „Daar kwa men de supporters onherroepelijk het veld oprennen. Dat was hier aan het begin van de week ook het ge val. Ja, hier is ook een gekte ont staan. Om dat even te ontlopen, probeerde ik lekker langs het strand te wandelen in Noordwijk. Maar zelfs daar klampten mensen mij deze week aan." Trainer Giovanni van Bronck- horst vertelde gisteren nog maar eens rustig dat hij het duel heeft be naderd als een gewone wedstrijd. Maar dat er rond de club een kam pioenskoorts is ontstaan die zijn weerga niet kent, is de selectie ui teraard niet ontgaan. „Dat weghou den bij de spelers is onmogelijk. En ook ik heb deze week weieens ge dacht aan hoe het zou zijn als de ti tel daadwerkelijk binnen zou zijn. En wel meer dan één keer, eerlijk gezegd. Die gekte is prachtig, geeft ons energie. Mijn spelers zien al da genlang hoe het nu al is. En dan weet je wel hoe het zal zijn als we ook echt kampioen zijn." Draaiboeken De draaiboeken liggen klaar, maar Van Bronckhorst laat alles over aan zijn trouwe teammanager Bas van Noortwijk. De voormalig keeper van Sparta en FC Utrecht moest af en toe overleggen met aanvoerder Kuyt, die zonder twijfel de speler zal zijn die de schaal in ontvangst neemt. Ook al is hij geen basisspe ler meer. „Familieleden van spelers willen naar de wedstrijd. Dat is niet altijd eenvoudig, want Excelsior heeft niet het grootste stadion", zegt Kuyt. „Daar heb je het dan wel over, maar ik moet zeggen dat de spelersgroep enorm volwassen overkomt. We weten allemaal dat het eerst zondagmiddag in negen tig minuten moet gebeuren. Dan is er pas oog voor wat er op ons af zal komen." Van Bronckhorst maakte het als speler allemaal mee. Die spanning in de allesbeslissende wedstrijden, die euforie rond een elftal. Dat na de winst van de koploper tegen Vi tesse de aartsrivaal onderuit ging bij PSV, maakt veel verschil. Ajax staat op vier punten. En Feyenoord weet dus dat het ook bij een neder laag op Woudestein nog gewoon op pole position staat. Dat kan morgen net die paar procent plankenkoorts schelen. Om de gekte even te ontlopen ging ik naar het strand, maar ook daar werd ik aangeklampt Van Bronckhorst straalt uit dat hij kan blindvaren op zijn jongens. Zelfs in een derby, in een vreemd stadion en op het zo verfoeide kunstgras. Kuyt is vooral trots. Het was de routinier die de lat in de Kuip hoger dan ooit durfde te leg gen toen hij bijna twee seizoenen geleden terugkeerde in Rotterdam. De titel, daar was het hem allemaal om te doen. „De titel van Dirk Kuyt? Nee, de titel van Feyenoord. Van alle jon gens. Maar we moeten het nog wel doen, laat iedereen dat beseffen. Je voelt die hunkering. Ik heb deze week op het trainingsveld lang handtekeningen staan uitdelen. Toen ik wegreed, werd mijn auto omsingeld en was ik nog een uur bezig. Dat maakt de aanloop naar dit duel anders dan normaal. Maar deze groep is zo volwassen, we wil len het nu gewoon afmaken." zaterdag 6 mei 2017 PC - Bryan Roy (47) A Dirk Kuyt gaat op de foto met fans van Feyenoord. fotoanp Ron de Groot (57) is begonnen aan zijn vierde periode als inte rim-trainer van NEC. Hij blikt terug en vooruit. Gerard Borgman Nijmegen De wedstrijd waar de aanhang van Feyenoord achttien jaar op moest wachten, staat eindelijk voor de deur. De Rotterdam mers kunnen weer eens kampi oen worden. „De gekte geeft ons energie." Mikos Gouka Rotterdam -Dirk Kuyt (36)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32