27 Ik vrees dat een titel niet structureel is. Je houdt een elftal bijna niet meer bij elkaar Van Hanegem: „Dirk Kuyt had het steeds over een 'missie'. Een gek woord, vind ik, want in mijn ogen moet Feyenoord altijd meedoen om de titel, elk seizoen. Wat me wel echt opvalt, is dat Giovanni van Bronckhorst echt is gegroeid. Zoals hij met Kuyt is omgegaan, toen die minder ging spelen: heel knap. Daaraan kon je zien dat hij moeilijke beslissingen niet uit de weg gaat. Ik heb zoiets zelf met John Metgod meegemaakt, die viel destijds ook buiten de ploeg. Kwam hij met zijn vrouw en zijn zaakwaarnemer langs om te praten." Beenhakker: „Met Kuyt, dat is ge woon heel goed gemanaged door Van Bronckhorst. Hij is altijd rustig gebleven, gaf Dirk de ruimte om even boos te zijn, maar hield hem wel binnenboord. En het duo Tonny Vilhena-Karim El Ahmadi was heel belangrijk hè. Het hart van het team. Zoals je in elk team een paar echte kerels nodig hebt, jongens die weten wat een wedstrijd vraagt. Dat heeft dit Feyenoord. Het is gewoon een goede mix." Van Hanegem: „Ik ken die verhalen en die excuses over dat budget nu wel. Maar wat er dit seizoen gebeurt, zou eigenlijk geen uitzondering mo gen zijn. Ronald Koeman is er niet blij mee als ik het zeg, maar ik vind dat ze in de jaren dat hij trainer was ook al een keer kampioen hadden moeten worden. Feyenoord is te lang tevreden geweest met net- niet." Beenhakker: „Toen ik in 2009 te rugkwam als adviseur, om Feyen oord te helpen naast mijn werk als bondscoach van Polen, heb ik ook gezegd: de Coolsingel is het doel. Daar moeten we straks staan. Alleen hadden ze toen niet verteld dat er 45 miljoen euro schuld was. Dat werd me een paar maanden later pas dui delijk. We moesten alle goede spe lers wegdoen, en vervangen door ei gen jeugd, of spelers die niets kost ten. We kochten alleen nog Sekou Cissé. Mario Been en ik droegen die aan, maar Onno Jacobs en Eric Gudde bepaalden destijds dat dat wel kon. Niet veel later bleek de club bijna failliet." Van Hanegem „Die Nicolai Jorgen- sen is een goeie. Wat dat betreft heeft Martin van Geel het beter ge daan dan in de jaren daarvoor, toen hij voor veel geld spelers haalde die niets toevoegden. Brad Jones is ook een aanwinst. Steven Berghuis. Prima. Maar de clubleiding heeft ook veel kansen laten liggen in de afgelopen jaren. Het stadion: dat duurt al veel te lang, en nog steeds hapert dat plan aan alle kanten. De eenwording van amateurs en profs is ook niet opgeschoten. Feyenoord had al veel verder kunnen zijn." „Jongen, je mag dat best vragen, maar ik geef daar geen antwoord op. Laat ik het zo zeggen: El éxito tiene muchos padres, pero elfracaso es huér- fano." Beenhakker vertaalt het spreekwoord zelf, half fluisterend: „Succes heeft vele vaders, de teleur stelling is een wees." Ze hadden in het verleden wel eens een aanvaring, wanneer Van Hane gem kritisch was in een column in deze krant, óók in de tijd dat Been hakker bij Feyenoord werkte. Het leidde soms tot felle woordenwisse lingen in de media. Maar onderweg naar Halfweg, in de auto, betuigt Beenhakker keer op keer zijn respect voor Van Hanegem. „Willem is zo'n bijzonder mens. Een dwarsdenker, maar wel eentje met een gouden hart." Andersom noemt Van Hanegem zijn tafelge noot consequent 'trainer' tijdens het interview, alsof hij in de kleedkamer zit bij de Don Leo van vroeger. Een subtiele blijk van respect. Van Hanegem: „Waarom zou ik niet mogen zeggen wat ik denk? Iets waar je veel om geeft, een club die je aan het hart gaat, daar ben je toch juist extra kritisch op? Ik ben posi tief als daar aanleiding toe is, maar ik ga niet zeggen dat alles altijd fantas tisch is. Als ze iemand willen die al tijd braaf van ja knikt, dan gaan ze maar naar Bennie Wijnstekers. Die is altijd positief." Beenhakker: „Het is toch ongeloof lijk dat ze die Kromme niet gewoon omarmen? Omdat-ie kritisch is. Voetbal is van iedereen, hoor." Beenhakker: „Een tijdje terug was ik op de verjaardag van Gerard Mei jer. Ja, dan voel je wel dat sommige mensen wegduiken. Maar dat is toch niet ons probleem?" Van Hanegem: „Ik kan me er niets bij voorstellen, bij die angst. Kom op nou, zeg. Ze hebben mij ooit de Wil lem van Hanegem-trofee gegeven, die mag ik elk jaar zogenaamd uit reiken. Maar als ik dan een suppor- tersgroep aandraag, die altijd die mooie grote spandoeken maakt, uit eigen zak bekostigd, dan is dat niet goed. Dan zeggen ze bij Feyenoord: ja maar er zitten er een aantal tussen met een stadionverbod. Dan denk ik: vraag het mij dan niet." Van Hanegem: „Ik hoop dat het bij Feyenoord iets losmaakt van: we gaan elk jaar voor het landskampi oenschap. Dat hoort bij zo'n grote club. Niet die excuses steeds, altijd maar dat indekken van tevoren. In mijn tijd was er ook geen geld. Zei ik in een interview: 'We kunnen nog geen smurf kopen'. Kreeg ik uit heel Nederland van die smurfpoppetjes opgestuurd. Honderden. De kinde ren hebben er hele dorpen mee ge bouwd." Beenhakker: „Ik vrees dat het niet structureel is. Maar dat is in het hele voetbal zo. Het is bijna niet meer mogelijk om een elftal bij elkaar te houden." Van Hanegem: „Maar 18 jaar wach ten is te lang hè. Dat kan niet." Beenhakker: „Nee. Dat kun je al die mensen gewoon niet aandoen." zaterdag 6 mei 2017 GO Wat was dit seizoen de sleutel tot het succes, in jullie ogen? Maar voor deze titel verdient de clubleiding toch ook credits? Leo, je zegt niks? Verdient de clubleiding credits? - Beenhakker (74) Binnen Feyenoord zijn jullie niet al te populair. Ze vinden jullie intern vaak maar lastig, kritisch, dwars. Er lijkt bij Feyenoord wel een soort angst om jullie te benade ren, of voelen jullie dat niet zo? Is deze titel een eerste aanzet tot iets structureels? Of is het een in cident? Hanegem. „Ronald Koeman is er niet blij mee als ik het zeg, maar in zijn jaren als trainer had Feyenoord ook al een keer kampioen moeten worden." FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29